Długie listopadowe wieczory skłaniają do spędzania czasu z książką lub muzyką. Dzisiaj zajmę się sferą muzyczną, a raczej koncertami, które – moim skromnym zdaniem – wydają się być interesujące.
W pierwszej dekadzie listopada 2024 roku warte odnotowania są występy gości z Dalekiego Wschodu. 2 listopada – ze swoim najnowszym show The Wings of the Phoenix w ramach nowej światowej trasy koncertowej – wrócą do Polski najbardziej znani na świecie japońscy bębniarze, tworzący spektakularną grupę YAMATO. Jedyne w swoim rodzaju oryginalne brzmienia Dalekiego Wschodu, ogromna dawka optymizmu, duchowej energii oraz dreszcze emocji! Wydobywane przez muzyków dźwięki inspirowane są tradycyjną muzyką japońską, ale stanowią jej współczesne, przewrotne wariacje. Każdy z artystów prowadzi własne kabaretowo-teatralne show. Zapierające dech w piersiach solowe popisy przeplatają się z fenomenalnymi, transowymi utworami zbiorowymi. Zespół YAMATO słynie ze spektakularnych wizualnie widowisk, na których prezentuje sztukę gry na tradycyjnych bębnach taiko. W listopadzie 2024 roku grupa wystąpi aż w 10 miastach Polski: 2. – we Wrocławiu (NFM), 3. – w Bydgoszczy (Opera Nova), 4. i 11. – w Warszawie (Teatr Muzyczny ROMA), 5. – w Łodzi (Teatr Wielki), 6. – w Toruniu (CKK Jordanki), 8. – w Bielsku-Białej (Cavatina Hall), 9. – w Zabrzu (DMiT), 10. – w Krakowie (ICE Kraków), 12. – w Gdyni (Teatr Muzyczny) oraz 13 w Poznaniu (Sala Ziemi).
Inny gość z Dalekiego Wschodu pochodzi z Korei, a konkretnie z Seulu. Dream Perfect Regime (DPR) – to wielogatunkowy kolektyw muzyczno-wizualny. Koreańscy artyści tworzą, reżyserują, produkują i edytują wszelkiego rodzaju prace wizualne, a także wybierają artystów wywodzących się z różnych środowisk muzycznych. Głównym celem grupy, która wystąpi 5 listopada w Klubie Politechniki Warszawskiej Stodoła, jest zaangażowanie wszystkich odbiorców poprzez aktualizowanie charakterystycznych doświadczeń audiowizualnych.
Niezwykle interesująco zapowiada się w Stodole drugi weekend miesiąca. W sobotę, 9 listopada, wystąpi zespół BAJM. Lubelski [w pełnym słowa tego znaczeniu: stworzony w tym mieście i składający się z osób pochodzących z Lublina – przyp. RS] zespół już w 1978 roku zdobył nagrodę w konkursie debiutów Festiwalu w Opolu, gdzie zajął drugie miejsce za piosenkę Piechotą do lata. Grupa wydała 16 płyt, a każda z nich okryła się złotem bądź platyną. Sprzedano ponad 4 miliony egzemplarzy płyt. Teksty do wszystkich piosenek napisała Beata Kozidrak. BAJM wylansował ponad sto przebojów, które na stałe zapisały się w historii polskiej muzyki. Wśród największych wymienia się: Płynie w nas gorąca krew, Dwa serca, dwa smutki, Małpa i ja, Biała armia, Ta sama chwila, Szklanka wody, Nie ma wody na pustyni czy Myśli i słowa. Zespół koncertował w całej Europie, USA, Kanadzie i Wietnamie. Do tej pory dał ponad 7 tys. koncertów.
Następnego dnia, 10 listopada, w Stodole 45-lecie występów na scenie będzie świętować Tomek Lipiński – jeden z najważniejszych polskich muzyków rockowych, znany jako lider i współzałożyciel zespołów Tilt oraz Brygada Kryzys. Od wczesnych lat działał na polskiej scenie muzycznej, współtworząc również zespół Fotoness. Jego kariera obejmuje nie tylko działalność muzyczną, ale także liczne współprace filmowe, dziennikarskie i radiowe. Jest autorem tak znanych utworów jak Centrala, Nie wierzę politykom i Jeszcze będzie przepięknie, a także laureatem wielu prestiżowych nagród, w tym Złotego Fryderyka za całokształt twórczości. Napisał muzykę do filmów, m.in. do Psy II: Ostatnia krew oraz Słodko gorzki, za którą otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był jednym z realizatorów cyklicznej audycji radiowej Wysypisko, zaś w filmie dokumentalnym Beats of Freedom opowiadał o wpływie muzyki rockowej na przemiany społeczne w Polsce w latach 70. i 80. Był również aktywnie zaangażowany w organizacje branżowe, takie jak Związek Zawodowy Muzyków RP i ZAiKS. Pełnił różne funkcje w mediach muzycznych. W sierpniu 2024 roku Tomek Lipiński – jako pierwszy artysta w historii – zagrał koncert w Stoczni Szczecińskiej z okazji rocznicy Porozumień Sierpniowych.
Kolejny jubileusz to 30 lat Gemini Pol’and’Rock – koncert inaugurujący trasę będącą powrotem do korzeni i mocnego, rockowego brzmienia. Okazją ku temu będzie 30 rocznica wydania debiutanckiego albumu Gemini Kasi Kowalskiej. Na wydanej we wrześniu 1994 roku płycie artystka była i liryczna, a zarazem drapieżna. Czas na przypomnienie tego oblicza. Trasę symbolicznie rozpocznie 11 listopada koncert w Stodole, z którą wiąże się wiele koncertowych wspomnień wokalistki. Warto zauważyć, że trasie koncertowej patronuje Pol’and’Rock – Najpiękniejszy Festiwal Świata i największy polski festiwal muzyczny, który w tym roku także obchodzi swoje trzydziestolecie!
Na przełomie pierwszej i drugiej dekady listopada gwiazdy polskiej muzyki nie dadzą nam złapać oddechu. Oto bowiem już 12 listopada w Teatrze ROMA zostaną zorganizowane dwa koncerty pod nazwą Fisz Emade Tworzywo – Symfonicznie & Stokłosa Collective Orchestra. Według zapewnień Organizatora, Agencji Artystycznej Art Projekt, będzie to wydarzenie, podczas którego niesamowity potencjał jednego z najważniejszych twórców (Fisz) splecie się z potężnym brzmieniem orkiestry symfonicznej, na czele której stanie Jan Stokłosa. Fisz chodzi swoją drogą, uwielbia muzyczne eksperymenty, a jego styl nie mieści się w jednym gatunku muzycznym, co udowodni i tym razem. Widzów i słuchaczy czekają wspaniałe, nieoczywiste aranżacje i odkrycie innej muzycznej przestrzeni. Unikalna interpretacja utworów ujawni nowe aspekty i głębsze warstwy znanych piosenek, co przeniesie każdego widza w niezapomnianą atmosferę oraz w zupełnie nieodkryty i fascynujący wymiar muzyczny. Mogę tylko nadmienić, że dotychczasowe występy artystów odbyły się przy pełnych salach, zaś jeden z warszawskich koncertów został wyprzedany, a na drugi zostało niewiele biletów.
Wraz z innymi polskimi artystami wróćmy do Klubu Stodoła, gdzie będzie można świętować kolejny jubileusz. Dziesięć lat temu polski duet muzyczny The Dumplings wydał debiutancki album No Bad Days, który został nagrodzony Fryderykiem za fonograficzny debiut roku. Z tej okazji zespół ogłosił trasę koncertową z projektem The Dumplings Orkiestra, w ramach której zagra w Stodole 14 listopada.
Kolejna dziesiątka dotyczy płyty Prąd, którą – jako czwarty solowy albumu – wydała Natalia Przybysz. Jeden z najważniejszych albumów w dorobku artystycznym wokalistki zawiera utwory z pogranicza rocka i bluesa, a wśród nich: Miód, Nazywam się niebo, Królowa Śniegu czy tytułowy Prąd. Stodoła otworzy swoje bramy przed Natalią Przybysz i widzami 24 listopada.
Jak jesień i listopad, to w Stodole wystąpią giganci polskiej sceny muzycznej: 15 i 16 listopada (po dwóch wyprzedanych koncertach październikowych) zagra KULT, zaś 22 i 23 listopada DŻEM, a 30 listopada T.LOVE. O zespole KULT miałem zaszczyt pisać już kilka razy, zatem kilka słów dotyczących grupy DŻEM. Pierwszy, studyjny album grupy, ukazał się w październiku 1985 roku i była to kultowa dziś Cegła; z tej płyty pochodzą legendarne już utwory Czerwony jak cegła oraz Whisky. Wspomniane kompozycje, są stałymi punktami setlisty zespołu, co cieszy licznie zgromadzoną publiczność. Grupa ma dziś na koncie szesnaście albumów studyjnych, występy na scenach większości polskich festiwali oraz koncertowanie na jednej scenie m.in. przed The Rolling Stones [osobiście byłem na tym koncercie – przyp. RS], Ericem Claptonem, ZZ Top, Lynyrd Skynyrd oraz AC/DC. W kwietniu 2018 r. cover legendarnego Wehikuł Czasu w Tauron Arenie Kraków wykonała sama Metallica! Doświadczeni tragediami, jakimi była śmierć Ryśka Riedla, a potem Pawła Bergera, muzycy potrafili się podnieść i wrócić do grania, jeszcze lepsi i bardziej doświadczeni. Warto zauważyć, że od niedawna zespół ma nowego solistę, którym jest Sebastian Riedel – syn legendarnego Ryśka Riedla. O zespole T.LOVE też już pisałem kilka razy, zatem dodam tylko, że występ formacji jest częścią trasy I Love You, a wieczór dodatkowo uświetnią goście specjalni: Mery Spolsky oraz WaluśKraksaKryzys.
W piosence Teksański zespołu HEY pojawiają się słowa: „Piosenka musi posiadać tekst”. Któż lepiej go napisze, niż laureat Literackiej Nagrody Nobla? Bob Dylan (bo to o nim mowa) pierwszy jednoosobowo wprowadził tę zasadę w życie. Jeżeli komuś w muzyce popularnej zawdzięczamy tzw. piosenkę z tekstem, to właśnie jemu. Przed nim słowa w piosence służyły jako podpórka melodii. Bywały ładne, ekscytujące, wpadające w ucho. Dopiero Dylan sprawił, że mogą być ważne. Nic dziwnego zatem, że jego teksty wykorzystywało wielu polskich artystów. Ale dopiero zespół dylan.pl przypuścił na to niezwykłe terytorium zmasowany atak. Ataku, który pokazuje polskim słuchaczom Boba Dylana jako twórcę nieustannie aktywnego przez ponad pół wieku; twórcę o wielu obliczach, odsłonach i nastrojach; twórcę osobnego, niepodobnego do innych, stawiającego słuchaczom wyzwania i idącego zawsze własną drogą. I właśnie akustyczny kwintet dylan.pl – grający utwory Boba Dylana we własnych aranżacjach, śpiewane po polsku – 20 listopada 2024 roku wystąpi w Klubie Stodoła.
Wróćmy jeszcze na chwilę do innych miast, a konkretnie do Krakowa. Otóż 16 listopada 2024 roku, w TAURON ARENA Kraków, wystąpi słynny Andrea Bocelli, który zaprezentuje swoje najnowsze, jak i te najbardziej znane i kochane, utwory. To wydarzenie muzyczne przyciągnie zarówno miłośników operowych arii, jak i fanów ballad muzyki popularnej. Bocellemu będzie towarzyszyć orkiestra, chór oraz wyjątkowi goście, tworząc niezapomnianą atmosferę na scenie.
Jak sądzę, zupełnie nieprzypadkowo następnego dnia, 17 listopada, w tym samym miejscu wystąpi… Matteo Bocelli. Podczas koncertu zatytułowanego Matteo Bocelli. A Christmas Night With Matteo towarzyszyć mu będą niezwykli goście: wspomniany wyżej Andrea Bocelli, David Garrett – jeden z najwspanialszych wirtuozów skrzypiec początku XXI wieku oraz sanah – bezsprzecznie najpopularniejsza artystka polskiej sceny muzycznej. Dlaczego tak akcentuję krakowskie wydarzenia? Otóż obydwa koncerty mają dwóch różnych organizatorów: 16 listopada będzie to (działająca pod marką MAKROCONCERT) firma High Note Events, zaś 17 listopada – PRESTIGE MJM. Jak się okazuje, nawet w Polsce udaje się pogodzić pewne sprawy, dlatego gratuluję obydwu firmom: można? Można!