Kultura

Syrena w Łazienkach

Tytułowe

W czerwcu 2020 roku w galerii plenerowej Łazienek Królewskich – przy Agrykoli, od strony ronda przy Alei Chińskiej – pojawiła się ciekawa wystawa. Jest ona częścią obchodów 75-lecia Teatru Syrena.

Wystawa łączy w sobie historię Syreny z jej współczesnością. Jeden z ulubionych stołecznych teatrów – nazywany najbardziej warszawską z warszawskich scen, z symbolem stolicy w swojej nazwie – był zawsze „teatrem gwiazd”, opartym na wielkich teatralnych osobowościach. W spektaklach Syreny publiczność oklaskiwała m.in. Hankę Bielicką, Irenę Kwiatkowską, Alinę Janowską, Teresę Lipowską, Violettę Villas, Bohdana Łazukę, Tadeusza Plucińskiego czy Romana Kłosowskiego. W pierwszym jej zespole znalazła się cała konstelacja gwiazd przedwojennych, a wśród nich Adolf Dymsza, Ludwik Sempoliński, Kazimierz Krukowski.

Adolf Dymsza - fot. materiał prasowy Teatru Syrena
Adolf Dymsza – fot. materiał prasowy Teatru Syrena

Wyszperane w archiwum i starannie wyselekcjonowane zdjęcia tych właśnie tuzów składają się na historyczną część wystawy. Są to zdjęcia autorstwa najlepszych polskich fotografów teatralnych, m.in. Edwarda Hartwiga, Tadeusza Kubiaka i Andrzeja Rybczyńskiego. Rzadko eksponowano je w przestrzeni publicznej. Choć czarno-białe, barwnie dokumentują świat warszawskiej rewii i satyry, w których przez lata specjalizowała się Syrena. W dużym formacie, jako część wystawy plenerowej, w pełni ujawniają artyzm i wyczucie teatralnej chwili mistrzów polskiej fotografii teatralnej.

Irena Kwiatkowska i inne gwiazdy - fot. materiał prasowy
Irena Kwiatkowska i inne gwiazdy – fot. materiał prasowy

W drugiej części wystawy znajdą się zdjęcia ze współczesnych spektakli Teatru Syrena, który w ostatnich latach stał się jednym z najważniejszych ośrodków musicalu w Polsce. Rodzina Addamsów, Czarownice z Eastwick, next to normal, Rock of Ages, Kapitan Żbik – to tylko najważniejsze z tych przebojów Syreny. Pokazują teatr nowoczesny, dynamiczny, twórczo kontynuujący najlepsze polskie tradycje muzyczno-teatralne.

Współczesne spektakle - fot. materiał prasowy
Współczesne spektakle – fot. materiał prasowy

Trzecia część – to dwa projekty graficzne zaproszonych do współpracy uznanych artystek młodego pokolenia: Rity Zimmeramann – uznanej w Polsce i na świecie autorki kolaży, ilustratorki i fotografki mody oraz Magdy Pilaczyńskiej – graficzki, ilustratorki i projektantki wzorów na porcelanę.

Partnerem świętowania Jubileuszu jest gospodarz terenu, czyli Łazienki Królewskie. Wystawę oglądać można do końca czerwca 2020 roku. Kolejna historyczna ekspozycja planowana jest jesienią w foyer Teatru przy Litewskiej 3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.