Kultura

XV Festiwal Warszawa Singera – podwójny Jubileusz

Ara Malikian_fot. materiały prasowe artysty

Co roku, na przełomie wakacji i nowego roku szkolnego okolice Placu Grzybowskiego, Synagogi i ul. Próżnej są epicentrum licznych wydarzeń kulturalnych. Organizowany w tym czasie Festiwal Singera to już renomowana marka i kulturalna wizytówka Warszawy.

W 2018 roku impreza nabierze szczególnego rozmachu, będzie to bowiem  specjalna, jubileuszowa, 15. odsłona festiwalu kultury żydowskiej. W ciągu dziewięciu dni kulturalnej fety, w ponad dwustu wydarzeniach, weźmie udział ponad 250 artystów z Polski i różnych części świata. Wśród nich pojawią się zarówno gwiazdy światowego formatu, jak i młodzi wykonawcy. Widzowie napotkają wielość gatunków muzycznych i teatralnych, przemieszanie stylów i trendów – a wszystko pod wspólnym mianownikiem: inspirowane kulturą żydowską, zarówno tradycyjną, jak i współczesną.

Festiwalowa fala zaanektuje Warszawę: teatry, sale koncertowe, centra muzyczne, klubokawiarnie, plenery – od Pragi po Wolę – wypełnią koncerty, spektakle, projekcje filmowe, warsztaty tańca, spacery, spotkania literackie. To wielodniowe, kulturalne święto stolicy, w którym każdy znajdzie coś interesującego.

XV Festiwal będzie bardzo międzynarodowy. Przybywają gwiazdy z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Danii, Belgii, Hiszpanii, Japonii. Międzynarodowe składy zespołów muzycznych i grup teatralnych udowadniają, że sztuka jest ponad – łączy, wzbogaca, inspiruje. Warszawa Singera – to święto wielokulturowe, pokazujące, że wzajemne przenikanie kultur jest iskrą twórczą i drogą rozwoju artystycznego, rozbija złe emocje i napięcia społeczne, uświadamia, że jesteśmy wspólnotą ludzi marzących o pięknie, dobru i pokoju.

 

Ara Malikian -fot. materiały prasowe Artysty
Ara Malikian -fot. materiały prasowe Artysty

Festiwal zostanie zainaugurowany uroczystym premierowym koncertem kantorów w Synagodze im. Nożyków. W tym roku wystąpią bracia Yaakov i Shulem Lemmer z USA. Towarzyszyć im będzie chór kantoralny Kolot Israel z Jerozolimy. W finale festiwalu zobaczymy show porywającego i charyzmatycznego skrzypka Ary Malikiana, łączącego w swej muzyce wątki żydowskie, arabskie, argentyńskie, hiszpańskie i romskie. Usłyszymy – w zaskakującej interpretacji – klasyczne arcydzieła takich kompozytorów, jak Vivaldi, Mozart, Paganini, kultowe kompozycje Led Zeppelin, Jimmiego Hendrixa, i Davida Bowiego, a także własne kompozycje tego niezwykłego muzyka. Koncert Malikiana to widowisko, w którym unikatowa gra na skrzypcach otrzymuje niezwykłą oprawę choreografii, tańca, kostiumów, barw i efektów. To żywioł!

Kenneth Dahl Knudsen - fot. materiały Organizatora
Kenneth Dahl Knudsen – fot. materiały Organizatora

Podczas jubileuszowej edycji festiwalu wystąpią miedzy innymi: słynny skrzypek Dominique Pifarély z Francji, kwintet Kennetha Dahla Knudsena (Dania) – w międzynarodowym składzie zaprezentuje utwory z najnowszego albumu TÉTÉ. Dorota Miśkiewicz z Atom Street Quartet wystąpią z koncertem PIANO.PL. Usłyszymy Gary’ego Gutmana – we wspólnym projekcie muzycznym WOMAN IN BLACK z wokalistką Sashą Strunin, a także Włodzimierza Nahornego, Marcina Wyrostka, Adama Bałdycha, Mateusza Smoczyńskiego. Jazzową odsłonę festiwalu zainauguruje projekt TRANSGRESSION Oleś Brothers & Theo Jörgensmanna, którzy po kilku latach przerwy ponownie spotykają się na jazzowej scenie Festiwalu Warszawa Singera. Osobiście ostrzę sobie apetyt na najnowszy projekt Jazz Bandu Młynarski – Masecki z magnetyzującym słuchaczy repertuarem jazzowego dwudziestolecia międzywojennego, prezentującym nową odsłonę kompozycji Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Artura i Henryka Goldów.

Dorota Miśkiewicz - fot. Honorata Karapuda
Dorota Miśkiewicz – fot. Honorata Karapuda

Będziemy mieli okazję poznać niezwykłą grupę z Japonii, zespół Jinta-la-Mvta, łączący tokijską nowoczesną street music z tradycyjnymi wątkami klezmerskimi i bałkańskimi.

Jinta-la-Mvta - fot. materiały Organizatora
Jinta-la-Mvta – fot. materiały Organizatora

Więcej klasycznego brzmienia usłyszymy na koncercie MazikDuo JEWISH LIFE, PORTRAITS OF THE PAST: tu muzyka klasyczna i klezmerska połączą się w mistrzowskich aranżacjach klarnecisty Tolo Genestara i pianisty Marca Sumsiego.

A jeśli ktoś lubi muzykę z dawką humoru, chętnie skorzysta z zaproszenia na program RAZEM Z BRAĆMI, w którym Sława Przybylska z Januszem Tylmanem zaprezentują tradycyjne i współczesne piosenki żydowskie, w języku jidysz i hebrajskim. Z kolei WoWaKin Trio wprowadzi nas w nowoczesne aranżacje tradycyjnych polskich utworów ludowych, także żydowskich.

Tylko głupcy się smucą, Teatr Yiddishpiel - fot. materiały Organizatora
Tylko głupcy się smucą, Teatr Yiddishpiel – fot. materiały Organizatora

Miłośnicy teatru wiedzą, że Festiwal to czas scenicznej uczty, w której można poznać zarówno polskie, jak i zagraniczne spektakle w różnych formułach scenicznych. W tym roku program teatralny jest szczególnie bogaty. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na Teatr Yiddishpiel z Izraela, z doskonałym spektaklem Tylko głupcy się smucą – hitem Dana Almagora, uwielbianym na wielu scenach świata, m.in. na Broadwayu. Również z Izraela przybędzie grupa Nephesh z własną adaptacją sceniczną klasycznego Gimpla Głupka Icchoka B. Singera i Hana’s suitcase Emila Shera. Warszawski Teatr Żydowski zaprezentuje na festiwalowej scenie swe najlepsze aktualnie spektakle, m. in.: Idę Kamińską, Ostatniego syna, Wierę Gran, Chumesz Lider, Jak w przedwojennym kabarecie, Kilka obcych słów po polsku (wystawiany wspólnie z Teatrem Polskim w Warszawie), Miasteczko Karsylewka.

Kilka obcych słów po polsku - fot. Magda Hueckel
Kilka obcych słów po polsku – fot. Magda Hueckel

Oprócz koncertów i spektakli Festiwal będzie obfitował w wiele wydarzeń: promocje książek, spotkania autorskie, spotkania z artystami, projekcje filmowe, warsztaty kulinarne, warsztaty dla dzieci, spacery edukacyjne po żydowskiej Warszawie i mnóstwo innych. Warto wspomnieć choćby o spotkaniach literackich Remigiusza Grzeli – m.in. z Włodzimierzem Paszyńskim, autorem świeżo wydanej pozycji Książki z dobrej półki czy promocji książki Krystyny Gucewicz NOTES KRYSTYNY GUCEWICZ czyli Fołtyn w śmietanie. Jedno ze spotkań zostanie poświęcone książce Remigiusza Grzeli Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska. I tu znowu mój osobisty wtręt: każde spotkanie z Remigiuszem Grzelą – czy to prowadzącym spotkanie, czy to autorem – jest niezwykle interesujące i inspirujące.

 Szczególny charakter tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest wsparty faktem, że jego inicjator i organizator, Fundacja Shalom, obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Fundacja, z jej założycielką Gołdą Tencer na czele, realizuje misję kultywowania i upowszechniania bogactwa tradycji żydowskiej w Polsce. Festiwal jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć Fundacji.

Sasha Strunin - fot. Piotr Domagała
Sasha Strunin – fot. Piotr Domagała

Podwójny jubileusz. Wyjątkowa edycja. Są festiwale. I jest Warszawa Singera – Festiwal szczególny, dbający o pamięć żydowsko-polskiego dziedzictwa kulturowego z jednej strony, a z drugiej otwarty na nowe trendy, młodych artystów, międzykulturowe twórcze napięcie.

Warto trochę wcześniej wrócić z wakacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.