Kultura

Wystawa NAPOLEON zaprasza w NOC MUZEÓW

Napoleon

Zapewne wielu P.T. Czytelników naszego portalu w najbliższą sobotę, 19 maja 2018 roku, wybierze się na długie spacery, by skorzystać z NOCY MUZEÓW.

Chyba wszyscy domyślamy się, że instytucje państwowe i samorządowe otrzymują na ten cel wsparcie finansowe, dlatego mogą sobie pozwolić na to, by zaproponować wówczas wstęp wolny.

Tym bardziej jest nam miło, że i przedsięwzięcie, które nie otrzymuje żadnych dotacji czy subwencji – Wystawa NAPOLEON BONAPARTE – przyłącza się do NOCY MUZEÓW. Organizatorzy zapraszają oferując, od godziny 20:00, bilety tańsze o 50%!

Napoleon na tronie - fot. Roman Soroczyński
Napoleon na tronie – fot. Roman Soroczyński

Ekspozycja gości po raz pierwszy w Polsce, w wyjątkowym miejscu jakim jest Pałac Kultury i Nauki. Wystawa opowiada o życiu i karierze militarnej wybitnego taktyka i stratega, który odmienił dzieje ludzkości. Ta niezwykła ekspozycja będzie prezentowana w PKiN tylko do 30.06 br. Jest to największa kolekcja autentycznych przedmiotów należących do Napoleona, jakie kiedykolwiek były prezentowane w Polsce. Eksponaty zostały użyczone z obszernych zbiorów Fondation Napoléon oraz Musée de l’Armée Invalides z Paryża. Całość wzbogacona jest o multimedia, co pozwoli zwiedzającym na dokładne poznanie historii kryjącej się za każdym eksponatem. Wystawa jest podróżą w czasie poprzez PIĘĆ ODSŁON TRIUMFU wielkiego BONAPARTE – poznamy go jako żołnierza, generała, konsula, cesarza i finalnie zesłańca. Podróż ta rozpoczyna się wraz z Rewolucją Francuską w 1789, a kończy śmiercią Napoleona. Wielki Bonaparte od ponad 2 wieków jest uznawany za jednego z najbardziej interesujących bohaterów w historii, i najbardziej znaną postacią historyczną po Chrystusie.

Napoleon i Sfinks - materiał prasowy
Napoleon i Sfinks – materiał prasowy

Ekspozycja prezentuje także akcenty z historii Polski, łączące Napoleona z Polską i Polakami, którzy bardzo mocno wierzyli w skuteczną walkę o niepodległość za jego pośrednictwem.  Wątek polski związany jest również z osobą matki pierworodnego syna Bonapartego – hrabianki Marii Walewskiej, z którą Napoleona łączył 3+letni związek. Wystawa prezentuje ponad 100 wyjątkowych eksponatów z czasów dwóch cesarstw. Unikalne przedmioty należące do Napoleona: rzeczy osobiste, stroje, broń, odznaczenia, meble, dokumenty dotyczące różnych aspektów życia genialnego przywódcy, począwszy od militarnych strategii przez triumfy, aż po życie osobiste. Całość kolekcji przybliża widzom złożony obraz życia Wielkiego Władcy, jego zwyczaje i wyjątkowy talent strategiczny.

plakat wystawy - fot. Iwona Zielińska
plakat wystawy – fot. Iwona Zielińska

Warto więc skorzystać z okazji, by podczas NOCY MUZEÓW kupić tańsze bilety na wystawę NAPOLEON BONAPARTE. Przypomnijmy, że tańsze bilety obowiązują 19 maja 2018 roku, od godziny 20:00. Ostatnie wejście zostało zaplanowane na 23:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.