Grudniowe koncerty

R

W grudniu każdego roku mamy możliwość wysłuchania wielu artystów. Niektóre koncerty prezentuje Roman Soroczyński.

Każdego roku grudniowy okres przedświąteczny obfituje w koncerty, podczas których niemal zawsze występują ci sami wykonawcy. Imprezy te mają swoich fanów, którzy z wytrwałością czekają na możliwość uczestnictwa w nich.

Z całą pewnością do takich przedsięwzięć należą koncerty zespołu DŻEM. Giganci polskiego blues-rocka corocznie przyciągają do warszawskiego Klubu Stodoła kilka pokoleń wiernych fanów, którzy gromadzą się pod sceną, wypełniając salę po brzegi. Nie inaczej było podczas koncertów zorganizowanych 1 i 2 grudnia 2023 roku.

Z kolei za tydzień, 9 grudnia, legenda polskiego rocka, zespół IRA, zaprasza na obchody 35-lecia aktywności scenicznej. Po sukcesie trasy zatytułowanej IRA 35-lecie grupa, która od trzydziestu pięciu lat zajmuje czołowe miejsce na polskich listach przebojów, postanowiła kontynuować swoje jubileuszowe świętowanie. Podczas koncertu w Stodole nie zabraknie największych przebojów, a także muzycznych niespodzianek. IRA zapewnia, że będzie energetycznie, sentymentalnie, hitowo i refleksyjnie. W roli supportu zaprezentują się Gadowska z Gachami.

Zespół IRA - fot. materiał Organizatora
Zespół IRA – fot. materiał Organizatora

Inna ikona polskiego rocka, Lady Pank, zaprasza z kolei do warszawskiego Teatru Roma. 19 oraz 20 grudnia 2023 roku zespół zaprezentuje swoje największe przeboje w wyjątkowych aranżacjach “bez prądu”. Koncerty będą kontynuacją akustycznego tournée, na które zespół wyruszył po sukcesie albumu z serii MTV Unplugged. Album zawiera wyjątkowe, akustyczne, interpretacje kultowych utworów, które na zawsze zapisały się na kartach historii polskiej muzyki. Warto w tym miejscu nadmienić, że Lady Pank jest dwunastym polskim wykonawcą, który został zaproszony do wzięcia udziału w kultowym cyklu MTV Unplugged.

Lady Pank MTV Unplugged - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
Lady Pank MTV Unplugged – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

Grudzień 2023 roku – to również XX–lecie klubu muzycznego Progresja. Ba: 8 grudnia nastąpi Potrójna Celebracja, połączona z akcją społeczną! Otóż zespół BOKKA, obchodzący swoje 10-lecie, oraz Tides From Nebula, celebrujący 15 lat istnienia, połączą siły, aby uczcić jubileusz 20-lecia istnienia Progresji. Nie zabraknie też gości specjalnych związanych z początkami działalności klubu, między innymi grupy Leash Eye. Wystąpią również dwa zespoły z Niemiec: BLANCHE BIAU oraz NEUNUNDNEUNZIG. Co więcej, Klub Progresja inicjuje swoją pierwsza akcję społeczną „Baw się Bezpiecznie” skierowaną do fanów muzyki na żywo.

XX-lecie Progresji - plakat
XX-lecie Progresji – plakat

Nieco inny [czy na pewno przez cały koncert?przyp. RS] rodzaj muzyki zaprezentuje chór GREGORIAN, który wyruszył w trasę koncertową PURE CHANTS 2023. Od ponad 20 lat zespół GREGORIAN zdobywa serca publiczności na całym świecie, łącząc w swojej muzyce elementy muzyki gregoriańskiej z nowoczesnymi aranżacjami i popularnymi utworami, zaś obecna trasa promuje najnowszy album grupy PURE CHANTS. Legenda muzyki chóralnej zaprasza na swój koncert 9 grudnia do warszawskiego Torwaru.

GREGORIAN 2023 - plakat
GREGORIAN 2023 – plakat

Z kolei 17 grudnia 2023 roku w Filharmonii Narodowej zagości światowa orkiestra BIG-bandowa The World Famous GLENN MILLER ORCHESTRA. Grupa wyruszyła już w swoją nową trasą koncertową BEST OF. Podczas koncertu przeniesie ona widzów w czasy złotego okresu swingowej ery. Przypomnę, że GLENN MILLER ORCHESTRA – to zespół, który powstał pod wodzą genialnego kompozytora i aranżera, Glenna Millera. Do dzisiaj orkiestra kontynuuje jego dziedzictwo, zachowując autentyczność i niesamowitą energię na scenie.

Glenn Miller Orchestra - plakat
Glenn Miller Orchestra – plakat

Do przedwojennej muzyki jazzowej nawiązuje Jazz Band Młynarski-Masecki – zespół założony przez Jana Emila Młynarskiego i Marcina Maseckiego. 13 grudnia 2023 roku w Klubie Stodoła artyści zaprezentują warszawskiej publiczności swoje największe przeboje, w tym materiał z najnowszego albumu Płyta z zadrą w sercu.

Płyta z zadrą w sercu - okładka/ fot. Roman Soroczyński
Płyta z zadrą w sercu – okładka/ fot. Roman Soroczyński

Nie samymi gwiazdami człowiek żyje… Dlatego z ciekawością przyglądam się przygotowaniom do drugiej edycji Liveurope Night. Jest to przegląd muzyczny, którego uczestnicy walczą na scenie Klubu Stodoła o miejsce w line-upie Juwenaliów Politechniki Warszawskiej. Dwóch zwycięzców, wybranych przez jury, zagra na największej imprezie studenckiej w Warszawie już w maju 2024 roku. 5 grudnia 2023 roku na Liveurope Night wystąpią: NAHA (Czechy), Superserious (Islandia), The Ocelots (Irlandia), Postman (Ukraina) i Alex Kelman (Słowacja). Warto zaznaczyć, że wstęp na ten koncert jest wolny.

Liveurope Night - fragment plakatu
Liveurope Night – fragment plakatu

W ten oto sposób wróciliśmy do Klubu Stodoła. A tu jeszcze jedna odmiana! 10 grudnia wystąpią Cztery Pory Miłowania – zespół, który zdobył uznanie dzięki swojej autorskiej muzyce, pisanej do wierszy polskich poetów. Podczas koncertu grupa zaprezentuje swoje najważniejsze utwory, począwszy od debiutanckiego albumu Litania do… aż po najnowsze kompozycje z płyty Śpiewa radość. Utwory grupy dotykają zarówno codzienności, jak i spraw ostatecznych, tworząc niepowtarzalne przeżycia muzyczne.

W zamyśleniu - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
W zamyśleniu – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

I jak tu pogodzić wszystkie koncerty terminowo, nie wspominając już o  przedświątecznych przygotowaniach? Tym bardziej, że każdy z nich zapowiada się jako wieczór pełen artystycznych inspiracji. No cóż, czasem trzeba wybierać!


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *