Imieniny Jana

R

W sobotę, 25 czerwca, organizowane są Imieniny Jana Kochanowskiego. Kilka szczegółów przedstawia Roman Soroczyński.

Tradycyjnie, w ostatnią sobotę czerwca, organizowane są Imieniny Jana Kochanowskiego. Zatem 25 czerwca 2022 roku, już od godziny 11:00, Biblioteka Narodowa zaprasza na wydarzenie do Ogrodu Krasińskich w Warszawie.

Imieniny Jana Kochanowskiego - plakat
Imieniny Jana Kochanowskiego – plakat

Warto nadmienić, że impreza zostanie zorganizowana po raz dziesiąty, a bohaterką jubileuszowej edycji będzie Maria Konopnicka, której rok właśnie obchodzimy. Dlatego na Imieninach pojawią się badaczki jej biografii i twórczości, a najciekawsze fragmenty listów, które Maria Konopnicka pisała m.in. do swoich dzieci i przyjaciół, odczyta Anna Seniuk.

Imieniny Jana Kochanowskiego - Maria listy pisze/ materiał Organizatora
Imieniny Jana Kochanowskiego – Maria listy pisze/ materiał Organizatora

Postać poetki stanie się także pretekstem do rozmów o ukochanych książkach z dzieciństwa, krytyce literackiej czy o tym, co współcześnie oznacza bycie pisarką, a w zakamarkach Ogrodu Krasińskich będzie można spotkać… krasnoludki. Szczególnie zainteresowani spotkaniem z tymi istotami mogą wziąć udział w grze terenowej „Tycia inspiracja, czyli epopeja narodowa na miarę krasnoludków”. Fakty i mity na temat krasnoludków, w rozmowie z Karoliną Głowacką, przybliży Maciej Szymanowicz. Oczywiście, nie zabraknie innych atrakcji dla najmłodszych czytelników: Teatr Baj pojawi się na Imieninach z lalkami ze spektaklu Na jagody, a zespół Czereśnie zaprezentuje repertuar zainspirowany śpiewnikiem dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej i Zygmunta Noskowskiego.

Imieniny Jana Kochanowskiego w roku Marii Konopnickiej/ materiał Organizatora
Imieniny Jana Kochanowskiego w roku Marii Konopnickiej/ materiał Organizatora

Stali uczestnicy Imienin odnajdą tradycyjne punkty programu. Podczas przyciągającego rzesze warszawiaków meczu poetyckiego w interpretowaniu wierszy będą konkurowały dwie drużyny aktorów, w których znajdą się: Joanna Brodzik, Piotr Głowacki, Piotr Grabowski, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Julia Kamińska, Grzegorz Małecki, Józef Pawłowski, Agnieszka Przepiórska, Grażyna Wolszczak i Wiktor Zborowski. Mecz poprowadzi Grzegorz Markowski. Sami czytelnicy będą mogli wystartować w Quizie Literackim na trawie, zaś Organizatorzy przewidzieli nagrody dla najlepszych.

Dobrą tradycją jest również wykonanie Pieśni świętojańskiej o Sobótce. Tym razem zinterpretuje ją Tadeusz Woźniak, z którym wystąpią m.in. Joanna Majchrzak, Asia Nawojska i Mikołaj Trzaska.

Imieniny Jana Kochanowskiego - zapowiedź koncertu/ materiał Organizatora
Imieniny Jana Kochanowskiego – zapowiedź koncertu/ materiał Organizatora

Z kolei Teatr Improwizowany Klancyk „rozbroi” Konopnicką w spektaklu – a jakże! – improwizowanym. Imieniny zakończą się dansingiem pod gwiazdami, podczas którego taneczne przeboje z lat 50. i 60. we współczesnych aranżacjach wykona Barbara Wrońska.

Imieniny Jana Kochanowskiego - w tle Biblioteka Krasińskich/ materiał Organizatora
Imieniny Jana Kochanowskiego – w tle Biblioteka Krasińskich/ materiał Organizatora

Obok najciekawszych uczestników i obserwatorów polskiego życia literackiego – pisarzy, poetów, ilustratorów, literaturoznawców, dziennikarzy i aktorów – jak co roku w Ogrodzie Krasińskich pojawią się najważniejsze polskie wydawnictwa. W ogrodowych alejkach będzie można znaleźć stoiska ponad sześćdziesięciu wydawców, a przy nich spotkać autorów podpisujących książki. Podczas smyczkowych przerw muzycznych będzie można posłuchać kwartetu Amok.

Nie zabraknie akcentów ukraińskich. Jednym z nich będzie spotkanie Po polsku i ukraińsku. O dawnej i nowej poezji we wzajemnych przekładach z udziałem Natalii Bielczenko i Natalii Tkaczyk, zaś wiersze przeczytają Grzegorz Małecki i Rozaliia, акторка з України. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Hnatiuk.

Osobiście – nie aspirując do zaszczytnego miana! – będę chciał wysłuchać dyskusji Ile czyta krytyk?, w trakcie której, pod czujnym okiem Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, o fachu krytyka literackiego i jego roli w świecie nowych mediów będą rozmawiać Jerzy Jarniewicz, Dorota Kozicka i Anna Marchewka.

Jestem przekonany, że w trakcie Imienin Jana Kochanowskiego każdy znajdzie coś interesującego. Do zobaczenia!


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *