Nowy projekt teatralny

R

Teatr Powszechny w Warszawie, wspólnie z zagranicznymi partnerami, zakończył proces wyboru koncepcji nowych spektakli w ramach projektu Face to Faith. Międzynarodowy projekt zakłada wyprodukowanie siedmiu spektakli w latach 2021-2022, przy czym za każdy z nich będą odpowiedzialne poszczególne instytucje partnerskie.

Nad przesłanymi do Teatru Powszechnego aplikacjami debatowała komisja, w której skład weszły osoby ze społeczności skupionej wokół teatru oraz jego pracownicy: Alicja Borkowska (reżyserka, animatorka i działaczka społeczna z Fundacji Strefa WolnoSłowa), Natalia Grzędzińska (specjalistka ds. edukacji w Teatrze Powszechnym), Zuzanna Hertzberg (artystka wizualna, artywistka, zaangażowana w prace Forum Przyszłości Kultury), Pavlo Luhovyi (dziennikarz oraz aktor związany z „Krytyką Polityczną” i Strefą WolnoSłową), Paweł Łysak (dyrektor Teatru Powszechnego) i Paweł Sztarbowski (zastępca dyrektora Teatru Powszechnego ds. programowych).

W ramach preselekcji – spośród aż 53 zgłoszeń (m.in. z Polski, Włoch, Ukrainy, Izraela, Grecji, Litwy, Portugalii, Bułgarii, Belgii, Rumunii, Niemiec, Macedonii, Szwecji, Hiszpanii, Islandii i USA) – polska komisja wybrała 3 propozycje do finałowego etapu:

 1. Antonis Liveropoulos (Grecja) – Antonis L., a body of faith.
 2. Roza Sarkisian (Ukraina) – Radio Mariia.
 3. Gabriel Sandu i Elena Morar (Rumunia) – Who called the fascists to our theatre?.
Teatr Powszechny - Roza Sarkisian/ Materiał Organizatora
Teatr Powszechny – Roza Sarkisian/ Materiał Organizatora

Pod koniec kwietnia kompletne koncepcje artystyczne, nadesłane do wszystkich 7 partnerów (łącznie ponad 400 ofert!), zostały omówione w ramach dwudniowej konferencji kuratorów. Międzynarodowa komisja dokonała wyboru 7 propozycji, które będą realizowane jako spektakle i wydarzenia performatywne w okresie od października 2021 do września 2022 roku. Po premierach spektakl każdej instytucji będzie prezentowany gościnnie w co najmniej jednym mieście partnerskim. Wybrane w poszczególnych instytucjach produkcje to:

 1. Teatr Powszechny w Warszawie: Roza SarkisianRadio Mariia.
 2. Teatro dei Venti w Modenie (Włochy): Associazione Culturale SIDERA.
 3. Festiwal ANTI w Kuopio (Finlandia): Kaino Wennerstrand.
 4. Divadlo pod Palmovkou w Pradze (Czechy): Alin Neguţoiu.
 5. Sommerblut Kulturfestival e.V. w Kolonii (Niemcy): Aleksandra Jakubczak i Elena Morar.
 6. Teatr Gesher w Tel Awiwie (Izrael): Neta Weiner.
 7. Jam Factory Art Center we Lwowie (Ukraina): Dmytro Levytskyi.

Projekt Face to Faith jest współfinansowany przez Program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.


  Leave a comment
  Your email address will not be published. Required fields are marked *