Kolędy i pastorałki na Bródnie

R

Kolędy i pastorałki należą do najbardziej znanych i lubianych pieśni. Roman Soroczyński zaprasza na ich koncert.

Wśród tradycyjnych pieśni najbardziej znane zdecydowany prym wiodą kolędy i pastorałki. Świadczy o tym choćby fakt, że większość Polaków zna nie tylko pierwsze ich zwrotki.  Warto w tym miejscu nadmienić, że za dwa lata będziemy mieli okazję obchodzić sześćsetną rocznicę najstarszej polskiej kolędy – Zdrow bądź, krolu anielski. Jest ona datowana na rok 1424, a jej tekst został zapisany w kazaniu Jana Szczekny – czeskiego mnicha z zakonu cystersów, spowiednika królowej Jadwigi. Prawdopodobnie jest to tłumaczenie z czeskiego oryginału „Zdráv bud’ králi andělský” albo z łaciny: „Ave rex angelorum”. Rękopis zapomnianej przez kilka stuleci pieśni odnalazł w XIX wieku, w Bibliotece Załuskich w Petersburgu, wielki polski slawista, historyk literatury polskiej i kultury, Aleksander Brückner.

Piękne brzmienie kolęd oraz chęć ich zachowania w naszej tradycji są wystarczającymi powodami, aby śpiewać je jak najczęściej i… jak najdłużej. Niestety, okres Świąt Bożego Narodzenia jest bardzo krótki. Dlatego warto wykorzystać każdą możliwość, by śpiewać kolędy i słuchać ich w pięknym, artystycznym wykonaniu. A może jedno i drugie?

Mieszkańcy Warszawy, a zwłaszcza jej prawobrzeżnej części, będą mieli okazję ku temu już 29 grudnia 2022 roku. Tego dnia bowiem w kościele pw. Św. Faustyny przy ulicy Żuromińskiej artyści Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury zaprezentują Koncert kolęd i pastorałek. Jednym z występujących będzie znakomity wokalista jazzowy i musicalowy, Marcin Jajkiewicz.

Marcin Jajkiewicz i Orkiestra Kameralna - materiał Organizatora
Marcin Jajkiewicz i Orkiestra Kameralna – materiał Organizatora

Koncert poprowadzi wybitna aktorka scen polskich i filmu polskiego, Teresa Lipowska. Jest ona znana z licznych ról teatralnych i filmowych. Występowała w warszawskim Teatrze Współczesnym i w Teatrze Syrena. Przez wiele lat była związana z kabaretem Dudek. Grała w niemal pięćdziesięciu filmach fabularnych i w wielu serialach. Od 2000 roku występuje – od pierwszego odcinka! – w serialu „M jak Miłość” w roli Barbary Mostowiak, seniorki rodu. Ma na swoim koncie mnóstwo ról dubbingowych.

Orkiestra kameralna i Teresa Lipowska - materiał Organizatora
Orkiestra kameralna i Teresa Lipowska – materiał Organizatora

Co znajdzie się w programie Koncertu kolęd i pastorałek? Tego organizatorzy nie zdradzają, ale – jak napisałem – mam nadzieję, że jednym z elementów pięknego wieczoru będzie wspólny śpiew: artystów i widzów/słuchaczy.

Kolędy i pastorałki - plakat
Kolędy i pastorałki – plakat

    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *