Bez kategorii

Zbliża się XIV Festiwal Warszawa Singera

Ulica Próżna w 2016 roku

Od kilkunastu lat – na przełomie sierpnia i września – Plac Grzybowski i ulica Próżna wręcz kipią życiem. Są bowiem głównymi miejscami organizowanego w tym okresie Festiwalu Warszawa Singera. Tym razem część wydarzeń odbędzie się również w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego, przy ul. Senatorskiej 35. Niektórym spektaklom miejsca użyczy Teatr Kwadrat. Imprezy będą się odbywały także w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz na scenie ATM Studio.

Festiwal prezentuje różne przejawy żywej, polsko-żydowskiej tradycji. Na scenach wystąpią wybitni artyści, czerpiący z bogactwa kulturowej spuścizny Żydów polskich. Znakomity program i wielość atrakcji corocznie przyciągają na Festiwal dziesiątki tysięcy widzów. W tym roku również nie zabraknie artystów polskiego i międzynarodowego formatu. Zaprezentują oni swoje nowatorskie, eklektyczne i twórcze wykonania inspirowane wspólną tradycją.

Tegoroczną edycję Festiwalu tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych przedstawicieli muzyki klezmerskiej i kantoralnej. W tym roku muzycy wystąpią z projektem Ahava Raba – emocjonalną interpretacją modlitwy i błogosławieństwa recytowanego przez wyznawców judaizmu podczas Szacharit – porannych żydowskich obrzędów religijnych. Wystąpią światowej sławy artyści: Frank London, Yaakov Lemmer, Patrick Farrell, Merlin Shepherd, Guy Shalom, Benjy Fox-Rosen.

Jednym z wyjątkowych wydarzeń festiwalowych będzie warszawska premiera płyty TRAVELLER zespołu KROKE  jednego z najpopularniejszych zespołów w Polsce i Europie, który sięga po inspiracje do szeroko pojętej muzyki etnicznejTraveller – to już jedenasty album w dorobku krakowskiego tria, który na światowej scenie muzycznej święci tryumfy od dwudziestu pięciu lat. Płyta jest zapisem doświadczeń muzycznych zespołu. Celebrując swój jubileusz  podczas naszego festiwalu, KROKE zaprosiło na gościnny występ Annę Marię Jopek, artystkę koncertującą z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów.

Anna Maria Jopek, fot. Zuza Krajewska
Anna Maria Jopek, fot. Zuza Krajewska

Specjalnie na czas Festiwalu pojawi się „człowiek orkiestra” – Daniel Kahn, pochodzący z USA, tworzący obecnie w Berlinie aktor, reżyser, scenarzysta, poeta. Artysta zaprezentuje swoje dwa projekty muzyczne. The Painted Bird łączy akordeon i klarnet z punk rockiem i puzon z gitarą elektryczną. W takim nowatorskim wykonaniu usłyszymy m.in. pieśni Mordechaja Gebirtiga czy Davida Edelstadta z twórczą, nowojorską swobodą i kabaretową formą. W drugim projekcie wystąpi z międzynarodową supergrupą The Brothers Nazaroff, grającą w stylu jidish-folkpunk „simcha madness”.

Usłyszymy również Renatę Przemyk, wykonującą utwory z jej najnowszej płyty – pochodzące ze spektaklu Boogie Street według „Księgi tęsknoty” Leonarda Cohena. Wyjątkowym dopełnieniem koncertu będą dodatkowe piosenki z repertuaru Cohena, takie jak Suzanne czy Hallelujah.

Renata Przemysk, fot. A.Powierza
Renata Przemysk, fot. A.Powierza

W programie Festiwalu pojawi się ponownie sekcja Singer Jazz Festiwal, w ramach której zagrają wybitne osobowości sceny jazzowej. Będziemy mieli okazję posłuchać największej gwiazdy jazzowej odsłony Festiwalu, Rolfa Kühna. Ten światowej sławy muzyk jazzowy pochodzący z Niemiec, jest fenomenem: performer   i klarnecista osiągający mistrzostwo w wielu muzycznych dziedzinach. Usłyszymy go w unikalnym projekcie Adama Barucha Clarinet Summit, do którego zaproszono polskich muzyków jazzowych, m.in. Ircha Clarinet Quartet – powołany przez Mikołaja Trzaskę kwartet dęty, składający się ze znakomitych muzyków, grających na różnych rodzajach klarnetów. Udział w projekcie wezmą także Bracia Oleś, okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku.

David D'Or_materiały Organizatora
David D’Or_materiały Organizatora

Główną gwiazdą finałowego koncertu festiwalowego będzie David D’Or, światowej sławy izraelski kontratenor i kompozytor. Gościliśmy go już w Polsce podczas XI edycji Festiwalu – został bardzo dobrze przyjęty przez polskich słuchaczy. W tym roku, obdarzony anielskim, niepowtarzalnym głosem artysta powraca do Warszawy z nowym projektem. Po raz pierwszy na jednej scenie wystąpi w unikalnym połączeniu z wielką gwiazdą izraelskiej sceny muzycznej, Miri Mesiką. Ta zjawiskowa artystka, ciesząca się ogromną popularnością w Izraelu, zawita do Polski po raz pierwszy.

Miri Mesika_materiały Organizatora
Miri Mesika_materiały Organizatora

Mocną stroną Festiwalu są również spektakle teatralne. Będzie okazja by zobaczyć popularne i cieszące się uznaniem publiczności przedstawienia Teatru Żydowskiego, m.in. „Szoszę”, „Szabasową dziewczynę” czy „Miasteczko Karsylewka”. Przed nami także szansa, by obejrzeć kultowe spektakle, które specjalnie na czas Festiwalu powrócą na deski teatralne. We współpracy z TR Warszawa, na deskach ATM Studio obejrzymy dwie wybitne sztuki w reżyserii Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego. Świetnie przyjęty Dybuk – to sztuka oparta na wybitnym dramacie żydowskim Szymona Anskiego: historia o duszy zmarłego ucznia jesziwy, który wciela się w ciało ukochanej, która w interpretacji Kleczewskiej i Chotkowskiego ukazuje też swoje nowe, ważne dla współczesnego widza sensy. Osobiście ostrzę sobie zęby na wyjątkowe artystyczne wydarzenie – spektakl Malowany Ptak według głośnej, kontrowersyjnej powieści Jerzego Kosińskiego, który niedawno miał swoją warszawską premierę. To historia małego żydowskiego chłopca, który podczas II wojny światowej szuka schronienia na polskiej wsi. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Polskim w Poznaniu. Podczas Festiwalu swoje spektakle zaprezentują także Teatr Yiddishpiel z Izraela oraz Teatr Żydowski z Bukaresztu. Zostaną również zaprezentowane przedstawienia polskich scen teatralnych o tematyce żydowskiej.

Festiwal Warszawa Singera – to inicjatywa Fundacji Shalom, której celem jest przywrócenie, choć na kilka dni, atmosfery przedwojennej Warszawy. Fundacja chce pokazać kulturę jidysz, jej znakomitą literaturę i dorobek. Książki, muzyka, teatr, kuchnia, rozmowy z twórcami i artystami – tego nie mogłoby zabraknąć na naszym Festiwalu. Będzie to prezentacja pisarzy, muzyków, artystów różnych formacji i pokoleń oraz ich innowacyjnych projektów. Goście Festiwalu zyskają szansę poznania żydowskiej historii i zwyczajów, rozmów z ekspertami, historykami, naukowcami, uczestnictwa w dyskusjach i wymianach poglądów. Style, trendy i mody naturalną koleją rzeczy powracają. Chętnie obserwujemy, jak przeszłość wdziera się w naszą codzienność, w uliczną przestrzeń. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – szanując historię Warszawy i jej mieszkańców – przywraca pamięć o niej dla tych, którym bliskie jest kulturowe dziedzictwo, wielokulturowość i otwartość stolicy. W ten sposób Festiwal staje się wydarzeniem, dzięki któremu dialog historii z współczesnością jest możliwy i efektywny.

Plakat Festiwalu Warszawa Singera
Plakat Festiwalu Warszawa Singera

Więcej szczegółów można znaleźć na: www.festiwalsingera.pl | www.facebook.com/FestiwalSingera

Nie wiem, jak P.T. Czytelnicy naszego portalu, ale ja już sobie zarezerwowałem czas na udział w Festiwalu kończącym wakacje!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.