Romantyczne eksperymenty

R

Jakie eksperymenty mogą prowadzić kobieta i mężczyzna, zanim będą we dwoje? Dwie książki prezentuje Roman Soroczyński.

Wydawnictwo Słowne (dawniej: Burda Książki) ma dosyć szeroki zakres tematyczny swoich publikacji. Spora ich część to powieści obyczajowe. Wybrałem dwie, w których młodzi ludzie podejmują… eksperymenty towarzyskie.

Jedną z nich jest a może ty i ja autorstwa Roni Loren. Książka ma dwoje bohaterów, którzy pokonują swoje lęki i ograniczenia.

Andi Lockley, autorka bestsellerowych horrorów i podkastu kryminalnego, uważa, że świat jest przerażający i niebezpieczny. Dlatego zawsze pamięta o zaryglowaniu drzwi, a w torebce nosi pojemnik z gazem pieprzowym. Na domiar złego jej nowy sąsiad jest złowieszczo ponury i hałasuje w środku nocy…

Były strażak Hill Dawson nie może spać. Po tym, jak został ciężko ranny podczas akcji ratunkowej, musi uporać się ze swoimi emocjami. Hill czuje, że utknął w martwym punkcie, próbuje więc się pozbierać i wymyślić, co ma zrobić dalej ze swoim życiem. Nie może dopuścić do tego, by rozpraszała go ładna rudowłosa dziewczyna mieszkająca za ścianą.

Kiedy jednak ktoś włamuje się do mieszkania Andi, Hill nie może się powstrzymać przed odegraniem bohatera. Wkrótce między dwojgiem bohaterów tworzy się krucha więź. To, co zaczęło się jako sąsiedzka znajomość, może stać się czymś więcej, o ile Andi i Hill przezwyciężą swój strach i odzyskają zaufanie do samych siebie… i miłości.

Na naszej stronie prezentowaliśmy już książkę, której autorką jest Roni Loren (zob. https://heroldtargowka.pl/zarazliwa-ksiazka/). Dlatego przypomnę tylko, że napisała ona swoją pierwszą powieść romantyczną w wieku piętnastu lat – kiedy odkryła, że ​​pisanie o chłopcach jest o wiele łatwiejsze, niż rozmowa z nimi. Ukończyła studia na kierunku praca socjalna. Spędziła lata jako doradca zdrowia psychicznego, ale teraz pisze na pełny etat. Jest dwukrotną laureatką nagrody RITA Award, a jej książki znalazły się na listach bestsellerów „New York Times” i „USA Today”.

a może ty i ja - okładka książki/ fot. Roman Soroczyński
a może ty i ja – okładka książki/ fot. Roman Soroczyński

Zakończenie książki jest przewidywalne, ale nie zmniejsza to przyjemności czytania jej. Autorka umiejętnie pokazuje rozterki swoich bohaterów, którzy są sąsiadami. Obydwoje coś czują do siebie nawzajem, ale nie od razu chcą to okazać. Mają też rozmaite obawy. Nadchodzi czas, kiedy decydują się na pewien eksperyment towarzyski o podłożu erotycznym.  Na szczęście opory i obawy obojga minęły:

Ty posmakowałeś mnie. Teraz ja powinnam dostać szansę, by posmakować ciebie.

W trakcie czytania powieści a może ty i ja uświadomiłem sobie, że… z poprzedniej książki Roni Loren znam jej niektórych drugoplanowych bohaterów! Moim zdaniem, bardzo pozytywnie świadczy o autorce i wydawnictwie, że nie reklamowano opowieści jako kontynuacji. Są bowiem tacy czytelnicy, którzy uwielbiają sagi, ale są też unikający takowych. Dzięki temu zabiegowi każdy może sam znaleźć wspólnych „znajomych”. Jako facet mógłbym mieć pretensje do autorki, że przedstawiła Hilla Dawsona w niemal idealistyczny sposób, ale kto wie: może są i tacy mężczyźni? Polecam zatem tę książkę wszystkim: realistom i marzycielom.

  • Roni Loren, a może ty i ja
  • Przekład: Ewa Kleszcz
  • Redakcja: Maria Mazurowska
  • Korekta: Katarzyna Sarna/MODESTIA, Beata Wójcik
  • Projekt okładki: Kerri Resnick
  • Opracowanie okładki: Studio KARRANDASZ
  • Ilustracje na okładce: Vectoring/Getty Images; Natali Snailcat; Marta Lebek/ Stocksy
  • Skład i łamanie: Teresa Ojdana/ pagergraph.pl
  • Wydawca: Słowne (dawniej: Burda Książki), Warszawa 2022
  • ISBN 978-83-8251-099-7

Z kolei Kate Clayborn w książce między literami opisuje – jak sam tytuł wskazuje -eksperyment oparty na stawianiu, odczytywaniu i interpretowaniu liter czy słów. Co może kryć się między słowami?

Talent do kaligrafii przyniósł Meg Mackworth sławę. Ale Meg ma też inną umiejętność: odczytuje znaki, których inni nie widzą. Domyśliła się, że związek Reida Sutherlanda i jego wytwornej narzeczonej był skazany na porażkę, dlatego wplotła wykaligrafowane tajne ostrzeżenie w ich program ślubny. Sądziła, że nikt tego nie zauważy, ale nie doceniła inteligencji i spostrzegawczości Reida.

Rok później Reid odnajduje Meg, aby zapytać, skąd wiedziała, że ​​jego skrupulatnie zaplanowana przyszłość wkrótce legnie w gruzach. Meg nie ma czasu na pytania Reida — chyba że dzięki jego towarzystwu odnajdzie inspirację. Bohaterowie stają się sobie coraz bliżsi, choć próbują ignorować to, co zaczyna ich łączyć. Ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że rodzi się między nimi uczucie…

Kate Clayborn jest autorką sześciu powieści świetnie przyjętych zarówno przez czytelników, jak i krytyków. Publikowała także w „The New York Times”, „The Washington Post”, „Oprah Magazine”, „Entertainment Weekly” i „Bookpage”. Za dnia pracuje w edukacji, a nocą (a czasem wczesnym rankiem) pisze romanse o inteligentnych, silnych, nowoczesnych bohaterkach, które stawiają czoła światu.

między literami - okładka książki/ fot. Roman Soroczyński
między literami – okładka książki/ fot. Roman Soroczyński

Jak się okazuje, w powieści między literami nie tylko kobieta jest osobą inteligentną. Dwoje bohaterów stawia sobie nawzajem rozmaite zagadki, czasem wspólnie rozwiązują inne. Mimo zamiłowania do liter i słów, postanawiają w jednej z erotycznych scen… zachować milczenie:

Zasady są takie, że jesteśmy cicho (…). Nie wydajemy z siebie żadnych dźwięków. Nic nie mówimy. (…) Podoba mi się, jak wiele kosztuje nas zachowanie ciszy.

Okazuje się, że Reid jest również…

– … dobrym słuchaczem, nawet, kiedy mówię, czuję, że mnie słucha, że słyszy wszystkie pauzy przy najtrudniejszych fragmentach, że zauważa, kiedy mój oddech urywa się chwilami z napięcia.

Zapewne umiejętność słuchania swojej partnerki/swojego partnera jest jednym z najważniejszych warunków dobrego związku. Choćby dlatego warto przeczytać tę książkę.

  • Kate Clayborn, Między literami
  • Przekład: Agnieszka Myśliwy
  • Wydawca: Maria Mazurowska
  • Redakcja: Joanna Kułakowska-Lis/Słowne Babki
  • Korekta: Katarzyna Sarna/MODESTIA, Beata Wójcik
  • Redakcja techniczna: Mariusz Teler
  • Skład i łamanie: pagergraph.pl
  • Wydawca: Słowne (dawniej: Burda Książki), Warszawa 2021
  • ISBN 978-83-8053-997-6

    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *