Dwa światy w propagandzie

R

Powieść Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla (właściwe nazwisko Charles Lutwidge Dodgson) stała się inspiracją dla twórców spektaklu Geometria Propagandy. Było to pierwsze przedstawienie warszawskiego Teatru Druga Strefa, zaprezentowane publiczności po przerwie spowodowanej pandemią.

Geometria Propagandy - jedna ze scen/ fot. Piotr Leczkowski
Geometria Propagandy – jedna ze scen/ fot. Piotr Leczkowski

Dyrektor Teatru Druga Strefa, Sylwester Biraga, powiedział:

To opowieść zaczerpnięta z “Alicji w Krainie Czarów”, której głównym bohaterem jest królik. Trafia on na Ziemię, by wykonać polecenie Królowej Kier, czyli zabrać ludzi do jej królestwa. Królik, w garniturze i pod krawatem, będzie kusił ludzi przedziwnymi rzeczami.

Czymże to Biały Królik, zwany Białasem, kusi? Wykorzystuje w tym celu swoje umiejętności performerskie. Tomasz Piotrowski – jedyny aktor występujący na scenie – jest niezwykle sprawny. Kiedy patrzyłem, jak sprawnie żongluje piłeczką, sądziłem, że jest ona stworzona z lekkiego tworzywa. W pewnym momencie aktor zrzucił ją na ziemię i wtedy usłyszałem huk! Nie chciałbym, aby taka piłeczka spadła mi na stopę… Doszły do tego inne przedmioty, którymi aktor równie zwinnie operuje. Tego typu spektakl jest określany mianem “monodramu nowocyrkowego”. Zaś – jak mówi Sylwester Biraga:

“nowy cyrk” to jest cyrk bez zwierząt, w którym skupiamy się tylko na performerze na scenie.

Geometria Propagandy - zabawa piłką/ fot. Piotr Leczkowski
Geometria Propagandy – zabawa piłką/ fot. Piotr Leczkowski

Ale czy tylko o „nowy cyrk” chodziło? Czy żonglerka może być jawną propagandą lub czy można manipulować ludźmi dokładnie tak samo jak manipuluje się przedmiotami? Nie! Widowisko stało się pretekstem do pokazania współczesnego świata. Biały Królik, który nagle wpadł do Świata Ludzi dokładnie tą samą drogą, którą Alicja z niego wypadła i znalazła się w Krainie Czarów, ma do wypełnienia misję specjalną. Z rozkazu jej wysokości Królowej Kier, musi zdobyć dla niej nowych poddanych, choć bardziej pasowałyby tutaj określenie nowych obywateli. Mieszkańcy Krainy Czarów w niejasnych okolicznościach zostali… zresztą to co się z nimi stało jest zupełnie nieistotne… Według oficjalnych danych, Królik trafił tu całkiem przypadkiem i całkiem przypadkiem ma do rozdania 6 473 827 382 darmowych biletów na lot do Krainy Czarów. Istnieje duże ryzyko, że nie czekając na żadne sensowne wyjaśnienia, ludzie skorzystają z darmowych biletów do krainy, w której rządzi nieprzerwanie Królowa Kier. Czyż nie nasuwają się analogie do obecnej sytuacji w niektórych krajach?

Geometria Propagandy - nowy cyrk/ fot. Piotr Leczkowski
Geometria Propagandy – nowy cyrk/ fot. Piotr Leczkowski

Nie bez kozery jeden z tłumaczy Alicji w Krainie Czarów, Maciej Słomczyński, powiedział o książce:

Jest to zapewne jedyny wypadek w dziejach piśmiennictwa, gdzie jeden tekst zawiera dwie zupełnie różne książki: jedną dla dzieci i drugą dla bardzo dorosłych.

Dlatego nie pokazałbym Geometrii Propagandy mojej Wnuczce, która uwielbia Alicję i jej przygody. Jednak dorosłych zachęcam do obejrzenia tego widowiska.

Można powiedzieć, że 4 czerwca 2021 roku w Teatrze Druga Strefa, pojawiło się kilka nowych spraw. Tomasz Piotrowski do tej pory występował jako performer czy artysta “nowego cyrku”. Zatem Geometria Propagandy jest jego debiutem aktorskim. O tym, że był to pierwszy spektakl po przerwie spowodowanej pandemią, już pisałem. Warto jednak zaznaczyć jeszcze, że było to pierwsze widowisko Teatru Druga Strefa, w którym wykorzystano technikę audiodeskrypcji, ułatwiającej odbiór przez osoby głuche i niedosłyszące. Dodatkowym atutem widowiska jest świetne operowanie światłami, ale do tego już przyzwyczaiłem się w Teatrze Druga Strefa.

Geometria Propagandy - wykorzystanie świateł/ fot. Piotr Leczkowski
Geometria Propagandy – wykorzystanie świateł/ fot. Piotr Leczkowski

Spektakl zrealizowano w ramach cyklu #debiutywarszawskieTeatr Druga Strefa. Jednocześnie skorzystano z doświadczeń Festiwalu Karnawał Sztukmistrzów w Lublinie. Co pewien czas powtarzamy na naszej stronie, że Teatru Druga Strefa korzysta ze wsparcia finansowego Urzędu m.st. Warszawy. Warto jednak zwrócić uwagę, że w tym teatrze jest ono efektywnie wykorzystane.

Geometria Propagandy - Biały Królik w akcji/ fot. Piotr Leczkowski
Geometria Propagandy – Biały Królik w akcji/ fot. Piotr Leczkowski
 • Geometria Propagandy – premiera: 4 czerwca 2021 r., Teatr Druga Strefa
 • Reżyseria, dramaturgia i przestrzeń świetlna: Sylwester Biraga
 • Koncept i choreografia: Tomasz Piotrowski
 • Kostiumy: Rurzowa, Maniek Skucha, Kamil Dziliński
 • Video:  Karolina fender Noińska JAJKOFILM
 • Współpraca: Anna Dzilińska, Małgorzata Dyoniziak
 • Realizacja techniczna: Michał Cieślak, Elek Baranowski
 • Obsada:
 • Biały Królik – Tomasz Piotrowski
 • Królowa Kier (w projekcji video): Anna Dzilińska

  Leave a comment
  Your email address will not be published. Required fields are marked *