Kultura

ŻOŁNIERZ, GENERAŁ, KONSUL, CESARZ I ZESŁANIEC, KTÓRY STAŁ SIĘ LEGENDĄ!

Tron

Po raz pierwszy w Polsce, od 20 kwietnia do 30 czerwca 2018 roku, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na nowo ożyje historia NAPOLEONA BONAPARTE!

Broń z czasów Napoleona - materiał prasowy
Broń z czasów Napoleona – materiał prasowy

Wszystko dzięki światowej wystawie opowiadającej o życiu i karierze militarnej wybitnego taktyka i stratega, który odmienił dzieje ludzkości. Ta wyjątkowa ekspozycja jest największą kolekcją autentycznych przedmiotów należących do Napoleona, jakie kiedykolwiek były prezentowane w Polsce. Eksponaty zostały użyczone z obszernych zbiorów Fondation Napoléon oraz Musée de l’Armée Invalides z Paryża. Całość wzbogacona jest o multimedia, co pozwoli zwiedzającym na dokładne poznanie historii kryjącej się za każdym eksponatem. Wystawa jest podróżą w czasie poprzez PIĘĆ ODSŁON TRIUMFU wielkiego BONAPARTE. Poznamy go jako żołnierza, generała, konsula, cesarza i finalnie zesłańca. Podróż ta rozpoczyna się wraz z Rewolucją Francuską w 1789, a kończy śmiercią Napoleona. Wielki Bonaparte od ponad dwóch wieków jest uznawany za jednego z najbardziej interesujących bohaterów w historii, i najbardziej znaną postacią historyczną po Chrystusie.

Portret Napoleona Bonaparte - materiał prasowy
Portret Napoleona Bonaparte – materiał prasowy

Napoleon Bonaparte jako postać na miarę Aleksandra Wielkiego czy Juliusza Cezara, był uosobieniem wielkiego talentu i geniuszu strategicznego. Istotnie odznaczył się w historii nie tylko całej Europy, ale również i Polski. Polacy mają różny stosunek do cesarza. Większość bardzo mocno wierzyła w skuteczną walkę o niepodległość za jego pośrednictwem. Był wielbiony przez naszych rodaków w okresie istnienia Księstwa Warszawskiego. Sam o Polakach wypowiadał się niezmiernie pozytywnie: „Dla moich Polaków nie ma rzeczy niemożliwych”. Dnia 22 lipca 1807 roku w Dreźnie Bonaparte nadał Księstwu Warszawskiemu konstytucję, wzorując się na prawie francuskim. Konstytucja znosiła poddaństwo chłopów, czyniąc tę grupę społeczną „wolnymi” ludźmi. Wszyscy obywatele stali się równi wobec prawa. W drugiej zwrotce naszego Hymnu – Mazurka Dąbrowskiego (a trzeciej oryginalnego rękopisu) Józef Wybicki napisał:

„Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę, będziem Polakami, dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy”.

Teraz oceny też bywają rozmaite. Dlatego na wystawie nie zabraknie akcentów z historii Polski, które łączą Napoleona z Polską i Polakami.  Wątek polski związany jest również z osobą matki pierworodnego syna Bonapartego – hrabianki Marii Walewskiej, z którą Napoleona łączył 3-letni związek. Ekspozycja prezentuje ponad 100 wyjątkowych eksponatów z czasów dwóch cesarstw. Unikalne przedmioty należące do Napoleona: rzeczy osobiste, stroje, broń, odznaczenia, meble, dokumenty dotyczące różnych aspektów życia genialnego przywódcy – począwszy od militarnych strategii przez triumfy, aż po życie osobiste. Kolekcja przedstawia także najpiękniejsze rękodzieła wykonane przez artystów i rzemieślników w okresie napoleońskim: portrety, popiersia, rzeźby. Dzięki innowacyjnej technologii rekonstrukcji twarzy, będzie można zobaczyć pośmiertny odlew twarzy Napoleona w 3D. Całość kolekcji przybliża widzom złożony obraz życia Wielkiego Władcy, jego zwyczaje i wyjątkowy talent strategiczny.

Maska pośmiertna Napoleona Bonaparte - materiał prasowy
Maska pośmiertna Napoleona Bonaparte – materiał prasowy

Ekspozycja skupia się także na Napoleonie jako innowatorze i autorze spuścizny, która ukształtowała przyszłość Europy i wpłynęła na życie każdego Europejczyka. Począwszy od odkrycia Kamienia z Rosetty (co dało początek egiptologii), poprzez pierwsze eksperymenty z puszkowaną żywnością, założenie Banku Francji, utworzenie liceów, stworzenie kodeksu cywilnego, nadzoru księgowego – monitorującego publiczne pieniądze,  ruchu prawostronnego – w komunikacji drogowej, pokoju religijnego aż do numeracji budynków, która stosowana jest po dziś dzień. W skład bogatego zbioru eksponatów  przedstawionych na wystawie wchodzą m.in.: legendarny kapelusz, który nosił Napoleon, a który uczynił jego postać nieśmiertelną. Mówi się, że sam jego widok z oddali wystarczył do zasiania strachu w armii wroga. Kolejne eksponaty to strzelba myśliwska Napoleona, jego zegarek kieszonkowy – wykonany ze złota, srebra, diamentów i pereł. Istotnym eksponatem jest również waza fuseau z manufaktury porcelany w Sèvres, która przedstawia koronację Napoleona. Wielką wartość posiada także zestaw naczyń należących do osobistego serwisu Cesarza.

Serwis naczyń - materiał prasowy
Serwis naczyń – materiał prasowy

Na wystawie można zobaczyć również mało znane i rzadko wystawiane wcześniej na widok publiczny listy do Marii Walewskiej. Ponadto notatki sporządzone podczas lekcji angielskiego, które Napoleon pobierał w trakcie swojego zesłania. Pozostałe eksponaty to m.in.: unikatowe ważne Listy od generała Bonapartego – z czasów gdy był on dowódcą sił zbrojnych włoskiej armii i znajdował się u szczytu władzy.  Ekspozycja prezentuje także słynne arcydzieło – obraz Bitwa pod Marengo z 1801 roku. Grupę przedmiotów o nieocenionej wartości uzupełnia również oryginał Kodeksu Napoleona (francuskiego kodeksu cywilnego) z 1804 roku.

Kodeks Napoleona - materiał prasowy
Kodeks Napoleona – materiał prasowy

Część wystawy poświęcona jest schyłkowi życia Napoleona na Wyspie Świętej Heleny. Zobaczyć tutaj można m.in.: kosmyk jego włosów, przybornik dentystyczny, przybornik podróżny (zawierający wszystkie przybory higieniczne), który był używany pod Austerlitz. Wystawę wieńczy dokładna rekonstrukcja, obecnie wystawianego w Musée de l’Armée Invalides w Paryżu, grobowca Napoleona, który co roku przyciąga miliony odwiedzających. Może nie wypada chwalić się, ale też tam byłem! Każdy zwiedzający zobaczy na tej wystawie również wiele innych autentycznych przedmiotów, przedstawiających historię życia Napoleona.

Historyczną wystawę NAPOLÉON BONAPARTE miało już szansę zobaczyć kilka milionów osób w różnym wieku na 5 kontynentach. Bezcenna kolekcja podkreśla wielki geniusz i dokonania militarne Wielkiego Przywódcy, jak i szczegóły jego życia prywatnego. Ekspozycja opowiada w sposób edukacyjny i zrozumiały – również dla młodszych widzów, historię ambitnego wizjonera, bohatera i stratega – zdobywcy. Szczególnie w roku 2018, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości (po 123 latach zaborów), warto poświęcić czas na refleksję nad tym, jak różne i często kręte drogi prowadziły naszych przodków do jej odzyskania. Prezentowana wystawa jest doskonałą okazją do zanurzenia w jeden z epizodów tej odysei – w okresie wojen napoleońskich jak i wybitnej postaci Napoleona Bonaparte, który przybył znikąd i stał się największym wojskowym geniuszem wszechczasów. Wydźwignął naród z rewolucji i przekształcił w cesarstwo, rządząc u szczytu swojej kariery siedemdziesięcioma milionami ludzi, zmieniając tym samym oblicze Europy.

Gilotyna - materiał prasowy
Gilotyna – materiał prasowy

Wystawa NAPOLEON BONAPARTE

Termin: od 20.04. do 30.06.2018 r.

Miejsce: PAŁAC KULTURY I NAUKI (Piętro IV), Warszawa, Pl. Defilad 1

Ceny biletów:  już od 25 zł, szczegóły na www.wystawanapoleon.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.