Pełnoletni Festiwal

R

W 2021 roku Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera będzie miał już osiemnastą odsłonę. Zatem wielkie przedsięwzięcie wchodzi w pełnoletniość.

– A co na to cegła?

Jakże intrygująco jest zapowiadać, pełnoletnią już odsłonę festiwalu związanego z żydowską kulturą, pytaniem z książki samego Isaaca Bashevisa Singera Certyfikat. Jej bohater, Dawid, targany niepokojem wchodzenia w dorosłe życie, mówi między innymi:

– Przez chwilę przyglądałem się cegłom i zastanawiałem się, jakie myśli może mieć taka cegła. Jeśli traktować dosłownie twierdzenie Spinozy, że Bóg jest rozciągłością i myśleniem, to nawet przedmioty materialne muszą mieć swoje „idee” i ducha. Cegła nie ma ceglanych myśli, tylko takie same jak Bóg. Rzecz w tym, że cegła nie umie opowiadać historyjek rodem z podręczników szkolnych.

(cyt. za Isaac Bashevis Singer, Certyfikat, wyd. Muza, 2004).

P.T. Czytelnicy naszego portalu nie są singerowską cegłą i na pewno mają siłę i moc czytania, to warto, aby przeczytali wstępne zapowiedzi bogatego programu tegorocznej odsłony festiwalu, który w 2021 roku zostanie zorganizowany w końcówce sierpnia: między 21. a 29. dniem tegoż miesiąca.

Der Szturem. Cwiszyn - fot. Natalia Kabanow
Der Szturem. Cwiszyn – fot. Natalia Kabanow

Cóż zatem będzie można usłyszeć w samym sercu miasta? Dźwięki ze sceny Teatru Żydowskiego w Ogrodzie Saskim – wśród zieleni drzew, fontann i  tajemniczych alei – przywołają nas w imieniu artystów i wydarzeń uwielbianych przez publiczność. Będzie można zagościć W kuchni mamy Soni,  przygotowanej przez wyjątkową postać – Szefową Festiwalu Gołdę Tencer. Na kameralnej Scenie Letniej nie zabraknie też innych wielkich wydarzeń, wśród których można wymienić koncerty Michała Hochmana czy Karoliny Lizer. Nasze serca i dusze wypełnią też polskie tanga hebrajskie i orientalne fokstroty w wykonaniu Olgi Mieleszczuk – Avigail z zespołem Tango Attack. Przed nami także największe premiery Teatru Żydowskiego z sezonu 2020/21, wśród których zobaczymy między innymi spektakle: Circus Kafka według scenariusza i w reżyserii Michała Walczaka, Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy, przygotowany przez Damiana Josefa Necia czy Mykwa w reżyserii Karoliny Kirsz.

Teatr Żydowski - MYKWA/ fot. Kasia Chmura
Teatr Żydowski – MYKWA/ fot. Kasia Chmura

Przed nami również wiele innych muzycznych wydarzeń. W gościnnych murach Teatru Kwadrat zobaczymy, dedykowany pamięci wspaniałego pisarza Bruno Schulza, muzyczny spektakl Sanatorium pod Klepsydrą w reżyserii Mirona Zajferta. Tchnące geniuszem tematy muzyczne do tego wydarzenia stworzył dwadzieścia lat temu uznany amerykański kompozytor John Zorn. Aranżacje specjalnie na festiwal przygotował Jarosław Bester, a wokal Doroty Miśkiewicz i Grażyny Auguścik, przy akompaniamencie Bester Quartet, z gościnnym udziałem wiolonczelisty Krzysztofa Lenczowskiego – to wprost uczta dla koneserów dobrego brzmienia z duszą literacką. Jako wisienka na muzycznym torcie urodzinowym festiwalu, czeka nas udział w koncercie zespołu Shofar, który – w składzie Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska i Macio Moretti – zapewni nam podróż do świata muzycznej mistyki z nutą tajemnicy.

Dorota Miśkiewicz - fot. Kuba Majerczyk
Dorota Miśkiewicz – fot. Kuba Majerczyk

A choć Organizatorzy odsłonili – niczym cegła po cegle – tak wiele, to nadal nie wszystko. W tej edycji, podobnie jak w poprzednich, zapowiada się bogaty i różnorodny program jazzowy. Wystąpi Paul Brody – światowej sławy amerykański trębacz, kompozytor i aranżer, który na festiwal przygotował trzy premierowe koncerty z polskimi zespołami jazzowymi: Radek Wośko Chamber Trio, Piotr Lemańczyk Electric Trio oraz Polski Piach. W programie części jazzowej znalazł się także premierowy koncert zespołu RGG, w składzie: Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk.

Zespół RGG - fot. materiał Organizatora
Zespół RGG – fot. materiał Organizatora

Stałe miejsce w programie festiwalu zajmuje muzyka klasyczna. Już dziś zapowiedzieć można niezwykły koncert mistrzów klasyki Berlin String Quartet pod kierownictwem muzycznym prof. Tomasza Tomaszewskiego w repertuarze Mieczysława Wajnberga i Piotra Mossa. Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie również przyjaciela festiwalu, wielkiego nowojorskiego artysty Franka Londona, który wspólnie z Eleanor Reissa zaprezentuje koncert Night green tsurik – No Turning Back online.

Koncert kantoralny - fot. materiał Organizatora
Koncert kantoralny – fot. materiał Organizatora

Uroczyście będzie także podczas otwarcia festiwalu w Synagodze im. Nożyków. Tam bowiem posłuchamy młodych kantorów z Izraela, Chaima Sterna i Israela Nachmana, którzy przyjadą do Warszawy po raz pierwszy, specjalnie na tę okazję. Ich koncert pod nazwą Next generation, jest wspaniałym symbolem nie tylko urodzin festiwalu, ale także wielkiej siły młodości i pasji, jaka przyświeca nam od początku istnienia.

Israel Nachman - fot. materiał Organizatora
Israel Nachman – fot. materiał Organizatora

Nie mniej emocji przyniesie w tym roku także udział w wydarzeniach Żydowskiego Salonu Literackiego. Gospodarz cyklu, Remigiusz Grzela, przygotował między innymi spotkanie poświęcone patronowi Festiwalu, Isaacowi Bashevisowi Singerowi, którego 30 rocznica śmierci przypada właśnie w tym roku. Udział w wyjątkowych wydarzeniach autorskich, muzycznych i filmowych zapowiedzieli między innymi Shira Karmon, Monika Krajewska, Andrzej Krakowski, Bella Szwarcman-Czarnota czy Andrzej Titkow.

Festiwal Singera - logotyp/ materiał Organizatora
Festiwal Singera – logotyp/ materiał Organizatora

Osiemnaste urodziny – to czas magii i zupełnie nowych, głębokich doświadczeń. Organizatorzy mają nadzieję, że kolejny Festiwal Kultury Żydowskiej przyniesie publiczności wiele wrażeń i przeżyć artystycznych pośród magicznych cegieł wielokulturowej Warszawy.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *