Kultura

Syrena Gwiazd

Koncert świąteczny - zaproszenie

W 2020 roku Teatr Syrena obchodzi Jubileusz: mija 75 lat od jego założenia. Od 5 lipca 1945 roku – najpierw w Łodzi, potem w Warszawie – był miejscem, w którym znalazła dalszy ciąg wspaniała tradycja teatru i piosenki dwudziestolecia międzywojennego. To w Syrenie rodziły się legendy wielkich osobowości aktorskich i muzycznych polskiego teatru i rozrywki czasów powojennych. Jubileusz został uczczony serią wydarzeń okolicznościowych, o których informowaliśmy na naszym portalu. W ostatnich dniach został wydany album Brylanty. Artyści Syreny od 20-lecia do roku 20-go.

Album Brylanty - okładka/ fot. Roman Soroczyński
Album Brylanty – okładka/ fot. Roman Soroczyński

Ukoronowaniem obchodów Jubileuszu będzie galowy koncert SYRENA GWIAZD – wspólne przedsięwzięcie Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz Teatru Syrena. Organizatorzy planowali zaprosić swoich sąsiadów – mieszkańców Śródmieścia, łącząc jubileuszową galę z tradycyjnym, organizowanym przed dzielnicę koncertem świątecznym, oraz Ludzi Syreny – dawnych i obecnych aktorów, pracowników, realizatorów, przyjaciół. Zamrożenie działalności teatrów w okresie pandemii uniemożliwiło realizację koncertu w tradycyjnej formie. Jednak świąteczno-jubileuszowy koncert Syreny się odbędzie – tyle, że wszyscy będą mogli zobaczyć go w Internecie.

– Pomimo trudnych warunków nie rezygnujemy z naszego dorocznego, świątecznego koncertu. Choć transmisja online nie zastąpi spotkania na żywo, to i tak gwarantujemy świetną zabawę. Na chwilę oderwiemy się od covidowej rzeczywistości i przypomnimy sobie normalność, za którą tęsknimy coraz bardziej. Serdecznie zapraszam do oglądania – mówi Burmistrz Śródmieścia, Aleksander Ferens.

Koncert SYRENA GWIAZD - plakat
Koncert SYRENA GWIAZD – plakat

W programie znajdą się bożonarodzeniowe piosenki, w tym m.in. Happy Xmas (War Is Over) Johna Lennona, która została specjalnie przetłumaczona na potrzeby koncertu. Nie zabraknie też utworów związanych z Teatrem Syrena w szczególny sposób: teksty części z nich napisał założyciel teatru Jerzy Jurandot, inne skomponowali świetni muzycy współpracujących z teatrem, a jeszcze inne wykonywali wielcy artyści występujący na scenie teatru, m.in. Irena Santor i Lidia Korsakówna. Na scenie wystąpią wokaliści z Teatru Syrena wraz z siedmioosobowym zespołem muzycznym. Gwiazdami wieczoru, podczas którego można będzie usłyszeć ulubione piosenki warszawianek i warszawiaków, skąpane w świątecznym klimacie, będą Izabela Trojanowska i Ewa Kuklińska, które przez lata występowały na deskach Syreny. Artystki wykonają swoje największe przeboje, m.in.: Tyle samo prawd, ile kłamstw, Wszystko, czego dziś chcę i Pieśń o cegle oraz Każda kobieta to szpieg i Seksapil.

– Koncert będzie prawdziwą podróżą przez historię teatru. Niektóre z prezentowanych utworów pochodzą jeszcze z dwudziestolecia międzywojennego, inne z okresu powojennego, choćby z filmu „Skarb” z 1948 roku, w którym wystąpiła plejada późniejszych gwiazd Syreny: Alina Janowska, Adolf Dymsza i Ludwik Sempoliński. To podkreśli jubileuszowy charakter koncertu. W ten sposób zamkniemy tegoroczne obchody 75-lecia – dodaje Agnieszka Monika Walecka, p.o. Dyrektora Teatru Syrena.

Okazja do obejrzenia galowego koncertu nadarzy się w sobotę, 19 grudnia 2020 roku, o godz. 19.00. Retransmisja będzie dostępna od 21 do 27 grudnia w internetowych kanałach Teatru Syrena i Dzielnicy Śródmieście, m.in. na kanale: www.youtube.com/user/TeatrSyrenaWarszawa.

Kierownictwo muzyczne: Tomasz Filipczak

Prowadzenie i reżyseria: Jacek Mikołajczyk

Choreografia: Krzysztof Tyszko

Asystentka choreografa: Sara Kaźmierska

Stylizacje: Tomasz Jacyków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.