Kultura

Powiedziała – efekt śledztwa

Powiedziała fragment okładki

Przez kilka dekad nazwisko producenta filmowego, Harveya Weinsteina, było w Hollywood synonimem władzy. Mógł tworzyć gwiazdy i je niszczyć, nadawać karierom bieg lub dusić je w zarodku. Przez wiele lat krążyły plotki, że jego pomoc nie jest bezinteresowna, a kobiety, które bierze pod swoje skrzydła, płacą za to swoim ciałem. Książka o dosyć długim tytule – Powiedziała. Śledztwo, które zdemaskowało Harveya Weinsteina i zapoczątkowało ruch #MeToo – to trzymający w napięciu zapis śledztwa dziennikarskiego w sprawie Weinsteina, które w 2017 roku przeprowadziły dwie dziennikarki „The New York Times”, laureatki Pulitzera Jodi Kantor i Megan Twohey. Ukazująca się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego książka mówi jednocześnie o władzy, która deprawuje, o wyzwalaniu się z roli ofiary i walce prawdy z kłamstwem. Autorki szukają odpowiedzi na pytanie o konsekwencje swoich reportaży i skutki ruchu #MeToo: Co się zmieniło? Kantor i Twohey z dokładnością opisują, jak docierały do kolejnych ofiar Weinsteina, jak przekonywały je do mówienia, a także o kontratakach zhańbionego producenta i jego sztabu. Uciekali się oni do prób zniesławiania i pomawiania skarżących się kobiet i dziennikarek opisujących wydarzenia, gróźb wobec redakcji czasopism, hejtu i trollowania, a nawet wynajęcia zagranicznej firmy, która miała w swoich szeregach byłych agentów wywiadu. Okazuje się, że i inni „bohaterowie” (a wśród nich Donald Trump) próbowali wręcz atakować, zamiast przyznać się do winy. Jednak kobiety, które rzuciły wyzwanie potworom, były gotowe stoczyć walkę o prawdę.

Powiedziała... - okładka/ fot. Roman Soroczyński
Powiedziała… – okładka/ fot. Roman Soroczyński

Obie dziennikarki „The New York Times”, opisując seksualne przestępstwa Harveya Weinsteina, doprowadziły do sądowego wyroku skazującego go na 23 lata więzienia (de facto dożywocie). Zostały za to nagrodzone w 2018 nagrodą Pulitzera. Już wcześniej zajmowały się podobną tematyką. Jodi Kantor opisywała sprawy gender i relacji pracowniczych. Była autorką lub współautorką głośnych artykułów o tym, jak czołowe amerykańskie korporacje (m.in. Amazon i Starbucks) traktują swoich pracowników. Megan Twohey była autorką reportaży śledczych dla Reutera i czasopism wydawanych w innych dużych miastach USA: „Chicago Tribune” i „Milwaukee Journal Sentinel”. Opisywała między innymi różne zjawiska występujące w środowisku medycznym i w podziemnej sieci zajmującej się adopcją dzieci.

Autorki przyjęły ciekawy sposób narracji: piszą o sobie w trzeciej osobie liczby pojedynczej – tak, jakby ograniczyły się li tylko do opisywania zjawisk. Dzięki temu książka jeszcze bardziej zyskuje. Nic dziwnego zatem, że przyczyniła się ona do znacznego rozszerzenia ruchu #MeToo, zapoczątkowanego w 2006 roku przez afroamerykańską działaczkę, Taranę Burke. Swoją drogą, ciekaw jestem, jak w Polsce – w kontekście ostatnich decyzji jaśnie panujących – wygląda sytuacja nękanych kobiet?

Jodi Kantor, Megan Twohey, Powiedziała. Śledztwo, które zdemaskowało Harveya Weinsteina i zapoczątkowało ruch #MeToo

Przełożyli: Paulina Surniak, Adrian Stachowski

Redaktor inicjujący: Adrian Stachowski

Redaktor prowadzący: Bogumił Twardowski

Marketing i promocja: Agata Gać

Redakcja: Anna Gądek

Korekta: Anna Królak, Agata Tondera

Projekt layoutu: Maciej Majchrzak

Skład i łamanie: Grzegorz Kalisiak

Projekt okładki i stron tytułowych: Ula Pągowska

Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie Sp. z o.o., 2020

ISBN 978-83-66570-71-9

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.