Rozejrzyj się!

R

Życie płata różne figle. Książkę o dziwnych splotach losów prezentuje Roman Soroczyński.

Większość spośród nas spotyka ICH na ulicy, w środkach transportu publicznego, na dworcach, na działkach, przed jadłodajniami, a wreszcie w rozmaitych zakamarkach. Bezdomni… Czy wszyscy zostali nimi z własnej winy lub woli? Nie!

… bezdomność dotyka także osoby, które w innych okolicznościach, gdyby los je inaczej poprowadził, mogłyby stanowić wartość dla społeczeństwa. Które mogłyby stać się znakomitymi lekarzami albo inżynierami.

Takich słów użyła młoda dziennikarka radiowa Maja – jedna z bohaterek książki Jeszcze nie dzisiaj. Jest ona współprowadzącą poranne pasmo radiowe, ale szuka nowych wyzwań. Dzięki swojemu bratu natrafia na ślad tajemniczego nieznajomego, który niesie pomoc osobom z półświatka i wyrzuconym na margines społeczeństwa. Wobec tego wznawia niewyjaśnione śledztwo sprzed lat i zaczyna zbliżać się do rozwikłania zagadki.

Tymczasem Sherlock – młody geniusz chorujący na raka mózgu, i Dok – bezdomny z ważną życiową misją, przez przypadek odkrywają, że łączy ich wspólna pasja. Ale nie tylko. Z każdym kolejnym spotkaniem zaczynają rozumieć, jak bardzo potrzebują siebie nawzajem i jak wiele mogą sobie dać.

Autor powieści, Sergiusz Sawin, debiutował literacko jeszcze w latach dziewięćdziesiątych krótkim opowiadaniem w dawno nieistniejącym magazynie fantastycznym „Brainstorm”. Później była intensywna kilkunastoletnia przygoda z biznesem, a kolejne, tworzone co jakiś czas, teksty trafiały do głębokiej szuflady. Uważa, że w życiu warto wciąż próbować nowych rzeczy, dlatego ostatnio postanowił wrócić do tego, co sprawiało mu największą frajdę na studiach: wymyślania historii i przelewania ich na papier. W wolnych chwilach pomaga w rozwoju rodzinnej winnicy pod Kazimierzem Dolnym, gdzie przychodzą mu do głowy najlepsze pomysły.

Jeszcze nie dzisiaj - okładka książki/ fot. Roman Soroczyński
Jeszcze nie dzisiaj – okładka książki/ fot. Roman Soroczyński

Jeszcze nie dzisiaj – to napisana z niezwykłą wrażliwością powieść o przyjaźni i nadziei, o ludzkiej godności i prawdziwych wartościach w świecie pełnym ludzkich dramatów. Krótkie rozdziały opisują rozmaite, często traumatyczne, przeżycia poszczególnych bohaterów książki. Autor nie podaje lekko strawnej papki. Wręcz przeciwnie: przeskakuje od jednej postaci do drugiej, czasem cofa się w czasie. Prowadzi nas po różnych miejscach w Warszawie i okolicach.  Najważniejsze wydaje mi się, że – mimo dramatyzmu – powieść napawa nas optymizmem. Ba! Niektóre fragmenty wręcz rozśmieszają do łez! Uczciwie przyznam, że łzy cisnęły się do moich oczu nie tylko podczas śmiechu. Dlaczego? Nie zdradzę tego! „Jeszcze nie dzisiaj” – to hasło kilkorga bohaterów książki. Żeby je zrozumieć, trzeba przeczytać tę powieść do końca. Jeżeli ktoś szuka podpowiedzi, czym jest prawdziwa przyjaźń, czym jest niepewność jutra, czym są trudne wybory, z pewnością nie przejdzie obojętnie obok emanującej dobrem książki Jeszcze nie dzisiaj Sergiusza Sawina.

 • Sergiusz Sawin, Jeszcze nie dzisiaj
 • Redakcja: Agata Sawicka-Korgol
 • Korekta: Emil Melerski
 • Okładka: Grzegorz Araszewski
 • Foto: Gunjan Patel | unsplash.com
 • Skład: Michał Kacprowicz
 • Wydawca: Wydawnictwo Novae Res, Gdynia 2022
 • Wydawnictwo Novae Res należy do grupy wydawniczej Zaczytani.
 • ISBN 978-83-8219-669-6

  Leave a comment
  Your email address will not be published. Required fields are marked *