Tradycja i dobra zabawa

R

Końcówka marca skłania do spojrzenia na program kwietniowy program kulturalny. Trzy wydarzenia omawia Roman Soroczyński.

Ostatni dzień marca skłania do szybkiego spojrzenia na program kwietniowych wydarzeń kulturalnych. Część z nich już prezentowaliśmy, a teraz nieco bardziej szczegółowa prezentacja trzech przedsięwzięć, które będzie można obejrzeć w Warszawie.

Kasia Kowalska zaprasza - fot. Organizatora
Kasia Kowalska zaprasza – fot. Organizatora

W najbliższą niedzielę, 2 kwietnia 2023 roku, w Klubie Stodoła wystąpi Kasia Kowalska. Jedna z najbardziej znanych i charyzmatycznych postaci na polskiej scenie muzycznej zaprezentuje swoje największe przeboje, w ramach koncertu The Best Of. Artystka ma w swoim dorobku wiele prestiżowych nagród, w tym: Fryderyki, Superjedynki, statuetkę MTV European Music Awards „Dla najlepszego polskiego artysty”, oraz ponad milion sprzedanych płyt. Każdy jej album pokrył się platyną lub złotem. W 2018 roku Kasia Kowalska wydała nowy album, Aya. Otrzymała za niego złotą płytę oraz dwie nominacje do Fryderyków. W 2019 roku ukazał się kolejny, koncertowy, album ze słynnego na całym świecie cyklu MTV Unplugged. Piosenką promującą to wydawnictwo jest duet ze Stanisławem Soyką Tolerancja.

Kasia Kowalska MTV Unplugged - okładka płyty / fot. Roman Soroczyński
Kasia Kowalska MTV Unplugged – okładka płyty / fot. Roman Soroczyński

Najświeższe wydawnictwo artystki – to dwupłytowy album Pol’And’Rock 2021, Live.

Pol'And'Rock 2021, Live - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
Pol’And’Rock 2021, Live – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

Kasia Kowalska, wraz ze swoim zespołem, proponuje koncert pełen emocji, niezwykłej  energii i wielu przebojów, które wylansowała przez ponad ćwierć wieku swojej artystycznej działalności. Z pewnością nie zabraknie największych przebojów wokalistki, a wśród nich: Prowadź mnie, antidotum, A to co mam, Spowiedź, Być tak blisko, Oto ja, Co może przynieść nowy dzień, Coś optymistycznego, To co dobre, przeplatanych tymi najnowszymi, jak Aya czy Alannah.

Zuzanna Żyrafa - plakat
Zuzanna Żyrafa – plakat

15 kwietnia na stołecznej Scenie Relax odbędzie się premiera spektaklu Zuzanna Żyrafa – sama sobie poradzę. Piątka przyjaciół mieszkająca w dżungli postanawia wybudować wspólny dom, taki jak mają ludzie. Czym jest przyjaźń? Czy Zuzanna Żyrafa sama sobie poradzi? Kogo spotka w ciemnym lesie? Kto ją uratuje, a kto najbardziej plotkuje? Czy wiecie, który z bohaterów rozkręci najlepszą zabawę?

Zuzanna Żyrafa i przyjaciele - materiał Organizatora
Zuzanna Żyrafa i przyjaciele – materiał Organizatora

Zuzanna Żyrafa… to zabawny spektakl muzyczny dla najmłodszych – o przyjaźni, tolerancji, dobrym i złym zachowaniu. Poprzez taniec i piosenki dzieci poznają przygody wspaniałych przyjaciół Zuzanny Żyrafy: Słonia Seby, Papugi Poli i dwóch małpek – Koko i Miki. Jak każdy z nas, bohaterowie mają wady i zalety. Każdy przecież jest inny, ale każdy z nas jest potrzebny. Dużą atrakcją widowiska są piosenki znanej małpki Dj Miki. Piosenka tytułowa ma ponad 50 mln odsłon na YT.

Zuzanna Żyrafa - materiał Organizatora
Zuzanna Żyrafa – materiał Organizatora

Fiku miku, co jest w żółtym pojemniku? / Kto skrycie kocha żyrafę? / A kto figluje, tańczy i skacze? / Czy papuga węża z sikawką widziała? / Czy tylko o nim plotkowała? / Jak do teatru przyjdziecie, to wszystkiego się dowiecie! Organizatorzy spektaklu zapraszają dzieci w wieku 4-8 lat.

Nieco starsze osoby otrzymują zaproszenie do Stodoły na 21 kwietnia. Wystąpi wówczas Jazz Band Młynarski-Masecki, zespół założony przez Jana Emila Młynarskiego i Marcina Maseckiego, grający przedwojenny polski jazz. Artyści zaprezentują warszawskiej publiczności materiał z dwóch płyt, a także niespodziankę.

Jazz Band Młynarski Masecki - plakat
Jazz Band Młynarski Masecki – plakat

Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat dwudziestych ubiegłego wieku. Wybitni kompozytorzy – między innymi: Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold – zasłuchani w płytach zza oceanu czy z Berlina, tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii, a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych takich jak Columbia czy Syrena Record. W ten sposób do 1939 roku powstały tysiące kompozycji i nagrań z udziałem wybitnych instrumentalistów oraz śpiewaków i aktorów. Druga wojna światowa przekreśliła życiorysy, przerwała ciągłość i zakończyła okres “prosperity” młodego polskiego show biznesu, ale nie bezpowrotnie! Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz-Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. Młodzi, współcześni artyści niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

Noc w wielkim mieście - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
Noc w wielkim mieście – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

Pierwszą płytą zespołu była Noc w wielkim mieście, wydana w 2017 roku. Dwa lata później ukazał się drugi album, zatytułowany Płyta z zadrą w sercu. Tym razem artyści postanowili pójść o krok dalej i spełnić swoje wielkie marzenie o prawdziwej jazzowej orkiestrze. Do podstawowego składu, który liczył 7 osób, dodali sekcję skrzypiec oraz trąbki i puzony. W ten sposób powstał 17-sto osobowy zespół o dużo szerszej brzmieniowej palecie. Tytuł Płyta z zadrą w sercu to tytuł jednej z piosenek jednego z największych polskich tekściarzy XX wieku – Mariana Hemara. Polski przekład amerykańskiego standardu Cliffa Friend’a, Charliego Tobias’a i Boyd’a Bunch’a robił furorę w jednej z rewii warszawskiego teatru Cyrulik Warszawski w roku 1938. Muzycy zapatrzeni w stare fotografie i zasłuchani w orkiestry polskie i amerykańskie, postanowili stworzyć świat, w którym II wojna światowa nie miała miejsca, a jazzbandy taneczne w Polsce nie przestają istnieć i grają, czerpiąc ze wszelkich dobrodziejstw nowoczesności. Do nagrań muzycy użyli mikrofonów z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Całość realizował Filip Krause, ze słynnego berlińskiego studia Emila Berlinera. Na płycie znajdą się utwory głównie z przełomu lat 30 i 40 ubiegłego wieku. Wszystkie – to szlagiery polskie, dobrze znane w dawnych czasach, dziś nieco zapomniane. Marcin Masecki swoimi aranżacjami tchnął w piosenki kompletnie nowe życie, życie na miarę XXI wieku. Patronem duchowym tej płyty jest Zygmunt Karasiński – genialny kompozytor rozrywkowy polski przed i powojennej. Na płycie znajdują się trzy jego kompozycje.

Płyta z zadrą w sercu - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
Płyta z zadrą w sercu – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

Na antenie Radia Nowy Świat, które jest patronem koncertu, Jan Młynarski powiedział, że będzie to koncert szczególny, wiążący trzy płyty: dwie wyżej wymienione oraz album FOGG. Pieśniarz Warszawy, który artyści zagrali jako zespół Młynarski-Masecki Jazz camerata varsoviensis.

Fogg pieśniarz Warszawy - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
Fogg pieśniarz Warszawy – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

Nie wiem, jak inne osoby, ale ja przymierzam się przynajmniej do dwóch z opisanych wyżej wydarzeń.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *