Urlop i praca

R

Eve – bohaterka książki Wiele hałasu o ciebie Samanthy Young – ma trzydzieści trzy lata i w niespodziewany sposób zakończyła pracę redaktorki w wydawnictwie w Chicago. Złożyła natychmiastowe wypowiedzenie po tym, jak ominął ją długo oczekiwany awans. Jakby tego było mało, nie miała szczęścia do facetów. Była jednak silną kobietą, wobec czego postanowiła – nie oglądając się na innych – samodzielnie zmienić pewne sprawy w swoim życiu. Ale najpierw potrzebowała odpoczynku, umożliwiającego przewietrzenie umysłu i odzyskanie wewnętrznej równowagi. Zdecydowała się na miesięczny pobyt w Anglii, by na terenie hrabstwa Northumberland poprowadzić kameralną księgarnię. Podjęła jeszcze jedną decyzję: “żadnych facetów!”.

Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Oto Eve wyciąga, niemal spod kół pędzącego samochodu, sympatycznego psa. Pies jest sympatyczny, a jego właściciel, farmer imieniem Roane, … bardzo przystojny. W dodatku zakochuje się w pięknym nadmorskim miasteczku i jego życzliwych mieszkańcach, chociaż z tyłu głowy kołatała się jej myśl, że:

… nawiązywanie relacji z mieszkańcami Alstner jest jak bieganie z nożem. Wcześniej czy później przewrócę się i nadzieję na ostrze.

Nie wiem, jak to możliwe, żeby romans sprzed trzydziestu lat nadal kładł się cieniem na całej wiosce, ale tak właśnie się dzieje.

Wróćmy do Eve. Co ona ma zrobić z postanowieniem dotyczącym mężczyzn? Jak postąpić, gdy serce wie lepiej? Jak zachować się, by nie przeżyć kolejnego sercowego rozczarowania?

Wiele hałasu o ciebie - okładka/ fot. Roman Soroczyński
Wiele hałasu o ciebie – okładka/ fot. Roman Soroczyński

Samantha Young jest współczesną pisarką szkocką. Zdobyła międzynarodowy rozgłos dzięki romansom oraz powieściom o tematyce erotycznej. Jej publikacje, wśród których znajdują się między innymi Sztuka uwodzenia czy Wszystkie odcienie pożądania, przebojem wdarły się na czołowe pozycje list najlepiej sprzedających się książek. Największą popularność przyniósł jej cykl romansów, zatytułowany On Dublin Street, którego pierwsza część została w Polsce wydana pod tytułem Wbrew zasadom. Aktualnie książki Samanthy Young są wydawane w 30 krajach na świecie.

Nie wiem, dlaczego niektórzy „odgórnie” wskazują, że Wiele hałasu o ciebie jest przeznaczone li tylko dla kobiet. Przyznam, że książka wciągnęła i mnie: zarwałem dwie noce, ale warto było! Bohaterów można bardzo łatwo polubić, a treść opowieści jest przewidywalna. Czy to źle? Absolutnie, nie! Warto bowiem zwrócić uwagę na aspekty psychologiczne. Jaki wpływ na życie dorosłej osoby może mieć matka – alkoholiczka? Dlaczego pewna osoba znęca się nad nastoletnią podopieczną? Czy rodzice zrozumieją wybory homoseksualnej córki? Czy należy wybaczać i dawać drugą szansę? W jaki sposób znaleźć swoje miejsce na ziemi? Eve ma swoje problemy, ale próbuje też, w delikatny i bardzo wzruszający sposób, pomóc innym w rozwiązywaniu pewnych kwestii.

Jak napisałem powyżej, Samantha Young zdobyła popularność dzięki powieściom o tematyce erotycznej. Dawno nie czytałem tak pięknego opisu sceny erotycznej, jaki pojawia się w prezentowanej książce. Nie będę go przytaczać, nadmieniając jedynie, że owa scena kończy się słowami:

Byłam stracona.

Zanim do owej „straty” doszło, uczucia stopniowo narastały:

Chciałbym, żebyś zrobiła coś, przez co mógłbym lubić cię mniej.

Był [na fotografii – przyp. RS] zwrócony w moją stronę i spoglądał na mnie z jawnym, żarliwym uwielbieniem, na widok którego zaparło mi dech w piersiach. (…) Coś mi mówiło, że to zdjęcie wszystko zmieni.

Zmieniło, ale nie od razu. Nie będę o tym więcej pisać, bo P.T. Czytelnicy nie zajrzą do książki.

A warto do niej zajrzeć z jeszcze jednego powodu. Autorka, zachowując swój lekki styl, zaraża czytelników swoją pasją wobec twórczości Williama Szekspira. Sam tytuł powieści nie bez kozery nawiązuje do jego słynnej komedii „Wiele hałasu o nic”. Nawet nazwa księgarni nosi nazwę związaną z tym dziełem: „Much Ado About Books”, czyli wiele hałasu o książki. Chyba jeszcze nie spotkałem książki, która w równie cichy i spokojny sposób opowiadała o hałasie – jakkolwiek nie rozumielibyśmy tego pojęcia.

Agnieszka Lingas-Łoniewska, której książkę prezentowaliśmy wcześniej (zob. https://heroldtargowka.pl/ostra-jazda/), napisała:

Samantha Young jak zawsze sięga do zakamarków ludzkich serc, wzrusza, ale i bawi. A z tej powieści płynie jedna istotna rada: jeśli chcesz spotkać swoją drugą połówkę, pojedź do księgarni.

Niektórzy zapewne zastosują się do powyższej rady. Inni zaglądają do księgarń bez takiego podtekstu. Jeśli przy którejkolwiek okazji P.T. Czytelnik znajdzie książkę Wiele hałasu o ciebie Samanthy Young, z całą pewności będzie zadowolony.

 • Samantha Young, Wiele hałasu o ciebie
 • Przekład: Marta Komorowska/Słowne Babki
 • Redaktor prowadzący: Marcin Kicki
 • Redakcja: Marta Stochmiałek/Słowne Babki
 • Korekta: Monika Marczyk, Agata Tondera/Słowne Babki
 • Projekt okładki: Studio &Visual/andvisual.pl
 • Skład i łamanie: TYPO Marek Ugorowski
 • Wydawca: Słowne z uczuciem, Warszawa 2021
 • ISBN: 978-83-8053-958-7

  Leave a comment
  Your email address will not be published. Required fields are marked *