Kultura

Orkiestra Glenna Millera zagra w Warszawie

Plakat

Od dawna narzekam, że Warszawa jest często pomijana przez organizatorów ciekawych koncertów. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy można wymienić przede wszystkim brak odpowiedniej sali koncertowej. Bowiem stolica Polski nie ma dużej, dobrze urządzonej pod względem akustycznym, Sali.

Niemniej tegoroczna trasa koncertowa Glenn Miller Orchestra obejmie również Warszawę. Widocznie Organizator trasy – firma High Note Events, działająca pod marką MAKROCONCERT – wczuł się w zapotrzebowanie warszawskich melomanów. Mało tego: ze względu na duże zainteresowanie (a może i stosunkowo niewielką ilość miejsc w Teatrze Roma) zostaną zorganizowane aż dwa koncerty słynnego big bandu.

Orkiestra Glenna Millera - materiał prasowy
Orkiestra Glenna Millera – materiał prasowy

Przypomnijmy, że orkiestra została założona przez Glenna Millera w 1938 roku, a więc w tym roku przypada piękny Jubileusz. W ciągu osiemdziesięciu lat zespół zasłynął między innymi ze wspólnych występów z takimi gwiazdami, jak: Frank Sinatra, Johnny Desmond czy Erik Delaney. Ich prestiżowe występy – to błyskotliwe i precyzyjne brzmienie sekcji instrumentów, zupełnie jak na początku ubiegłego wieku.

– Każdy muzyk lub kompozytor marzy o stworzeniu absolutnie wyrazistego brzmienia, które natychmiast będzie rozpoznawalne zaledwie po kilku pierwszych taktach – słowa założyciela orkiestry, Glenna Millera, stały się ogromną inspiracją dla Wila Saldena. Został on mianowany na stanowisko głównego dyrygenta Big bandu za swoją wieloletnią pracę i zaangażowanie. Jako perfekcjonista, zawsze wymagał takiej postawy również od każdego członka grupy. To właśnie jego podejście do pracy sprawiło, że otrzymał od publiczności najcenniejszą nagrodę – podziw i zachwyt.

Wil Salden dyryguje - materiał prasowy
Wil Salden dyryguje – materiał prasowy

Wizytówką muzycznego świata orkiestry są niewątpliwie sentymentalne ballady, a wśród nich Moonlight Serenade – nutka w nutkę jak Glenn Miller przykazał. Eleganccy muzycy kochają swój emocjonalny jazz, widać że niezwykle cieszą się swym graniem. Osiągnięcia grupy budzą zachwyt artystycznego świata. Nawet The Beatles czy Elvis Presley nie mogli poszczycić się taką liczbą hitów królujących na pierwszych miejscach list przebojów. Zespół odbył dziesiątki światowych tras koncertowych, na które bilety zostały wyprzedane w ciągu jednego dnia! Jest jedyną orkiestrą, która występuje przez większość dni w roku, dając blisko 300 koncertów rocznie, odwiedzając nawet najodleglejsze zakątki świata. Glenn Miller Orchestra występowała w całych Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Południowej, Japonii i na Filipinach. W tym roku – po dwuletniej przerwie – zespół wystąpi również w siedmiu polskich miastach. Składająca się z najlepszych na świecie instrumentalistów grupa pod dyrekcją Wila Saldena zaprezentuje publiczności swoje najnowsze show.  W oryginalnym programie scena zamienia się w kolebkę muzyki z początku ubiegłego wieku. Usłyszymy najbardziej znane utwory z twórczości Glenna Millera oraz najnowszego albumu zespołu, Jukebox Saturday Night. Mam nadzieję, że będą wśród nich choćby: Jukebox Saturday Night, Blue Moon, Everybody Loves My Baby, What a Wonderful WorldIn the Mood, Moonlight Serenade, Chattanooga Choo Choo, Pennsylvania 6-5000 czy A String of Pearls.

Puzoniści na scenie - materiał prasowy
Puzoniści na scenie – materiał prasowy

Jak wspomniano powyżej, Glenn Miller Orchestra zawita do siedmiu polskich miast. Zaszczytu tego dostąpią:

14.12.2018 – Łódź (Teatr Wielki)

15.12.2018 – Toruń (CKK Jordanki)

16.12.2018 – Lublin (Centrum Spotkania Kultur)

17.12.2018 – Warszawa (Teatr Roma, godz.: 16:00 oraz 19:00)

18.12.2018 – Częstochowa (Filharmonia Częstochowska)

19.12.2018 – Zabrze (Dom Muzyki i Tańca)

20.12.2018 – Szczecin (Filharmonia Szczecińska).

Saksofoniści w akcji - materiał prasowy
Saksofoniści w akcji – materiał prasowy

Bilety można kupić za pośrednictwem stron internetowych makroconcert.pl, eventim.pl i ebilet.pl oraz w salonach Empik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.