Panna Wolna na Targówku

R

Jednym z symboli wspierania Ukrainy jest mural na Targówku. Na jego inauguracji był Roman Soroczyński.

29 marca 2022 roku, trzydzieści trzy dni po najeździe Rosji na Ukrainę, na warszawskim Targówku oficjalnie zainaugurowano Pannę Wolną – mural autorstwa Andrzeja Pągowskiego.

Andrzej Pągowski wśród gości uroczystości - fot. Roman Soroczyński
Andrzej Pągowski wśród gości uroczystości – fot. Roman Soroczyński

Znakomity artysta – plastyk skromnie zauważył, że był „tylko” autorem, zaś wykonawczyniami muralu były dwie kobiety, pochodzące z Ukrainy i z Białorusi, co jest swoistym symbolem:

Panna Wolna jest symbolem i moim hołdem dla kobiet. Gdyby kobiety rządziły światem, nie mielibyśmy tej wojny. Gdyby kobiety rządziły Rosją, nie mielibyśmy tej wojny. Kobieta nie powie synowi czy dziecku „Idziemy na wojnę”. To faceci mają takie pomysły. (…) Faceci walczą o przetrwanie, natomiast kobiety ponoszą skutki. (…) Mam nadzieję, że ta Panna Wolna będzie jak najszybciej tylko wspomnieniem…

Znakomity artysta – plastyk wskazał, że na muralu jest jeszcze wolne miejsce. Gdyby zatem jakaś firma chciała, aby jej logo znalazło się na muralu, może wpłacić konkretną kwotę, która zostanie przeznaczona na wsparcie Ukrainy.

Mural Panna Wolna - fot. Roman Soroczyński
Mural Panna Wolna – fot. Roman Soroczyński

Dlaczego na początku napisałem, że mural „zainaugurowano”, a nie „odsłonięto”? Otóż, znajduje się on na budynku, mieszczącym się tuż przy ul. Radzymińskiej 140. Trudno zatem oczekiwać, że mural będzie wykonywany w jakiś ukryty sposób.

Powierzchnia została uzyskana i wypełniona w ciągu trzech tygodni

powiedział Paweł Lisowski – prezes Fundacji EcoEvolution.org, która była pomysłodawcą muralu. Dodał:

– Jest to mural, który inauguruje ogólnopolski projekt Galeria Czystej Sztuki, w którym chcemy przekazywać bardzo ważne i ponadczasowe przestrzenie (…). Został wykonany w nowoczesnej technologii, za pomocą farb KNOxOUT. Nanotechnologia, która została tu zawarta, redukuje tlenki azotu, które są efektem spalania paliw kopalnianych. (…) Panna Wolna dokłada swoją cegiełkę do walki ze smogiem, ale staje się również przesłaniem dla nas wszystkich.

Gospodyni terenu, Małgorzata Kwiatkowska – Burmistrzyni Dzielnicy Targówek:

Chciałabym powiedzieć do wszystkich Kobiet, które uciekają z Ukrainy, po to by chronić rodziny: Podziwiam Was! Nie jesteście same. Możecie na nas liczyć. Każdego dnia widzę, tę ogromną siłę, którą nosicie w sercach. Razem przejdziemy przez ten niewyobrażalnie trudny czas.

Małgorzata Kwiatkowska - Burmistrzyni Dzielnicy Targówek/ fot. Roman Soroczyński
Małgorzata Kwiatkowska – Burmistrzyni Dzielnicy Targówek/ fot. Roman Soroczyński

Dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Artur Jóźwik, podziękował Andrzejowi Pągowskiemu, za projekt. Wyraził uznanie wobec władz Dzielnicy Targówek za dotychczasowe wspieranie uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy.

Dzieci z Ukrainy - fot. Roman Soroczyński
Dzieci z Ukrainy – fot. Roman Soroczyński

Bez ich udziału nie mogła się obyć skromna, ale wzruszająca uroczystość. Na specjalnie przygotowanych krzesłach reżyserskich usiedli ukraińscy uczniowie, którzy właśnie rozpoczęli naukę w dwóch polskich szkołach. Andrzej Pągowski wręczył im listy-widokówki ze zdjęciem muralu oraz słowami otuchy i wsparcia dla ich mam.

Andrzej Pągowski wręcza dzieciom widokówki - fot. Roman Soroczyński
Andrzej Pągowski wręcza dzieciom widokówki – fot. Roman Soroczyński

Niezwykle pięknie zabrzmiał śpiew siedmioletniej Ani Hnydyn, która razem z rodzicami opuściła Ukrainę w pierwszym dniu wojny.

Mała Wokalistka, Ania Hnydyn - fot. Roman Soroczyński
Mała Wokalistka, Ania Hnydyn – fot. Roman Soroczyński

Razem tworzą oni zespół ShockolaD, w którym na instrumentach grają: Anastasija Litvinyuk – piano, Igor Hnydyn – drums, Roman Chraniuk – bass.

Zespół ShockolaD z Ukrainy - fot. Roman Soroczyński
Zespół ShockolaD z Ukrainy – fot. Roman Soroczyński

Cóż to za dzieło bez podpisu jego Twórcy? Dlatego na zakończenie uroczystości Andrzej Pągowski podpisał mural.

Andrzej Pągowski podpisuje mural - fot. Roman Soroczyński
Andrzej Pągowski podpisuje mural – fot. Roman Soroczyński

Warto nadmienić, że powstawaniu muralu towarzyszy zbiórka na Centrum Pomocy Humanitarnej w Szegini. Mogą dołączyć firmy z całego świata. Centrum Pomocy  pomaga Ukraińcom w strefie przygranicznej, natomiast po wojnie będzie odbudowywać tą strefę. W trzech polskich miastach powstaną ośrodki, które będą wspierać uchodźców między innymi w szukaniu pracy.

Andrzej Pągowski po złożeniu podpisu - fot. Roman Soroczyński
Andrzej Pągowski po złożeniu podpisu – fot. Roman Soroczyński

Jeżeli ktoś jedzie ulicą Radzymińską w stronę Marek, powinien zwolnić nie tylko ze względów bezpieczeństwa: zauważy wówczas piękny mural, symbolizujący życzliwość, wsparcie, braterstwo i szacunek.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *