Bez kategorii

Wyścig o zdrowie. Książka – cegiełka

Wyścig Szurkowski- tytułowe

W latach siedemdziesiątych XX wieku był wzorem wielu ludzi z mojego pokolenia. Gdy w radiu  były nadawane (najpierw co godzinę, a im  bliżej było do mety – co kilkanaście, kilka minut) meldunki z trasy Wyścigu Pokoju, przerywano niemal wszelkie prace. Rzucaliśmy wszystko, aby tylko zdążyć na transmisje telewizyjne z zakończenia poszczególnych etapów. W czasach, gdy nie było internetu, a najlepszych sportowców można było zobaczyć tylko w telewizji lub – dał Pan Bóg! – na żywo, organizowaliśmy podwórkowe wyścigi rowerowe. Czy muszę dodawać, że większość z nas chciała „być” Ryszardem Szurkowskim?

Nie sposób wymienić wszystkie sukcesy kolarskie Ryszarda Szurkowskiego. Wystarczy, że – w ślad za książką Ryszard Szurkowski. Wyścig. Autobiografia – przypomnę, iż w latach 1964-1984 zajął pierwsze miejsca w 429 wyścigach (z mistrzostwami świata włącznie), 211 razy był drugi, a 149 razy – trzeci.

Ryszard Szurkowski. Wyścig - okładka książki/ fot. Roman Soroczyński
Ryszard Szurkowski. Wyścig – okładka książki/ fot. Roman Soroczyński

Wspomniana książka – to rozmowa Krzysztofa Wyrzykowskiego i Kamila Wolnickiego z Ryszardem Szurkowskim. Nie, nie ma w niej chronologii. Są za to poruszane bardzo ważne tematy – przede wszystkim sportowe. Ryszard Szurkowski unika omawiania spraw prywatnych, ale zrobił wyjątek i opowiedział, jak przeżył śmierć – w jednej z wież World Trade Center – swojego syna, Norberta.

Ktoś z młodych zapyta: skoro Ryszard Szurkowski był tak wielki, dlaczego nie odniósł sukcesu w Tour de France czy w innych wielkich wyścigach na Zachodzie? Sądzę, że najlepszej odpowiedzi udzielił pięciokrotny zwycięzca tego wyścigu, Bernard Hinault:

Dla mnie Ryszard Szurkowski był najlepszym polskim kolarzem. Gdyby nie było podziału między blokiem wschodnim a zachodnim, mógł zrobić zupełnie inną karierę. Nawet wygrać Tour de France.

Ryszard Szurkowski – mimo, że rywalizował ze Stanisławem Szozdą, Zygmuntem Hanusikiem, Zenonem Czechowskim i wieloma innymi znakomitymi kolarzami – nigdy nie zapominał o swoich kolegach z reprezentacji. W 1970 roku oddał swój rower Hanusikowi, który dzięki temu został mistrzem Polski. Szurkowski został wówczas laureatem nagrody Fair Play, przyznanej przez UNESCO. I teraz Król Szos potrzebuje pomocy: w czerwcu 2018 roku uległ – a jakże, podczas wyścigu kolarskiego! – wypadkowi. Połamał wszystkie kości twarzy, ma uszkodzony rdzeń i połamane kręgi, wystąpił paraliż wszystkich kończyn. Dzięki wielkiej odporności organizmu i błyskawicznej pomocy nie został kaleką. Jednak prawdopodobnie rehabilitacja zajmie lata i jest … kosztowna. Każdy nabywca książki Ryszard Szurkowski. Wyścig. Autobiografia wspiera tę rehabilitację: część dochodu z jej sprzedaży jest przeznaczana na rehabilitację Mistrza.

Ryszard Szurkowski. Wyścig - okładka końcowa/ fot. Roman Soroczyński
Ryszard Szurkowski. Wyścig – okładka końcowa/ fot. Roman Soroczyński

Jestem też pewien, że spora część P.T. Czytelników naszego portalu – na podstawie zdjęcia ostatniej strony okładki – wyciągnie odpowiednie wnioski i… dokona stosownej wpłaty. Autor tego artykuliku już to zrobił!

Autorzy: Ryszard Szurkowski, Krzysztof Wyrzykowski, Kamil Wolnicki

Tytuł: „Ryszard Szurkowski. Wyścig. Autobiografia”

Wydawnictwo: Sine Qua Non

Wydanie I, Kraków 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.