Kultura Media Warszawa

Średniowieczni Gregorianie zaśpiewają na Torwarze

W połowie lutego 2017 roku zawita do Polski uwielbiany przez publiczność na całym świecie chór Gregorian! Gregorianie zaprezentują swoje najnowsze show w ramach europejskiej trasy koncertowej. Grupa ma w swoim dorobku mistyczne wersje utworów światowych gwiazd. Wśród zespołów, do których nawiązuje chór, znajdują się między innymi: Metallica, U2, Pink Floyd, Led Zeppelin, The Doors, Guns N’ Roses, Queen, Green Day czy Coldplay. Gregorianie sięgają również do utworów wykonywanych przez światowej sławy solistów, korzystając między innymi z repertuaru Eltona Johna, Stinga, Robie Williamsa czy Johna Lennona.  Zespół współpracował także bardzo owocnie z angielskimi wokalistkami Sarah i Amelią Brightman. Wyjątkowa interpretacja światowych hitów w wykonaniu Gregorian zaskoczy najbardziej wytrawnych melomanów. Program artystyczny jest utrzymany w nadzwyczajnej atmosferze i został przygotowany z wielkim rozmachem. Zaskakująca choreografia, spektakularne efekty sceniczne z użyciem ognia, świateł i pirotechniki. Te wszystkie elementy tworzą zapierające dech w piersiach show, które zdobyło serca milionów widzów od Europy po Japonię.

 

Chór Gregorian powstał na początku lat 90. XX wieku. Inicjatorem założenia zespołu był znany producent muzyczny, Frank Petersen. Realizacja oryginalnego pomysłu, łączącego średniowieczne chorały gregoriańskie ze współczesną muzyką popową i rockową, zapewniła grupie światową sławę. Pierwsza płyta zespołu, wydana w 1991 roku Sadisfaction, nie przyniosła sukcesu. Może dlatego, że stała się ona powodem konfliktu Petersena z menedżerem Enigmy, Michaelem Cretu? Później ukazało się kilka singli, ale dopiero wydany w 2000. roku album Masters of Chant przyniósł Gregorianom sukcesy i ogromną popularność. Uzyskał status złotej płyty w 6 krajach Europy, a w Portugalii okrył się platyną. Dostał się również do prestiżowej listy TOP 10 w dziesięciu krajach świata. Zachęcony sukcesem zespół wydał rok później drugi album, Masters of Chant – Chapter II. Okazało się, że pomysł stylizowania utworów na śpiew liturgiczny wciąż zachwyca publiczność. Płyta została wydana w 19 krajach i powtórzyła niebywały sukces swojej poprzedniczki, zdobywając złoto w 8 krajach Europy i platynę w Finlandii. Album dostał się na 6 miejsce TOP 10 najlepiej sprzedających się albumów. Singiel Moment of Peace stał się spektakularnym hitem. Od tamtej pory grupa wydała prawie 20 albumów, w tym dziesięć z cyklu Masters of Chant.

 

W lutym będziemy mieli okazję posłuchać tych wybitnych utworów na żywo. Najpierw Gregorianie zawitają do wrocławskiej Hali Stulecia (15 lutego), później do Areny Toruń (16 lutego), by wreszcie 18 lutego przenieść warszawski Torwar w klimat średniowiecznych wibracji muzycznych. Mam – graniczące z pewnością – przeczucie, że będzie to kolejny sukces organizatora, którym jest firma High Note Events, działająca pod marką MAKROCONCERT.

 

Bilety do nabycia na stronach: www.ebilet.plwww.eventim.pl, www.makroconcert.pl oraz w salonach Empik.

 

 

Roman Soroczyński

28.01.2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.