Jesienne koncerty

R

Druga część jesieni – to boom koncertowy. Przygotowania do występów dwóch zespołów prezentuje Roman Soroczyński.

Tradycyjnie na przełomie listopada i grudnia do Polski ściągają liczni zagraniczni artyści. Są wśród nich zespoły pielęgnujące nieco starsze formy muzyczne. Wygląda to tak, jakby przez cały rok artyści szykowali się do występów i w ostatnich miesiącach, rzutem na taśmę, ruszali do naszego kraju. Ale to nieprawda! Zarówno ENIGMA, jak i GLENN MILLER ORCHESTRA, są w niemal bezustannej podróży po całym świecie.

Nieco powyżej napisałem, że obydwa zespoły pielęgnują nieco starsze formy muzyczne. Nikt nie powie jednak, że są one przestarzałe. Poza tym utwory, wykonywane przez obydwa zespoły, są bardzo wyraziste! Nie bez kozery Glenn Miller powiedział:

Każdy muzyk lub kompozytor marzy o stworzeniu absolutnie wyrazistego brzmienia, które natychmiast będzie rozpoznawalne zaledwie po kilku pierwszych taktach.

I tak jest w przypadku obydwu zespołów. Wprawdzie GLENN MILLER ORCHESTRA jest starsza, niż ENIGMA, jednak będę kierować się chronologią i zacznę od występów tego drugiego zespołu.

ENIGMA - fragment występu/ fot. materiał Organizatora
ENIGMA – fragment występu/ fot. materiał Organizatora

Bowiem pierwszy tegoroczny koncert ENIGMA zostanie zorganizowany już 28 listopada 2022 roku w warszawskim Teatrze ROMA. Następne koncerty zostaną zorganizowane w równie ciekawych obiektach:

 • Teatrze Wielkim w Łodzi – 29 listopada;
 • Centrum Spotkania Kultur w Lublinie – 30 listopada;
 • Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku – 1 grudnia;
 • Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu – 3 grudnia;
 • Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu – 5 grudnia;
 • ICE Kraków, oczywiście w Krakowie – 6 grudnia.

ENIGMA i pełna widownia/ fot. materiał Organizatora

ENIGMA i pełna widownia/ fot. materiał OrganizatoraNiektórzy mówią, że ENIGMA – to projekt. Osobiście wolę nazwę „zespół”. Tak czy inaczej, zespół/projekt został założony w 1980 roku przez niemiecko-rumuńskiego producenta Michaela Cretu. Od tamtej pory przyciągnął miliony słuchaczy unikalnymi i kultowymi dźwiękami, które są nieporównywalne z żadnymi innymi. ENIGMA pojawiła się ponad 50 razy na pierwszym miejscu światowych list przebojów! Ich muzyka uzależnia, jest transowa i zarazem niezwykle entuzjastyczna. Sukces ENIGMY był i jest inspiracją dla wielu artystów i producentów, w tym znanym na całym świecie Chóru GREGORIAN, który wykonuje współczesne popowe i rockowe utwory inspirowane gregoriańskim stylem.

Aż 3 nominacje do nagród Grammy, 70 milionów sprzedanych płyt, ponad 100 złotych i platynowych krążków – to tylko część sukcesów ENIGMY. Przytłaczająca rekordowa sprzedaż, a jednocześnie tajemnicze twarze wykonawców, sprawiły, że ENIGMA stała się jednym z najpopularniejszych i najbardziej mistycznych projektów muzycznych ostatnich dziesięcioleci. Członkowie zespołu eksperymentują z różnymi stylami muzycznymi. Wykorzystują również śpiewy gregoriańskie, psalmy etniczne, dzwony kościelne, organy i podobne instrumenty tworząc bardzo specyficzne, klimatyczne i wręcz psychodeliczne dźwięki.

Co ciekawe, pomimo imponujących liczb, grupa ta nie koncertowała przed 2019 rokiem. Skoro jednak artyści zdecydowali się wystąpić na żywo, to wykonają, w towarzystwie potężnych brzmień, WSZYSTKIE swoje największe hity w oryginalnych aranżacjach. Wszystko to podczas jedynej w swoim rodzaju fenomenalnej trasy koncertowej „ORIGINAL ENIGMA VOICES”. Trasa będzie wzbogacona udziałem orkiestry oraz licznymi efektami specjalnymi. Każda kompozycja utworu – to wręcz osobna produkcja. Muzyce towarzyszyć będzie elektryzująca wizualizacja i zmiana kostiumów artystów, którzy profesjonalnie znają sztukę scenicznej reinkarnacji.

ENIGMA - prezentacja artystów/ fot. materiał Organizatora
ENIGMA – prezentacja artystów/ fot. materiał Organizatora

W programie znajdzie się ponad dwadzieścia utworów z różnych albumów, w tym m.in.: Return to Innocence, Gravity of Love, Mea Culpa, Sadeness, Principles of Lust, 7 Lives, Many Faces, The Rivers of Belief, The Fall of Live of a Rebel Angel. Jeśli ktoś nie słyszał na żywo głosów takich artystów, jak ANDRU DONALDS, ANGEL X, FOX LIMA…, będzie miał znakomitą okazję, by nasycić swoje zmysły. Bowiem ta trasa – to wielowymiarowe show i duchowa podróż w dźwięki, obrazy i światła, zaś oglądanie koncertu na żywo dodatkowo umożliwia bezpośrednie obcowanie z wielkim talentem twórczym, jaki posiadają muzycy.

Wil Salden na czele GMO / fot. materiał Organizatora
Wil Salden na czele GMO / fot. materiał Organizatora

Wspomniane wyżej słowa słowa założyciela drugiego z zespołów, Glenna Millera, stały się ogromną inspiracją dla Wila Saldena. To właśnie on prawie 40 lat temu został mianowany za swoją wieloletnią pracę i zaangażowanie na prestiżowe stanowisko głównego dyrygenta Orkiestry. Jako perfekcjonista, zawsze wymagał takiej postawy również od każdego członka zespołu. To właśnie jego podejście do pracy sprawiło, że otrzymał od publiczności najcenniejszą nagrodę – podziw i zachwyt. Wszystko wskazuje więc na to, że tegoroczna trasa będzie naprawdę wyjątkowa.

Wizytówką muzycznego świata orkiestry są niewątpliwie sentymentalne ballady, takie jak: Moonlight Serenade – nutka w nutkę, jak Glenn Miller przykazał. Eleganccy muzycy kochają swój emocjonalny jazz; widać, że niezwykle cieszą się swym graniem.

GMO - saksofoniści/ fot. materiał Organizatora
GMO – saksofoniści/ fot. materiał Organizatora

Warto przypomnieć, że big band, który stał się zaczątkiem obecnej GLENN MILLER ORCHESTRA, powstał już w 1938 roku. Od początku w skład orkiestry wchodzili najlepsi na świecie instrumentaliści. Występowali m.in. z takimi gwiazdami, jak: Frank Sinatra, Johnny Desmond czy Erik Delaney. Ich prestiżowe występy – to błyskotliwe i precyzyjne brzmienie sekcji instrumentów, zupełnie jak w pierwszej połowie ubiegłego wieku: nostalgiczne i ekscytujące. W oryginalnym programie scena zamienia się w kolebkę muzyki z lat ’30 i ’40 XX wieku, budząc zachwyt artystycznego świata. Nawet THE BEATLES czy Elvis Presley nie mogą poszczycić się taką liczbą hitów królujących na pierwszych miejscach list przebojów. GLENN MILLER ORCHESTRA występowała w całych Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Południowej, Japonii i na Filipinach.

Podczas najbliższej trasy, zatytułowanej „Its greatest HITS show”, widzowie przeniosą się w wyjątkowe czasy GOLDEN SWING ERA i lat następnych. Usłyszą najbardziej znane utwory z twórczości Glenna Millera oraz z ostatnich płyt zespołu. To show, w którym zarówno fan jazzu czy swingu, jak i nieuleczalny romantyk, znajdzie ulubiony utwór. Oprócz wspomnianej ballady Moonlight Serenade będą to między innymi utwory: Ain’t We Got Fun, Somewhere over the Rainbow, A String of Pearls, Little Brown Jug, At Last, You Made Me Love You, I’ve Got the World on a String, Sing Sing Sing, American Patrol, In the Mood, We’ll Meet Again, Chattanooga Choo Choo czy Pennsylvania 6-5000.

GMO - prezentacja zespołu/ fot. materiał Organizatora
GMO – prezentacja zespołu/ fot. materiał Organizatora

Tym razem muzyczną podróż z Orkiestrą Glenna Millera będzie można rozpocząć 15 grudnia 2022 roku, od ICE Kraków. Następne obiekty na mapie – to:

 • Cavatina Hall w Bielsku Białej – 16 grudnia;
 • NOSPR w Katowicach – 17 grudnia;
 • Opera Nova w Bydgoszczy – 18 grudnia;
 • Filharmonia w Szczecinie – 19 grudnia;
 • Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu – 20 grudnia;
 • Teatr Muzyczny Roma w Warszawie – 21 grudnia.

Mam nadzieję, że w tym roku nic nie stanie na przeszkodzie obydwu przedsięwzięciom, które organizuje firma High Note Events, działająca pod marką MAKROCONCERT. Jeśli ktoś chce zobaczyć słynnych artystów, może nabyć bilety drogą kupna za pośrednictwem stron ebilet.pl i eventim.pl.


  Leave a comment
  Your email address will not be published. Required fields are marked *