Syrena i jej plany

R

W Teatrze Syrena zaprezentowano plany premierowe na najbliższe lata. Podczas konferencji prasowej mówili o tym dyrektorka Teatru Syrena, Monika Walecka, i jej zastępca ds. artystycznych, Jacek Mikołajczyk, którzy w pierwszym dniu września 2021 roku rozpoczęli pięcioletnią kadencję dyrektorską.

Zainauguruje ją już w sobotę, 11 września, premiera musicalu familijnego Kajko i Kokosz. Szkoła latania w reżyserii Jakuba Szydłowskiego i z muzyką Jakuba Lubowicza. To inscenizacja jednego z komiksów z kultowej serii Janusza Christy, lektury do IV klasy szkoły podstawowej.

Od prawej: Kajko i Kokosz - fot. Roman Soroczyński
Od prawej: Kajko i Kokosz – fot. Roman Soroczyński

Nasz plan na Syrenę to z jednej strony polskie inscenizacje wielkich przebojów Broadwayu i West Endu, z drugiej strony wystawianie autorskich, polskich musicali. Chcemy, by Syrena była domem dla takich produkcji

zapowiedzieli Monika Walecka i Jacek Mikołajczyk.

Dlatego kolejną premierą Syreny (18 lutego 2022 r.) będzie musical inspirowany biografią Stefanii Grodzieńskiej, a jego reżyserką i autorką libretta jest Joanna Drozda. Grodzieńska była modelką oraz tancerką w międzywojennych kabaretach. Z czasem została aktorką i konferansjerką oraz autorką skeczy i monologów. Wraz z mężem Jerzym Jurandotem założyła Teatr Syrena. Pisała do „Szpilek” i „Przekroju”, pracowała w Polskim Radiu, szefowała redakcji rozrywki Telewizji Polskiej. Jest uznawana za królową polskiej satyry. Przeżyła warszawskie getto. W rolę Grodzieńskiej wcieli się aktorka Syreny Anna Terpiłowska. Wykonawcy pozostałych ról (m.in. Jurandota, Dymszy, Bielickiej czy Kwiatkowskiej) zostaną wyłonieni w castingu, który obędzie się pod koniec września.

Okładka książki Stefanii Grodzieńskiej - fot. Roman Soroczyński
Okładka książki Stefanii Grodzieńskiej – fot. Roman Soroczyński

Kolejną premierą będzie polska wersja Matyldy w tłumaczeniu i reżyserii Jacka Mikołajczyka. To brytyjski musical na podstawie powieści dla dzieci Roalda Dahla (autora m.in. Charliego i fabryki czekolady). Matylda została wyprodukowana przez Royal Shakespeare Company, a jej światowa prapremiera odbyła się w 2010 r. w Stratford, rodzinnym mieście Szekspira. Rok później musical wszedł na afisz londyńskiego Cambridge Theatre, gdzie jest grany od dwunastu lat! Był również hitem na Broadwayu, gdzie zagrano go 1555 razy. Londyńską produkcję nagrodzono siedmioma Olivierami, a nowojorską pięcioma statuetkami Tony. Autorem muzyki i tekstów piosenek jest Tim Minchin – australijski komik, aktor, pisarz, performer i piosenkarz. Musical opowiada historię siedmioletniej dziewczynki, obdarzonej niezwykłym umysłem, która przychodzi na świat w rodzinie zapatrzonego w telewizor oszusta i miernoty. Matylda musi odbyć walkę o prawo do swojej miłości do książek i swobodnej wyobraźni – w domu oraz w szkole rządzonej przez despotyczną wuefistkę pannę Łomot. Polska prapremiera Matyldy będzie koprodukcją Syreny i Teatru Kameralnego w Bydgoszczy. Poza Mikołajczykiem w ekipie realizatorów znaleźli się scenograf Mariusz Napierała, dyrektor Teatru Kameralnego oraz kierownik muzyczny Tomasz Filipczak (w Bydgoszczy jego funkcję będzie pełnił Adam Lemańczyk), choreografię przygotują Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka, a kostiumy zaprojektuje Tomasz Jacyków. Bydgoska premiera odbędzie się w lutym 2022 roku i zainauguruje działalność Teatru Kameralnego we własnej siedzibie. W Warszawie widzowie zobaczą Matyldę we wrześniu 2022 roku.

Okładka książki "Matylda" - fot. Roman Soroczyński
Okładka książki “Matylda” – fot. Roman Soroczyński

Bohaterem kolejnej premiery Teatru Syrena będzie Ira Aldridge. To jeden z największych aktorów wszech czasów, wielki szekspirowski tragik. Urodził się w 1807 roku w Nowym Jorku, prawdopodobnie w rodzinie dawnych niewolników. Jako czarny aktor nie mógł liczyć na karierę w ojczyźnie, dlatego przeniósł się do Anglii, a wkrótce zyskał wielką sławę w Europie. Grał przede wszystkim Otella. W tej roli odwiedził wiele krajów Starego Kontynentu, siedmiokrotnie objeżdżał teatry na ziemiach polskich. Stał się ikoną walki o równe prawa dla wszystkich oraz pierwszą międzynarodową czarną gwiazdą teatralną. W 1867 roku zmarł, przygotowując się do występu w teatrze w Łodzi. Autorski musical, inspirowany biografią Iry Aldridge’a i jej polskimi wątkami, napiszą Tomasz Filipczak (muzyka) i Jacek Mikołajczyk (scenariusz i teksty piosenek), współautorzy sukcesu Bitwy o tron – ostatniej premiery Syreny, musicalu o polskich królach elekcyjnych, granego od czerwca 2021 r. Premiera musicalu zaplanowana jest na pierwszą połowę 2023 roku.

Bitwa o tron - jurorki/ fot. Roman Soroczyński
Bitwa o tron – jurorki/ fot. Teatr Syrena

W kolejnych latach w Teatrze Syrena obędzie się premiera co najmniej jednego dużego musicalu przeniesionego na scenę przy Litewskiej z Broadwayu oraz dwóch lub trzech autorskich polskich musicali. Inspiracje dla nich są poszukiwane we współczesnej literaturze i muzyce popularnej, zaś do reżyserskiej współpracy został zaproszony między innymi Wojciech Kościelniak.

Oj, będzie się działo w Teatrze Syrena!


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *