Kultura

Żelazne Waginy zagrają na Targówku

Znalazły azyl na praskim brzegu, który nazwano Dziką Stroną Wisły. Koncertują w całej Polsce. Ale jeszcze nie trafiły na Targówek. I wreszcie jest okazja: 12 stycznia 2018 roku Żelazne Waginy wystąpią w Domu Kultury „Świt”!

Chyba każdy z nas uczestniczył w jakimś przedsięwzięciu, które było fragmentem jakiegoś większego wydarzenia lub odwrotnie: brał udział w wielkim wydarzeniu, które – niczym domino – zrodziło się z małego elementu.

Sądzę, że w przypadku zespołu Żelazne Waginy możemy mówić o pierwszym przypadku. Feministyczna grupa punkowa zaliczana jest do nowego nurtu punk-latte, łączącego liryczne ballady ze współczesnymi protest songami. Zrodziła się w ramach Pożaru w Burdelu – polskiego kabaretu i teatru polityczno-literackiego, reagującego na współczesne wydarzenia społeczne i polityczne. Inicjatorami powstania Pożaru… byli reżyser i dramatopisarz Michał Walczak oraz historyk Maciej Łubieński. Od chwili powstania, tj. od września 2012 roku, zaprezentowano kilkadziesiąt odcinków Pożaru w Burdelu.

W jednym z nich Paula (Monika Babula) rzuca się do Wisły i mimo, że zostaje odratowana przez Chudego Wojtka, zapada w śpiączkę. Budzi się po wielu miesiącach w szpitalu Świętej Rodziny, w Warszawie przyszłości, rządzonej przez komisarza Andrzejczuka. W podziemiach spotyka Dziewczyny z Charlotte: Dziką Agnes (Agnieszka Przepiórska) i Charlotte (Lena Piękniewska). Są one więzione przez profesora Maxa Hardkora, który testuje na nich nacjotechnologię – zapładnia je nasieniem bohaterów, by stworzyć Nadpolaków. Przyjaciółki uciekają ze szpitala w przebraniu sanitariuszek, mijając zgliszcza Placu Zbawiciela, na których grasują hordy żołnierzy wyklętych i kiboli. Przeprawiają się na Dziką Stroną Wisły, gdzie gromadzą się rebelianci, których przywódczynią jest legendarna Szamanka Miasta (Karolina Czarnecka). Znajdują azyl w jednym z licznych tu solariów. W ten oto sposób powstały Żelazne Waginy.

Żelazne Waginy w drodze
Żelazne Waginy w drodze

Teksty piosenek wykonywanych przez grupę odbijają absurdy dzisiejszego świata. Czy chodzi o manię historyczną („Waginy wyklęte” o niezwykle brutalnym oddziale kobiecym z powstania warszawskiego: „Przed wojną zwyczajne, warszawskie dziewczyny, ale gdy je wk…sz – Żelazne Waginy”), czy o lewicowy zachwyt papieżem Franciszkiem („Już nie Slavoj i nie Sławek, papież najlepszym przyjacielem kobiety”).

W trakcie ogólnopolskiego tournée, o którym wspomniałem na wstępie, Żelazne Waginy odwiedziły domy samotnej matki, grały na czarnych marszach, porodówkach, weselach i w więzieniach dla kobiet. Podczas występu w Domu Kultury „Świt” grupa zaprezentuje materiał z pierwszej płyty, nagrywanej w niezależnej wytwórni Haller Records. Będzie można posłuchać Wołania o miłość, Fatimy czy utworu Rozpuszczone trzeba lać. Zapewne usłyszymy również inne hity grupy: Gardła na ulice, czy Papież najlepszym przyjacielem kobiety.

Okładka płyty "Wyspa" Leny Piękniewskiej
Okładka płyty “Wyspa” Leny Piękniewskiej

Mam już dwie płyty z pięknymi piosenkami Leny Piękniewskiej (Kołysanki na wieczny sen i Wyspa), wstrząsnęła mną Hera, koka hasz, LSD w wykonaniu Karoliny Czarneckiej. Pora na płytę, na której artystki wystąpią z koleżankami jako Żelazne Waginy. Wcześniej jednak wybiorę się do na koncert zespołu, który wystąpi w składzie: Monika Babula, Karolina Czarnecka, Anna Krotoska (śpiewająca perkusistka), Lena Piękniewska, Agnieszka Przepiórska. Zachęcam do tego również P.T. Czytelników naszego portalu. Bilety, o dziwo, jeszcze są! Można je nabyć za pośrednictwem stron www.dkswit.com.pl i www.biletyna.pl.

 

Reżyseria: Michał Walczak

Scenariusz: Maciej Łubieński i Michał Walczak

Muzyka: Michał Górczyński i Żelazne Waginy

Kostiumy: Joanna Kotowicz

Zdjęcia zespołu Żelazne Waginy są materiałami prasowymi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.