Otruł czy nie? Głośny proces poszlakowy

R

Profesor i cyjanek Jarosława Molendy przedstawia historię głośnego – a kto wie, czy nie najgłośniejszego? – procesu poszlakowego PRL. Otóż, 21 stycznia 1955 roku zmarła Teresa Tarwid. Jej mąż, profesor Kazimierz Tarwid, był cenionym biologiem, jednym z twórców polskiej szkoły ekologicznej. I to właśnie profesor został oskarżony o zabójstwo żony przy wykorzystaniu cyjanku potasu. Proces poszlakowy, który w dwóch instancjach trwał pięć lat, do dzisiaj budzi wielkie emocje. Nieszczęśliwy wypadek, samobójstwo czy morderstwo doskonałe? Czy młoda matka mogła chcieć się zabić? Czy nowa kochanka była wystarczającym powodem do zabójstwa żony? Dlaczego dwoje naukowców trzymało w domu niebezpieczny cyjanek?

Jarosław Molenda nie ogranicza się li tylko do analizy dokumentacji procesu. Przedstawia życie profesora i jego żony, opisuje osoby uczestniczące w procesie. Wyciąga własne wnioski, które rzucają nowe światło na to, kto mógłby odnieść korzyści ze śmierci profesorowej.

Profesor i cyjanek - okładka/ fot. Roman Soroczyński
Profesor i cyjanek – okładka/ fot. Roman Soroczyński

Autor ma wprawę w analizie tego typu dokumentacji. Wertował akta spraw sądowych oraz dokumentację znajdującą się w IPN. Zaglądał do notek milicyjnych [młodszym Czytelnikom przypominam, że w PRL istniała taka formacja, jak Milicja Obywatelska – przyp. RS] i protokołów przesłuchań. Studiował literaturę fachową dotyczącą opisywanych przez siebie rodzajów przestępstw. Efektem tego były trzy książki: Rzeźnik z Niebuszewa. Seryjny morderca i kanibal czy kozioł ofiarny władz PRL-u? i Bikini Killer. Seryjny morderca CHARLES SOBHRAJ – jego życie i zbrodnie (opublikowane przez Wydawnictwo Replika) oraz Wampir z Warszawy (Wydawnictwo Lira). Przypomnę, że na naszym portalu opisywaliśmy książkę Bikini Killer… (zob. https://heroldtargowka.pl/historia-mordercy/).

Wampir z Warszawy - okładka/ fot. Roman Soroczyński
Wampir z Warszawy – okładka/ fot. Roman Soroczyński

Autor twierdzi, że pisanie książek „sądowych” wynika z jego prywatnych zainteresowań:

W wolnym czasie lubię poczytać lub obejrzeć serial o seryjnym zabójcy. Z własnej ciekawości dotarłem do akt sprawy Rzeźnika z Niebuszewa, który w naszym regionie otoczony jest swoistą legendą. Ale legendy mają to do siebie, że jest w nich tylko kropla prawdy. A ja chciałem poznać całą prawdę. Zebrało się dość materiału, książka sprzedaje się dobrze, więc – nomen omen – zwietrzyłem krew, że warto kontynuować ten temat.

Nie mogę w tym miejscu oprzeć się refleksji, że byłoby ciekawie, gdyby wszyscy w tak metodyczny sposób podchodzili do swoich zainteresowań.

Jarosław Molenda, Profesor i cyjanek

Redakcja: Dagmara Ślęk-Paw

Korekta: Renata Kufirska-Biegajło

Skład: Igor Nowaczyk

Projekt okładki: Magdalena Wójcik

Zdjęcia na okładce i źródła ilustracji: Wikimedia Commons, NAC, Archiwum Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, zdjęcia z akt sprawy

Retusz zdjęcia okładkowego: Katarzyna Stachacz

Redakcja techniczna: Kaja Mikoszewska

Wydawca: Wydawnictwo Lira, Warszawa 2021

ISBN: 978-83-66730-59-5


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *