Niezwykły koncert

R

Polscy i ukraińscy artyści zapraszają na koncert charytatywny. O szczegółach informuje Roman Soroczyński.

Już w piątek, 11 marca roku,  o godz. 19.00 w Domu Kultury Kadr, przy ulicy Rzymowskiego 32, odbędzie się niezwykły koncert charytatywny. Zostanie on połączony ze zbiórką na rzecz dzieci, które uciekły z własnego kraju, Ukrainy, w obawie przed rosyjskim agresorem.

Pomysłodawczyni koncertu, Danuta Błażejczyk:

Zapraszając gości z Ukrainy pod swój dach, wzięliśmy na siebie ogromną odpowiedzialność. Wszystkim nam się przyda chwila zapomnienia od brutalnej rzeczywistości. Poza jedzeniem i schronieniem potrzeba nam wiary i siły, by przeżyć ten zły czas z miłością i godnością. Dlatego, tak ważne jest, żebyśmy mogli chociaż przez moment dzielić wspólne emocje. Wtedy to wszystko ma sens, kiedy łączymy i dzielimy się tym, co w nas najlepsze i najpiękniejsze.

Danuta Błażejczyk - fot. Materiał Organizatora
Danuta Błażejczyk – fot. Materiał Organizatora

Opublikowane w mediach społecznościowych informacje o koncercie, spotkały się z dużym odzewem Warszawiaków, którzy – oprócz pomocy finansowej – deklarują zorganizowanie słodkiego poczęstunku dla uczestników wydarzenia. Jak napisała jedna z użytkowniczek, „nie ma lepszej integracji jak ta przy wspólnym stole”. To właśnie Warszawiacy, którzy przyjęli pod swój dach uchodźców, zaproponowali, aby w czasie tego wieczoru zaprosić ich na koncert. Dlatego, jeżeli ktoś ma ochotę dołączyć do „wspólnego stołu” i przynieść coś słodkiego, będzie to mile widziane. Organizatorzy obiecali przygotować dodatkowe miejsce na łakocie. Wspólna herbata/kawa/ciastko i rozmowa czasami daje więcej, niż pomoc materialna.

To chyba pierwsze takie wydarzenie w Polsce, gdzie na widowni oprócz wspierających Ukrainę, zasiądą uchodźcy, którzy z niej uciekli, szukając schronienia przed wojną. Mamy wielką nadzieję, że tego typu inicjatywa spotka się z ciepłym odzewem i tym pierwszym wydarzeniem zapoczątkujemy cykl koncertów solidarnościowych z Ukraińcami, przebywającymi w naszym kraju

mówią organizatorzy.

Monika Urlik - fort. Materiał Organizatora
Monika Urlik – fot. Materiał Organizatora

Współprowadzenia koncertu podjęła się ukraińska artystka/fotografka, Tanya Vysochanska. Swój udział zapowiedzieli polscy i ukraińscy artyści: Danuta Błażejczyk, Monika Urlik, Rafał Szatan, Vlasta Vysochanska, Yugine, Kamil Bijoś, Małgorzata Nakonieczna, Ludwina Pol oraz Maria Yakovenko – skrzypaczka.

Na miejscu prowadzona będzie zbiórka. Oto lista potrzebnych rzeczy:

– produkty spożywcze z długim terminem ważności / – środki higieniczne / – podstawowe artykuły sanitarne / – słodycze.

WAŻNE: Organizatorzy proszą o nie przynoszenie ubrań.

Yugine - fot. Materiał Organizatora
Yugine – fot. Materiał Organizatora

Fundacja Apetyt na Kulturę utworzyła zbiórkę środków na rzecz pomocy Ukrainie, a w szczególności dla dzieci ukraińskich, by zapewnić im bezpieczny pobyt w Polsce.

Nr konta: Bank PNB Paribas 44 1600 1462 1027 8939 9000 0002. W tytule wpłaty należy wpisać: UKRAINA POMOC.

Przyjaciele dla Ukrainy - plakat
Przyjaciele dla Ukrainy – plakat

    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *