Kultura

Suzanne Vega zaśpiewa w Palladium

Suzanne Vega

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych artystek zza oceanu, Suzanne Vega, zawita 16 czerwca 2017 roku do Warszawy. Koncert w Palladium, organizowany w ramach Deutsche Bank Invites, będzie wyjątkowym wydarzeniem. Bowiem Artystka, która stosunkowo często bywa w Polsce, rzadko zagląda do naszej stolicy.

 Suzanne Vega debiutowała w pierwszej połowie lat 80-tych ubiegłego wieku i jest uznawana za jeden z najważniejszych głosów swojego pokolenia. Jest błyskotliwą autorkę tekstów i znakomitą wokalistką. Na całym świecie sprzedano wiele milionów jej płyt, a sama Artystka siedmiokrotnie była nominowana do prestiżowych nagród Grammy. W swoich poetyckich, ciepłych balladach opowiada o problemach, z którymi borykają się ludzie; dostrzega wokół siebie to, co innym umyka i przekazuje to w bardzo emocjonalny sposób. Jest autorką takich przebojów, jak Luka, Tom`s Diner czy Caramel. Jej twórczość stała się inspiracją wielu gwiazd, między innymi Sinead O’Connor i Tracy Chapman. Sama Artystka przyznaje, że fascynowała ją twórczość Boba Dylana, Leonarda Cohena i Lou Reeda, którzy wywarli ogromny wpływ na jej muzykę i teksty.

Suzanne Vega urodziła się 11 lipca 1959 roku w Santa Monica w Kalifornii, ale dorastała w Nowym Jorku. Pierwsze kroki stawiała grywając w folkowych klubach, m.in. w popularnym Folk City, gdzie występował także sam Bob Dylan. W kwietniu 1985 roku ukazał się jej pierwszy album zatytułowany Suzanne Vega. Debiut okazał się być wielkim sukcesem artystki. Utwór Marlene On the Wall otrzymał mnóstwo pozytywnych recenzji, znalazł się na liście magazynu Rolling Stone w 100 najlepszych nagraniach lat 80-tych, a cały album pokrył się platyną. Dwa lata później Suzanne Vega nagrała piosenkę Luka, która stała się chyba najbardziej znanym hitem w całej karierze muzycznej artystki. Utwór pochodził z albumu Solitude Standing z 1987 roku i to właśnie ten krążek wyniósł Suzanne Vega do rangi międzynarodowej gwiazdy.

Ostatni album Artystki, Lover, Beloved: Songs From An Evening With Carson McCullers został wydany w 2016 roku. Jest on oparty na sztuce teatralnej Carson McCullers Talks About Love, którą Suzanne Vega napisała wspólnie ze znanym kompozytorem Duncanem Sheikiem w 2011. W sztuce Suzanne Vega wciela się w postać pisarki Carson McCullers i w formie wspomnień opowiada o życiu, miłości i sztuce. Próbując wytłumaczyć samą siebie, McCullers walczy z własnymi demonami z przeszłości. Gładko przechodząc pomiędzy monologiem i piosenkami, Suzanne Vega łączy niezwykłego ducha i niebanalny humor Carson McCullers. Twórcy zostali nominowani do dorocznej nagrody Drama Desk za muzykę do tej sztuki. Sztuka i album to muzyczny portret jednej z najważniejszych postaci amerykańskiej literatury.

Suzanne Vega odpoczywa
Suzanne Vega odpoczywa

Termin koncertu zbiega się z długim weekendem. Na ogół spora część mieszkańców Warszawy opuszcza wówczas swoje miasto. Sądzę jednak, że sala koncertowa Palladium będzie pełna. Jeśli ktoś liczy, że „rzutem na taśmę” uda mu się kupić bilet na ten wyjątkowy koncert, powinien zajrzeć do salonów EMPiK i/lub do sklepów Media Markt oraz Saturn. Można też kupić bilety za pośrednictwem strony www.eventim.pl.

Zdjęcia zostały przekazane przez Organizatora koncertu – firmę KONCERTY.COM Dariusz Startek ze Szczecina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.