Kultura

Zejście z krzyża

Głupionka Jezusowa - bohaterowie spektaklu

W trudnych, pandemicznych, czasach Teatr Druga Strefa nie poddaje się i przygotował kolejną premierę. Akcja sztuki Głupionka Jezusowa rozgrywa się w kościele w małym mieście. Bohaterką dramatu jest Maria, zwana Głupionką. Kobieta uchodzi za osobę głupią, być może upośledzoną umysłową. Głupionka jest pośmiewiskiem małomiasteczkowego środowiska. W młodości kochała. Wyszła za mąż za Józka, ale on zaraz po ślubie zginął w wypadku samochodowym. Od tego czasu Głupionka żyje samotnie, na skaju nędzy.

Tytułowa bohaterka spektaklu - fot. Piotr Leczkowski
Tytułowa bohaterka spektaklu – fot. Piotr Leczkowski

Proboszcz Karpik okazjonalnie zatrudnia ją do sprzątania kościoła. Głupionka twierdzi, że jej wiara się wypaliła. Bóg ją zbyt mocno doświadczył zabierając do siebie ukochanego Józka. Pewnego dnia, kiedy Głupionka sprząta kościół, Jezus wiszący dotychczas spokojnie nad ołtarzem budzi się i prosi kobietę, żeby pomogła mu zejść z krzyża. Głupionka początkowo niechętnie słucha Chrystusa – jako osoba prosta i bezpośrednia nie rozumie, iż na jej oczach dokonał się cud. Odpowiada Jezusowi wprost, wręcz arogancko. Twierdzi, że jego pojawienie się może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jednak Jezus nie rezygnuje. Przekonuje, że ma misję do spełnienia: chce pójść między ludzi. Sprawdzić, jak w niego wierzą…

Jezus na krzyżu rozmawia z Głupionką - fot. Piotr Leczkowski
Jezus na krzyżu rozmawia z Głupionką – fot. Piotr Leczkowski
Rozmowa Jezusa z Głupionką - fot. Piotr Leczkowski
Rozmowa Jezusa z Głupionką – fot. Piotr Leczkowski

Cudowne zniknięcie Jezusa z krzyża staje się okazją… do zrobienia biznesu. Kiedy słuchałem rozmów między osobami, próbującymi wykorzystać sytuację w sposób biznesowy, przychodziły mi na myśl niektóre sanktuaria, w których występuje przerost formy nad treścią. Nie mogłem też pominąć w swoich myślach pewnego zakonnika z miasta Kopernika i pierników.

Biznesmeni, a w tle Jezus - fot. Piotr Leczkowski
Biznesmeni, a w tle Jezus – fot. Piotr Leczkowski

Okazuje się, że plotka o zniknięciu Jezusa z krzyża wywołuje zaniepokojenie wśród mieszkańców. Dlaczego kościół został zamknięty? Jak Jezus zostanie przyjęty przez ludzi w XXI wieku? Czy zobaczą go, skoro w kościele ukazał się tylko Głupionce?

Próba przed wejściem pielgrzymów - fot. Piotr Leczkowski
Próba przed wejściem pielgrzymów – fot. Piotr Leczkowski

Nie będę zdradzać, jak spektakl się kończy. Spodziewałem się, że będzie on obrazoburczy, wywołujący wręcz skandal. Ale nie! Jest to widowisko, które mówi o powierzchowności czy ludyczności religijnej naszego społeczeństwa, zarazem jednak wzywa, by – zgodnie ze słowami Jezusa – ludzie miłowali się.

Mycie nóg po powrocie do kościoła - fot. Piotr Leczkowski
Mycie nóg po powrocie do kościoła – fot. Piotr Leczkowski

Ten ostatni aspekt został poruszony już po zakończeniu nagrania: reżyser spektaklu, Sylwester Biraga, otrzymał – wyrażone publicznie przez Karola Stępkowskiego – podziękowanie od aktorów za stworzenie wspaniałej atmosfery podczas prób.

Organista - Sylwester Biraga/ fot. Piotr Leczkowski
Organista – Sylwester Biraga/ fot. Piotr Leczkowski

Głupionkę Jezusową będzie można obejrzeć już 12 grudnia 2020 roku, kiedy to spektakl zostanie – prapremierowo – zaprezentowany online. Miejmy nadzieję, że widowisko szybko zostanie zaprezentowane na żywo. Tym bardziej, że podczas bezpośredniej wizyty w teatrze można dokładnie zobaczyć i podziwiać interesującą scenografię.

Głupionka Jezusowa – nagrano w Teatrze Druga Strefa; prapremiera online 12 grudnia 2020 r.

Autor tekstu: Radosław Figura

Reżyseria, scenografia, kostiumy i muzyka: Sylwester Biraga

Obsługa techniczna i budowa dekoracji: Eligiusz Baranowski

Współpraca: Michał Cieślak, Małgorzata Dyoniziak

Foto: Piotr Leczkowski | Plakat: Jan Wawrynkiewicz

Obsada:

Głupionka – Aleksandra Kowalczyk

Jezus – Borys Jaźnicki

Karpik – Karol Stępkowski

Mocarz – Maciej Zuchowicz

Organista – Sylwester Biraga

Działalność Teatru Druga Strefa współfinansuje Urząd m. st. Warszawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.