Jak przetrwać szkołę?

R

Jak oceniamy polskie szkoły? Książkę, która próbuje zaradzić problemom edukacyjnym, prezentuje Roman Soroczyński.

Jaka jest polska szkoła? Prawie każda osoba ma inną opinię na jej temat. Niestety, dominują oceny negatywne. Ale jak temu zaradzić? Jak uczniowie mają przetrwać w tym dziwnym miejscu, jakim bardzo często jest szkoła? Czy wiemy, że system edukacyjny, jaki znamy dziś, powstał w XIX wieku w określonym czasie i w konkretnym celu? Dlaczego w szkole jest tyle trudnych kartkówek i sprawdzianów? Jak przygotować się do nauki, by kosztowała nas jak najmniej wysiłku? Czemu mało który nauczyciel liczy się z opinią uczniów? Dlaczego w szkole jest tak mało miejsca na nonkonformizm? I jak spędzać czas poza szkołą, by nauka przychodziła łatwo i przyjemnie? Może przyszedł czas na prywatną rewolucję edukacyjną?

Dużo odpowiedzi na te pytania sformułował autor książki Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać, Mikołaj Marcela. Jego porady nie skupiają się li tylko na tym, jak przetrwać w szkole. Stara się on pokazać, że uczniowie mogą wręcz polubić proces uczenia się. W jaki sposób jest to możliwe? Okazuje się, że każda porażka staje się szansą na odkrycie czegoś nowego; można uczyć się mniej, a osiągać więcej; można lepiej zorganizować przestrzeń, w której siadamy do nauki. Autor wskazuje, jak zaplanować naukę, by wkuwanie do ważnej klasówki nie zmieniło się w torturę, a jednocześnie opisuje wpływ snu, sportu i jedzenia na naukę. Dużo miejsca poświęca na pokazanie, jakich narzędzi używać i jak tworzyć notatki, by wiedza sama została w głowie. Okazuje się, że – wbrew potocznym opiniom wielu dorosłych – godziny spędzone przy YouTubie mogą być ważnym elementem edukacji. Tylko… jakie tematy wybrać i jak przekonać do tego rodziców?

Dlaczego szkoła... - okładka książki/ fot. Roman Soroczyński
Dlaczego szkoła… – okładka książki/ fot. Roman Soroczyński

Mikołaj Marcela jest literaturoznawcą, pisarzem, autorem piosenek, wykładowcą i nauczycielem akademickim. Ukończył Uniwersytet Śląski na kierunku polonistyka i filozofia, gdzie obecnie pracuje. Specjalizuje się w szeroko rozumianej popkulturze, także w jej mrocznych rejonach. W 2015 roku opublikował powieść grozy Niemartwi. Ciało wasze jak chleb. To świat zombie, którym twórca bardzo się interesuje. Trzy lata później autor wydał książkę dla dzieci, pod tytułem Best seler, która – ze względu na ogromne zainteresowanie najmłodszych i starszych dzieci – doczekała się kontynuacji. To kryminalna opowieść osadzona w świecie warzyw. Publikuje również książki, które są czy mogą być cennymi poradnikami, skierowanymi do świadomych rodziców: Jak nie spieprzyć życia własnemu dziecku i Jak nie zwariować ze swoim dzieckiem. W ten sposób – w bliskim powiązaniu z wydaną rok temu publikacją Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat – ukazuje alternatywne podejście do procesu systemu edukacji oraz celów nauczania.

Książka Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać jest adresowana do uczniów, jednak sądzę, iż dorośli mogą wiele z niej nauczyć się. I to nie tylko dowiedzieć się, jakie problemy mają współcześni uczniowie. Mogą nauczyć… uczyć się! Taki tryb nauki jest doceniany na przykład w Anglii, gdzie studenci zaczynają studia od takiego przedmiotu. Warto pamiętać również, że coraz więcej polskich uczniów edukuje się poza oficjalnym systemem oświatowym – a to w wariancie domowym, a to w szkołach, które są „w chmurze”.

Dodatkowym walorem książki jest fakt, że – jak sądzę – Mikołaj Marcela pisze językiem zrozumiałym dla młodych ludzi. Pisze krótko i na temat, nie przynudza. Moje dzieci wyrosły z wieku szkolnego, ale jestem pewien, że wielu rodziców mogłoby bardzo skorzystać z cennych porad zawartych w książce Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać.

Książka została opublikowana przez nowe wydawnictwo You&YA. Pojawiło się ono na polskim rynku na początku 2022 roku. Zostało stworzone jako marka grupy Wydawnictwa Muza SA, a jego celem jest wydawanie  fantastyki i literatury obyczajowej dla młodzieży.

  • Mikołaj Marcela, Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać
  • Redaktor prowadząca: Barbara Czechowska
  • Promocja: Gaja Grochocka
  • Wydawca: You&YA, MUZA SA, Warszawa 2022
  • ISBN: 978-83-287-2113-5

Ze względu na to, że posługiwałem się egzemplarzem recenzenckim, powyższa notka wydawnicza nie jest pełna.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *