Beethoven z Murzasichla

R

Ta niewiarygodna historia wydarzyła się naprawdę! Film o niedosłyszącym pianiście zapowiada Roman Soroczyński.

Każdy z nas ma jakieś marzenia. Marzeniem Grzegorza Płonki (w tej roli Michał Sikorski) było zagranie „Sonaty Księżycowej” Beethovena.

Sonata - kadr z filmu/ fot. Jarosław Sosiński
Sonata – kadr z filmu/ fot. Jarosław Sosiński

Film Sonata w reżyserii debiutującego Bartosza Blaschke opowiada historię wybitnie utalentowanego, niepełnosprawnego pianisty, zwanego “Beethovenem z Murzasichla” (niewielkiej wsi leżącej w powiecie tatrzańskim). Dopiero w wieku 14 lat stwierdzono u niego niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano – autyzm. Późna, ale prawidłowa, diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca. Po latach życia w kompletnej ciszy, dzięki uporowi rodziców (Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat), wsparciu grupy dobrych ludzi i zabiegowi wszczepienia implantu w Instytucie profesora Henryka Skarżyńskiego (Jerzy Stuhr) odzyskał słuch i mógł spełnić wspomniane wyżej, największe marzenia swojego życia.

Sonata - kadr z filmu/ fot. Jarosław Sosiński
Sonata – kadr z filmu/ fot. Jarosław Sosiński

Reżyser i autor scenariusza, Bartosz Blaschke, jest absolwentem Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy w Warszawie. W 2021 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta pełnometrażowego filmu fabularnego Sonata. Dwukrotnie zdobył nagrodę w konkursie SCRIPT PRO: II miejsce za scenariusz do filmu Sonata (2018) oraz III miejsce za scenariusz Felicja i Jezus (2014).

Sonata - kadr z filmu/ fot. Jarosław Sosiński
Sonata – kadr z filmu/ fot. Jarosław Sosiński

Autor zdjęć, Tomasz Augustynek – to operator filmowy, absolwent Wydziału Radia i Telewizji na Uniwersytecie Śląskim. Jest autorem zdjęć do seriali, filmów fabularnych i dokumentalnych. Ma na swoim koncie takie produkcje jak Wataha, Prokurator, Ostatnie Piętro czy Odwróceni. Każdą wolną chwilę poświęca wspinaniu, a najbardziej lubi łączyć obie pasje. W 2020 roku otrzymał nagrodę PSC (Polish Society of Cinematographers) za zdjęcia do serialu Wataha.

Sonata - kadr z filmu/ fot. Jarosław Sosiński
Sonata – kadr z filmu/ fot. Jarosław Sosiński

Muzyka jest dziełem Krzysztofa A. Janczaka – kompozytora i producenta muzycznego, laureata kilkudziesięciu międzynarodowych konkursów muzyki poważnej i filmowej, między innymi. W 2012 roku został nominowany do Nagrody Specjalnej RMF Classic Dla Młodego Kompozytora Muzyki Filmowej. W roku 2017 został członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. W roku 2007 otrzymał od Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Srebrny Krzyż Zasługi za skomponowanie Symfonii Powstańców Warszawskich – utworu będącego hołdem młodego pokolenia dla walczących w drugiej wojnie światowej. Ma na koncie kompozycje muzyczne m.in. do filmów Czarna owca, Dzieci maharadży, czyli fajna ferajna w Indiach (film animowany), The Whaler Boy czy serialu Na dobre i na złe.

 

Producenci filmu, Sylwester Banaszkiewicz i Marcin Kurek, tworzą wrocławską firmę producencką Mediabrigade, która ma bogaty dorobek filmów dokumentalnych i fabularnych. Wyprodukowali m.in. filmy: Zwerbowana miłość, 80 milionów, Ja Olga Hepnarova oraz seriale: Głęboka Woda, Komisja morderstw i Otwórz oczy. Koprodukowali m.in. Salę samobójców i Maraton tańca. Mediabrigade otrzymała nominacje i nagrody na wielu festiwalach filmowych.

Sonata - kadr z filmu/ fot. Jarosław Sosiński
Sonata – kadr z filmu/ fot. Jarosław Sosiński

Wróćmy do filmu Sonata. Urodzony przedwcześnie, zdiagnozowany jako dziecko autystyczne, Grzegorz żył w swoim hermetycznym świecie, nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. Przez połowę swego życia musiał zmagać się nie tylko z dysfunkcjami organizmu, lecz również z błędnymi orzeczeniami o stanie zdrowia i możliwościach intelektualnych. Kiedy miał 14 lat okazało się, że przyczyną jego izolacji nie był autyzm, tylko głęboki niedosłuch. Dostał aparaty słuchowe, później wszczepiono mu implant ślimakowy w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, a następnie zaczął uczyć się mówić. Michał Sikorski przygotowywał się do tej roli przez trzy lata i osiągnął znakomity rezultat. Nic dziwnego zatem, że otrzymał nagrodę indywidualną za profesjonalny debiut aktorski na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zapewne duża w tym zasługa bohatera historii, Grzegorza Płonki, który pracował przy produkcji filmu. O innych aktorach nie będę w tym miejscu pisać. Wystarczy spojrzeć na ich nazwiska: toż to duża część kwiatu polskiego aktorstwa!

Sonata - kadr z filmu/ fot. Jarosław Sosiński
Sonata – kadr z filmu/ fot. Jarosław Sosiński
  • Sonata – film produkcji polskiej; premiera 4 marca 2022 roku
  • Scenariusz i reżyseria: Bartosz Blaschke
  • Muzyka: Krzysztof A. Janczak
  • Kierownik produkcji: Kamil Janik
  • Scenografia: Alicja Kazimierczak
  • Kostiumy: Emilia Czartoryska
  • Charakteryzacja: Robert Piechnik, Tomasz Sikora, Artur Kuczkowski
  • Producenci: Sylwester Banaszkiewicz i Marcin Kurek/ mediabrigade
  • Koproducenci: Telewizja Polska S.A./ Krakowskie Biuro Festiwalowe/ Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie/ Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych
  • Obsada: Michał Sikorski, Małgorzata Foremniak, Łukasz Simlat, Konrad Kąkol, Irena Melcer, Jerzy Stuhr, Lech Dyblik, Grażyna Sobocińska, Barbara Wypych, Weronika Humaj, Cezary Łukaszewicz, Beata Schimscheiner i inni.

    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *