Kultura

Wycieczka po Warszawie

Warszawa moja stolica fragment okładki

Czy można pokazywać Warszawę tak, aby nawet kilkuletnie dzieci nie nudziły się podczas wędrówek jej ulicami? Z własnego doświadczenia wiem, że można, ale… trzeba być przygotowanym. Znacznie powinna ułatwić to książka Warszawa moja stolica, której autorką jest Anna Paczuska. Pięknie ilustrowana przez Elżbietę Moyski książka Wydawnictwa RM, udowadnia, że w Warszawie nie można się nudzić. Stolica Polski – to miejsce pełne magicznych miejsc, a każde z nich opowiada wyjątkową historię o mieście i jego mieszkańcach. Informacje i ciekawostki zostały dobrane tak, aby zainteresować najmłodsze dzieci i wzbudzić w nich pasję odkrywania Warszawy.
Przewodnikami po Warszawie jest dwoje dzieci – Maks i Emilka – które oprowadzą czytelników po najpiękniejszych parkach, pokażą wspaniałe budynki i pomniki, zabiorą na spacer po Starym Mieście. Z bohaterami książki można się także wybrać na przejażdżkę metrem, rejs statkiem po Wiśle, wjechać na najwyższe piętro Pałacu Kultury i Nauki, aby podziwiać piękny widok na nowoczesne wieżowce. Ba, można dowiedzieć się, że podczas Nocy Wieżowców jest szansa na to, by wjechać na ostatnie piętra tychże budynków i stamtąd także podziwiać panoramę miasta. Maks i Emilka zabierają młodych czytelników na zwiedzanie Teatru Wielkiego, ogrodu botanicznego  i wielu innych fascynujących miejsc. Opis każdego zwiedzanego miejsca jest wzbogacony o ciekawostkę, prezentowaną pod hasłem „Czy wiesz, że…”. W ten sposób dyskretnie podsuwane są istotne informacje historyczne.

Warszawa moja stolica - okładka/ fot. Roman Soroczyński
Warszawa moja stolica – okładka/ fot. Roman Soroczyński

W tym miejscu muszę przyznać się do swoistego odstępstwa od normy, by nie nazwać tego zboczeniem. Otóż, kiedy odwiedzają mnie znajomi lub ktoś z rodziny, staram się pokazywać im choćby pewne fragmenty Warszawy. Jedna z tych osób ostentacyjnie unika takich wypraw, woląc siedzieć przed telewizorem, a w dodatku mówi z przekąsem do swoich dzieci: „znowu wujek Romek będzie nas obwozić po Warszawie…”. Mam nadzieję, że przy pomocy książki Warszawa moja stolica uda mi się lepiej pokazywać miasto i przynajmniej dzieci nie zanudzić.

No, może poczekam kilka dni, licząc na to, że obecnie trwające, i mające nieco inny charakter, spacery przyniosą oczekiwany efekt…

Agata Paczuska, Warszawa moja stolica

Ilustracje: Elżbieta Moyski

Redaktor prowadzący: Irmina Wala-Pęgierska

Redakcja: Barbara Lubelska

Nadzór graficzny: Grażyna Jędrzejec

Projekt graficzny okładki i książki, skład: Elżbieta Moyski

Redaktor techniczny: Anna Nieporęcka

Wydawnictwo RM, Warszawa 2020

ISBN 978-83-7773-885-6

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.