18-tka w teatrze

R

Osiemnaste urodziny są istotnym powodem do świętowania. A jak świętować – to w wyjątkowym miejscu, jakim jest Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie, i w towarzystwie znamienitych gości. W odpowiedzi na prośby widzów, David D’Or po raz kolejny wystąpi na Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Kiedy Gołda Tencer opracowywała  program tegorocznego festiwalu, wiedziała, że to niełatwe zadanie, nie tylko ze względu na pandemię, ale także na oczekiwania wiernej publiczności festiwalowej. Wszak osiemnaste urodziny zobowiązują!

Po ostatnim koncercie w Polsce Fundacja Shalom została zasypana prośbami o ponowne zaproszenie Davida DOra do Polski. Pomyślałam, że to świetny pomysł, aby ten wybitny artysta, obdarzony głosem o skali 5 oktaw, wystąpił na koncercie finałowym osiemnastej edycji

– mówi Gołda Tencer, twórczyni festiwalu.

Do współpracy przy koncercie został zaproszony Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Teatru Wielkiego Opery Narodowej, który użyczył Festiwalowi scenę jednego z najbardziej prestiżowych teatrów europejskich.

Ponownie Gołda Tencer:

– Wiem, że kiedy się ma marzenia, to trzeba je spełniać. Mówić o nich i prosić o wsparcie. Tak się też stało. Waldemar Dąbrowski przyjął naszą propozycję, więc już nic nie mogło nas powstrzymać.

David D'or - fot. materiał Organizatora
David D’or – fot. materiał Organizatora

Zatem Finał 18. Festiwalu Warszawa Singera odbędzie się na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej, który został partnerem tegorocznego koncertu finałowego. Właśnie w tym wyjątkowym gmachu wystąpi David DOr, który uznawany jest za jednego z największych współczesnych artystów sceny muzycznej Izraela. Mimo, że od dziecka przejawiał zdolności wokalne, jego kariera rozwinęła się w czasie służby wojskowej, gdzie był członkiem sekcji rozrywkowej Centralnego Dowództwa Armii Wojskowej. Już wtedy założył swój pierwszy zespół, a jego droga artystyczna zaczęła nabierać tempa. Od 1991 roku wydał 19 albumów długogrających, koncertował na całym świecie, śpiewając dla rzesz swoich fanów oraz najznamienitszych osobistości: papieża Jana Pawła II, Martina Luthera Kinga III, prezydenta Szimona Peresa, prezydenta Baracka Obamy oraz papieża Benedykta XVI. Jego kariera to pasmo sukcesów, poparte także współpracą ze znakomitymi artystami, takimi jak: Arik Einstein, Miri Messika, Jasmin Levi i Kobi Aflalo. Ten koncert będzie prawdziwą atrakcją dla fanów muzyki!

XVIII Festiwal Singera - logotyp
XVIII Festiwal Singera – logotyp

Osiemnasta edycja Festiwalu Warszawa Singera odbędzie się w dniach 21-29 sierpnia 2021 roku w wielu miejscach Warszawy. Program wypełnią, jak zawsze, dziesiątki dużych imprez i wydarzeń kameralnych. Nie zabraknie na nich także wielkich polskich artystów. Wydarzenia muzyczne uświetnią m.in. Dorota Miśkiewicz, Grażyna Auguścik, Robert Więckiewicz i Mikołaj Trzaska oraz zespoły Shofar i RGG.

W ramach Żydowskiego Salonu Literackiego, którego gospodarzem jest Remigiusz Grzela, pojawią się m.in.: wnuczka I.B. Singera Meirav Hen, prof. Monika Adamczyk-Garbowska, Marian Turski, Józef Hen. Nie zabraknie doskonałych przedstawień teatralnych w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego, które miały premierę w czasie ostatniego sezonu teatralnego: Circus Kafka w reż. Michała Walczaka, Akademii Pana Kleksa w reż. Michała Buszewicza czy Mykwy w reż. Karoliny Kirsz oraz spektaklu w jęz. jidysz Burza/Pomiędzy. Der Szturem/Cwiszyn w reż. Damiana J. Necia.

Jak co roku inauguracja Festiwalu odbędzie się w Synagodze im. Małżonków Nożyków. W czasie koncertu pojawią się młodzi kantorzy z Izraela, Chaim Stern i Israel Nachman.

Ich koncert pod nazwą „Next generation”, jest wspaniałym symbolem nie tylko urodzin festiwalu, ale także wielkiej siły młodości i pasji, jaka przyświeca nam od początku istnienia – podkreśla Izabela Teodorkiewicz, Wicedyrektor ds. programowych Festiwalu.

XVIII Festiwal Singera - plakat
XVIII Festiwal Singera – plakat

Projekt jest finansowany ze środków: Miasta Stołecznego Warszawy; Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca; Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji; Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej; Ambasady Izraela w Polsce.

Partnerami Festiwalu są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Austriackie Forum Kultury, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Filmoteka Narodowa  – Instytut Audiowizualny, Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, Muzeum Getta Warszawskiego, Projekt Plac Defilad, Port Praski, Hotel The WESTIN WARSAW.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *