Krwawy Peter

R

Wydawnictwo Lira zapowiada, że 25 sierpnia 2021 roku ukaże się książka Krwawy Peter, której autorem jest, znany już naszym Czytelnikom, Jarosław Molenda.

Kimże jest czy był ów „krwawy Peter”? Nazywał się Peter Kürten i był jednym z najsłynniejszych XX-wiecznych zbrodniarzy i sadystycznych psychopatów. Mordował kobiety, mężczyzn, dzieci i zwierzęta, upajając się ludzką krwią. Skazano go tylko za dziewięć zabójstw i nie dochodzono, czy rzeczywiście popełnił ich więcej.

Peter Kürten stał się w latach trzydziestych XX wieku gwiazdą mediów. Pisała o nim prasa na całym świecie, od ZSRR po Stany Zjednoczone. Ta popularność odzwierciadlała przerażające zdumienie, podsycane szczegółowymi relacjami z procesu, z którego przebiegiem na bieżąco mogli się również zapoznać polscy czytelnicy. Ba, bestialskie zbrodnie stanowiły dla niektórych inspirację – na szczęście tylko na polu kultury i sztuki. Mało kto wie, że zdjęcie Witkacego Potwór z Düsseldorfu to najdrożej sprzedana fotografia na aukcjach w Polsce.

Zdjęcie Witkacego w roli Potwora z Düsseldorfu - fot. materiał Wydawnictwa Lira
Zdjęcie Witkacego w roli Potwora z Düsseldorfu – fot. materiał Wydawnictwa Lira

Nawet, w zasadzie peryferyjny, wychodzący trzy razy w tygodniu „Pałuczanin” donosił o zbrodniach podsycającymi emocje nagłówkami (…).

Wampir... - broszura okolicznościowa/ fot. materiał Wydawnictwa Lira
Wampir… – broszura okolicznościowa/ fot. materiał Wydawnictwa Lira

Na proces Wampira przyjechało dwustu dziennikarzy z całego świata, ale nie wszystkich wpuszczono na salę sądową.

Największe pisma angielskie miały wydelegować na miejsce swoich specjalnych korespondentów w celu porównania działalności zbrodniarza z czynami Kuby Rozpruwacza.

Skoro mowa o porównaniach, to warto zwrócić uwagę, że „Ilustrowany Kuryer Codzienny” z 6 lipca 1931 roku zamieścił zdjęcie, w którym porównał dwie osoby, noszące „pruski wąsik”: Petera Kürtena i… Adolfa Hitlera.

Porównanie twarzy przez Ilustrowany Kuryer Codzienny - fot. materiał Wydawnictwa Lira
Porównanie twarzy przez Ilustrowany Kuryer Codzienny – fot. materiał Wydawnictwa Lira

Jeśli zatem ktoś myśli, że tylko dzisiejsze media interesują się skandalami, że paparazzi to efekt współczesnej gonitwy za sensacją, powyższe fragmenty książki ukazują, jak bardzo się myli.

Na tym tle, jak zwykle, wyróżnia się Jarosław Molenda. Przypomnę, że jest on autorem książek, których spektrum jest bardzo szerokie: od tematyki roślinnej poprzez odkrycia geograficzne i tematykę podróżniczą do spraw kryminalnych. W swoim dziennikarskim śledztwie wnikliwie prześwietla życie Krwawego Petera, szukając odpowiedzi na pytania, którymi żyła ówczesna opinia publiczna, a które mogą nurtować i dziś. Wyniki swoich poszukiwań ilustruje bogatym zbiorem zdjęć z epoki i archiwaliów.

Kim był Peter Kürten? Zbrodniarzem, mordercą czy zwyrodniałym psychopatą? W jakim wychowywał się środowisku? Czy działał sam? Dlaczego policja tak długo nie potrafiła trafić na jego ślad?

Odpowiedzi na te pytania przyniesie książka Krwawy Peter Jarosława Molendy, która – przypominam – ma ukazać się już za miesiąc.

Krwawy Peter - okładka/ fot. Wydawnictwo Lira
Krwawy Peter – okładka/ fot. Wydawnictwo Lira

Osobiście wolę papierowe wersje książek, jednak tu uczyniłem wyjątek. Wcale tego  nie żałuję i, z czystym sumieniem, polecam P.T. Czytelnikom tę publikację.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *