Terminowanie z lalkami

R

W rocznicę powstania w getcie warszawskim książka o nieoczywistym aspekcie życia za murami. Omawia ją Roman Soroczyński.

19 kwietnia 2022 roku przypada 79 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wydawałoby się, że dużo napisano o walecznej postawie uczestników tragicznego powstania. Nie znamy jednak wszystkich aspektów życia za murami. Niewiele wiemy na przykład, czym zajmowały się dzieci. Książka Lalki z getta, której autorką jest Eva Weaver, pokazuje jednego z dziecięcych bohaterów.

Mika – to żydowski chłopiec, który na początku wojny odziedziczył po dziadku płaszcz i kolekcję pacynek ukrytych w jego przepastnych kieszeniach. Dzięki lalkom i swoim zdolnościom pomaga towarzyszom niedoli oderwać się od wojennej rzeczywistości i choć na chwilę zapomnieć o jej potwornościach. Trafia między innymi do sierocińca prowadzonego przez Janusza Korczaka.

Pewnego dnia Mika zwraca uwagę nazisty i od tej pory będzie musiał zapewniać rozrywkę oprawcom i każdego dnia walczyć o honor i przetrwanie. Jedna z pacynek Miki trafia do Maxa, niemieckiego żołnierza, którego przeżycia w Polsce i w syberyjskim gułagu ukazują wojnę z innej perspektywy.

Eva Weaver – pisarka, terapeutka i artystka, która w swojej pracy często powraca do zagadnień tożsamości, przynależności i historii. Podobnie, jak wielu Niemców, zmaga się z dziedzictwem II wojny światowej, co przyczyniło się do powstania książki Lalki z getta. Obecnie autorka pracuje nad kolejną powieścią.

Lalki z getta - okładka książki/ fot. Roman Soroczyński
Lalki z getta – okładka książki/ fot. Roman Soroczyński

Lalki z getta – to książka nie tylko o życiu w getcie. To również opowieść o walce podczas powstania, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. To starania o zachowanie pamięci o „lalkarzu z getta”, to gmatwanina wojennych i powojennych losów wielu ludzi, a wreszcie – jak napisał profesor Antony Polonsky:

… to opowieść o odkupieńczej roli, jaką w brutalnym i pełnym gwałtu świecie może odgrywać sztuka.

Zachęcam zatem do lektury książki, która odrywa czytelników/widzów od wojennej traumy.

Żonkile - symbol powstania w getcie/ fot. Roman Soroczyński
Żonkile – symbol powstania w getcie/ fot. Roman Soroczyński
  • Eva Weaver, Lalki z getta
  • Przekład: Magda Witkowska
  • Redaktor prowadzący: Adrian Markowski
  • Redakcja: Anna Płaskoń-Sokołowska
  • Korekta: Małgorzata Denys
  • Projekt okładki: Mariusz Banachowicz
  • Zdjęcie na okładce: © Vintage Collection/Arcangel Images
  • Łamanie: Ewa Wójcik
  • Wydawca: Prószyński Media Sp. z o.o., Warszawa 2022
  • ISBN 978-83-8234-375-5

    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *