Kultura

Scorpions wracają do Polski

Zapowiedź trasy

29 lipca 2018 roku fani rocka przeżyją wspaniałe chwile: w łódzkiej Atlas Arenie wystąpi zespół Scorpions.

Zastanawiam się, jak to się dzieje, że grupa muzyczna, która liczy ponad pół wieku, nadal gromadzi pełne widownie wielkich sal koncertowych i hal sportowych, a nawet stadionów. W ubiegłym roku zagrali 37 koncertów w czternastu krajach (w tym w ERGO Arenie, leżącej na granicy Gdańska i Sopotu). W tym roku już 22 marca rozpoczęli trasę koncertową, a ich plany obejmują również rok następny. Jednak dla nas najważniejszy jest fakt, że Polska znalazła się na ich tegorocznej trasie!

– Można stwierdzić, że zespół jest prawdziwym fenomenem w Polsce! Goszczą w naszym kraju co roku i grają zawsze przy wypełnionych trybunach. Właśnie Scorpions są najlepszym przykładem na to, jak czystym rockowym graniem, bez zbędnych efektów, można podbić serca fanów na całym świecie! – komentuje Mateusz Pawlicki z Agencji Prestige MJM, która jest Organizatorem koncertu.

Scorpions i ERGO ARENA 2017 - fot. Jakub Janecki
Scorpions i ERGO ARENA 2017 – fot. Jakub Janecki

Przypomnijmy, że hardrockowy zespół Scorpions powstał 12 listopada 1965 roku. Co ciekawe, w jego składzie nadal znajdują się założyciel Rudolf Schenker (gra na gitarze rytmicznej) oraz Klaus Meine – wokalista, który dołączył do grupy jeszcze przed wydaniem pierwszej płyty (Lonesome Crow, 1972). Skoro o składzie mowa, warto zwrócić uwagę, że od 2003 roku gitarę basową objął we władanie Polak, Paweł Mąciwoda.

Oczywiście wpływ na popularność tego zespołu w Polsce oraz na liczną frekwencje ma nasz rodak, basista, Paweł Mąciwoda, który już od kilkunastu lat towarzyszy niemieckiej grupie podczas koncertów i w trakcie nagrywania nowych płyt – mówi Janusz Stefański z Agencji Prestige MJM.

Paweł Mąciwoda i Rudolf Schenker - fot. Jakub Janecki
Paweł Mąciwoda i Rudolf Schenker – fot. Jakub Janecki

Sądzę, że duże znaczenie ma również fakt, że Scorpions chętnie włączają się w rozmaite akcje charytatywne. 1 grudnia, przed koncertem w ERGO Arenie, muzycy zespołu złożyli swoje autografy na stylizowanym i pięknie oprawionym zdjęciu. Następnie Dariusz Michalczewski odkupił od twórcy obraz i przekazał na licytację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Muzycy od początku wiedzieli, że fotografia trafi na aukcję fundacji Jurka Owsiaka.

Autografy na zdjęciu - fot. Jakub Janecki
Autografy na zdjęciu – fot. Jakub Janecki

Jak w każdej dziedzinie życia, również w świecie muzycznym nie może obyć się bez statystyk. Okazuje się, że najczęściej granym utworem Scorpions jest The Zoo autorstwa duetu Schenker-Meine. Po raz pierwszy został on wykonany na żywo 21 kwietnia 1980 roku w paryskim klubie Hippodrome de Pantin i od tej pory zespół zaśpiewał go ponad tysiąc razy!

Płyty zespołu Scorpions zostały sprzedane w ponad 100 milionach egzemplarzy, co stawia grupę wśród najlepiej sprzedających się zespołów wszech czasów.

Każda z tych płyt zawiera przynajmniej jeden utwór, który ma promować album. Wbrew pozorom, wybór utworu wiodącego wcale nie jest łatwy. Na przykład album Return To Forever był promowany przez singiel We Built This House. Klaus Meine, opowiadając, o tych dylematach, twierdzi:

– Ostatecznie to właśnie ten utwór odzwierciedla naszą historię. Od pierwszych wspólnych dni w Hanowerze, pierwszych koncertów za granicą, aż po dzień dzisiejszy – cegła po cegle, mozolnie i wytrwale budowaliśmy dom, który nazywa się Scorpions. Przetrwaliśmy gwałtowne burze, ale dom wszystko wytrzymał. Okazał się odporny i trwały. Wznoszenie go dało nam dużo radości – z muzyki, ze zdobywanych po dziś dzień doświadczeń, wdzięczność za wsparcie fanów. Ciężko pracowaliśmy, aby urzeczywistnić nasze marzenie. Jesteśmy zarazem wdzięczni, że nadal możemy je przeżywać.

Pamiątkowe zdjęcie zespołu Scorpions - fot. Jakub Janecki
Pamiątkowe zdjęcie zespołu Scorpions – fot. Jakub Janecki

Dziś nie możemy już wyobrazić sobie koncertu zespołu Scorpions bez takich kompozycji, jak Rock’n’Roll Band, Going Out With a Bang czy We Built This House! Właśnie ta niemiecka legenda, jak żadna inna grupa na świecie, potrafi nie tylko nagrywać doskonałe płyty, lecz też włączać z powodzeniem nowe kompozycje do setlisty koncertowej – komentuje Janusz Stefański.

O zespole Scorpions można pisać bardzo dużo, warto kupować (legalnie!) ich płyty, najlepiej jednak ich posłuchać na żywo. Okazja ku temu nastąpi już 29 lipca 2018 roku w łódzkiej Atlas Arenie.

plakat
plakat

Wejściówki na to wydarzenie można kupować za pośrednictwem stron bilety.imprezyprestige.com i eBilet.pl oraz w salonach sieci Empik w całym kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.