Symbol oporu

R

Kim był Aleksander Sołżenicyn? Biografię rosyjskiego pisarza prezentuje Roman Soroczyński.

Do dzisiejszego dnia pamiętam, jakie wrażenie, na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku, wywarła na mnie lektura “Archipelagu Gułag” Aleksandra Sołżenicyna. Później czytałem inne książki tego autora: “Oddział chorych na raka”, „Jeden dzień Iwana Denisowicza”, „Sierpień czternastego”, „Krąg pierwszy” i „Kochaj rewolucję! Niedokończona powieść”.

Nic dziwnego zatem, że zajrzałem do biografii Prorok i dysydent. Aleksander Sołżenicyn autorstwa Borisa Sokołowa. Tym bardziej, że na okładce książki napisano:

Niepublikowana w Rosji biografia autora „Archipelagu GUŁag”.

Kim był Aleksander Sołżenicyn? Z całą pewnością pisarzem, który w swoich utworach pragnął ukazać prawdę na temat rewolucji październikowej, powstania ZSRR i okrucieństw komunizmu. Swoje pisarstwo traktował jako misję. Był sumieniem narodu, symbolem walki z radzieckim totalitaryzmem. Jedni widzieli w nim proroka, drudzy – dysydenta, a jeszcze inni zdrajcę.

Boris Sokołow przedstawia nie plotki i opinie, ale rzeczywisty wkład Sołżenicyna w sferę literacką i społeczno-polityczną Rosji. Autor biografii ukazuje dramatyczne wydarzenia z życia pisarza: przesłuchania, uwięzienie i zesłanie oraz próbę samobójczą jego pierwszej żony. Otrzymanie Nagrody Nobla, której nie mógł odebrać bez ryzyka wydalenia z kraju, a także historię publikacji słynnych dzieł – “Oddziału chorych na raka” i “Archipelagu Gułag”. Prześladowania, wyrzucenie z ojczyzny i pozbawienie obywatelstwa. A potem wreszcie wielki powrót, nagrody i “namaszczenie” przez Władimira Putina.

Sołżenicyn... - okładka książki/ fot. Roman Soroczyński
Sołżenicyn… – okładka książki/ fot. Roman Soroczyński

Boris Sokołow jest rosyjskim historykiem, literaturoznawcą i tłumaczem. Napisał setki artykułów naukowych i książek. Wśród jego dzieł znajdują się prace o Bułhakowie, Jesieninie i Gogolu, w tym słynny leksykon twórczości pierwszego z nich. Publikowano go dotychczas w Estonii, Łotwie, Polsce, Japonii, Wielkiej Brytanii i na Litwie. On również miał kłopoty z władzą: został zwolniony z funkcji kierownika Katedry Antropologii Społecznej na Rosyjskim Społecznym Uniwersytecie Państwowym po skrytykowaniu w mediach ataku Władimira Putina na Gruzję. Obecnie jest niezależnym badaczem i publicystą.

Większość biografów ma osobisty stosunek do swoich bohaterów. Nie inaczej jest w przypadku opisywanej książki. Można wyczuć sympatię Sokołowa do Sołżenicyna, trudno jednak posądzać go o stronniczość. Wszak nie pomija niewygodnych faktów, jak choćby „kablowanie” na kryminalistów w więzieniu, o czym pisarz sam opowiedział. Jednocześnie oddaje sprawiedliwość Sołżenicynowi jako demaskatorowi komunistycznego systemu zniewolenia i terroru. Autor sięgnął do rozmaitych źródeł, oddał głos swemu bohaterowi oraz różnym ludziom z jego otoczenia.

Zaimponowały mi przykłady doskonałej pamięci Aleksandra Sołżenicyna i umiejętności wykorzystania jej w celu poprawy swojego losu. Okazuje się, że był on również doskonałym pedagogiem; jak stwierdza jedna z cytowanych osób,

… potrafił znaleźć klucz do serca każdego dziecka.

Dodatkowym atutem książki jest fakt, że została ona napisana bardzo przystępnym językiem, zaś wykorzystane w niej wypowiedzi wielu osób bardzo wzbogacają jej treść, co nie zawsze jest oczywiste.

 • Boris Sokołow, Prorok i dysydent. Aleksander Sołżenicyn
 • Przekład: Marta Głuszkowska
 • Redaktor prowadzący: Michał Nalewski
 • Redakcja: Ewa Witan
 • Korekta: Małgorzata Denys
 • Projekt okładki: Paweł Panczakiewicz
 • Zdjęcie na okładce: © EAST NEWS/SIPA PRESS
 • Łamanie: Ewa Wójcik
 • Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o., Warszawa 2022
 • ISBN 978-83-8295-215-5

  Leave a comment
  Your email address will not be published. Required fields are marked *