Kultura

Refleksyjna Suzanne Vega w Warszawie

Suzanne Vega

Często zastanawiam się, czy jakiejkolwiek osobie udaje się dotrzeć na wszystkie imprezy, którymi jest zainteresowana. Sądzę, że nie ma takiej możliwości. Na przykład moja Koleżanka, z powodu choroby dziecka, nie dotarła na koncert Suzanne Vega, zorganizowany 16 czerwca 2017 roku w Palladium. W tym miejscu będę brutalny: masz czego, Marzenko, żałować!

Koncert Suzanne Vega został zorganizowany w ramach Deutsche Bank Invites. Przed koncertem Przedstawicielka Deutsche Banku, Sabina Salamon, przypomniała, że cykl objął już ponad czterdzieści koncertów, a znaczną ich część zrealizowała Firma KONCERTY.COM ze Szczecina, w niektórych kręgach znana jako Impresariat OPRÓCZ. Dodam, że – zainicjowane w 2008 roku – przedsięwzięcie ma na celu wspieranie unikalnych wydarzeń muzycznych w Polsce. Do udziału w koncertach, łączących w sobie elementy jazzu i innych gatunków muzycznych, bank zaprasza wybitnych polskich i zagranicznych wykonawców. Do tej pory wystąpili między innymi: Leonard Cohen, saksofonista Branford Marsalis, legenda fado Mariza oraz tacy klasycy jazzu, jak Herbie Hancock, Chick Corea czy Leszek Możdżer. W ramach Deutsche Bank Invites wystąpili także: Chris Botti, Avishai Cohen, Patricia Barber, Cesaria Evora, Joe Cocker, Michael Bublé oraz amerykański sekstet wokalny Take 6.

Wśród polskich gwiazd, w ramach cyklu Deutsche Banku, zaprezentowali się między innymi Aga Zaryan, Kasia Kowalska i Czesław Mozil.

Ponieważ nasz portal zapowiadał występ Suzanne Vega (zob. https://heroldtargowka.pl/suzanne-vega-zaspiewa-w-palladium/), nie będę przypominał, biografii ani dyskografii Artystki.

Suzanne Vega opowiada
Suzanne Vega opowiada

Zastanawiałem się, jak wpłynie na frekwencję fakt, że koncert zorganizowano podczas długiego weekendu, kiedy to spora część mieszkańców Warszawy opuszcza miasto. Okazało się, że sala była pełna.

Artystka podkreśliła, że lubi przyjeżdżać do Polski. Użyła kilku polskich słów, czym wywołała wielki aplauz widowni. Jednak na scenie królowała piosenka. Zaprezentowała zarówno starsze utwory, jak i te, które pochodzą z najnowszej płyty, zatytułowanej Lover, Beloved: Songs From An Evening With Carson McCullers. Suzanne Vega nie omieszkała zareklamować tego albumu. Przyznała się do swojej fascynacji Nowym Jorku: urodziła się w Kalifornii, ale właśnie zatłoczone ulice jedynego w swoim rodzaju, wielkiego, miasta działają na Nią inspirująco. Zilustrowała to utworem New York Is A Woman. Oczywiście, w programie koncertu znalazły się również Luka, Tom`s Diner  i Caramel – chyba najbardziej znane piosenki w karierze muzycznej Artystki.

Gerry Leonard
Gerry Leonard

W przeciwieństwie do wielu innych gwiazd, Suzanne Vega nie otoczyła się wieloma instrumentalistami. Towarzyszył Jej jeden gitarzysta. Za to jakiej marki?! Gerry Leonard jest uznawany za jednego z najlepszych specjalistów harmonijnego i ambientowego (mocno refleksyjnego) stylu gitary. W przeszłości grał z Davidem Bowie. Sama Artystka też sobie akompaniowała – najczęściej na gitarze akustycznej.

Suzanne Vega z gitarą akustyczną
Suzanne Vega z gitarą akustyczną

Większość utworów zabrzmiała akustycznie. Może nowojorska inspiracja powoduje, że Suzanne Vega preferuje utwory, które można zaliczyć do „muzyki ciszy”?

 

Autorką wszystkich zdjęć jest Marta Rzepka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.