To nie pluszowy miś

R

14 października 2021 roku jedna z najpopularniejszych polskich formacji będzie świętować w Klubie Stodoła swoje dwudziestolecie. Zespół Happysad zaprezentuje warszawskiej publiczności materiał z najnowszego, jubileuszowego albumu.

Rok 2021 to w obozie zespołu seria wyjątkowych wydarzeń związanych z obchodami dwudziestolecia jego działalności. Wprawdzie pandemia spowodowała przerwę w występach, ale zespół nie próżnował i nagrał płytę: pod koniec sierpnia ukazało się jubileuszowe dwupłytowe wydawnictwo Odrzutowce i kowery. Nieco wcześniej, w lipcu, ukazała się solowa płyta wokalisty grupy, Kuby Kawalca, zatytułowana Ślepota. Natomiast w październiku Agora SA wyda książkę Żanety Gotowalskiej, zatytułowaną Zanim Pójdę. Długa droga zespołu Happysad.

Niektórzy określają Happysad jako zespół jednego przeboju, ale wielu dorastało, słuchając ich kolejnych albumów. Oficjalnie grupa powstała w 2001 roku. Jednak muzycy już wcześniej, pod różnymi nazwami, grali ze sobą. W 2004 roku pojawiła się ich debiutancka płyta Wszystko jedno. Chyba wszyscy znają przebój Zanim pójdę, który przez 33 tygodnie zajmował pierwsze miejsce na Liście Przebojów Programu Trzeciego (czy ktoś pamięta tę listę?). Słyszymy w nim między innymi:

Miłość to nie pluszowy miś ani kwiaty./ To też nie diabeł rogaty./ Ani miłość kiedy jedno płacze/ a drugie po nim skacze…/ Miłość to żaden film w żadnym kinie/ ani róże ani całusy małe, duże./ Ale miłość – kiedy jedno spada w dół,/ drugie ciągnie je ku górze.

Wszystko jedno - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
Wszystko jedno – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

Dotychczas wydali osiem studyjnych krążków. Trzy z nich – Mów mi dobrze, Ciepło/Zimno oraz Jakby nie było jutra – otrzymały status złotej płyty. Mało tego: dwie pierwsze zyskały status platynowej płyty! W październiku 2011 roku ukazało się jubileuszowe wydawnictwo Zadyszka, podsumowujące dziesięć lat działalności zespołu. Dwie płyty tego albumu zostały skompilowane w ciekawy sposób: na pierwszej 13 zaprzyjaźnionych zespołów gra utwory Happysad, a druga – to DVD z koncertem zespołu z Jarocina, z udziałem urodzinowych gości. Ósma płyta, nosząca tytuł Rekordowo Letnie Lato, miała premierę w 2019 roku.

Rekordowo Letnie Lato - okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński
Rekordowo Letnie Lato – okładka płyty/ fot. Roman Soroczyński

W czerwcu 2021 roku Happysad wyruszył w trasę promującą płytę, świętując podczas koncertów dwie dekady obecności na polskiej scenie muzycznej. Czego spodziewać się po tych koncertach?

Łukasz Cegliński, gitarzysta zespołu:

Na pewno z radością sięgniemy po materiał z płyty jubileuszowej, czyli pojawią się odrzutowce – utwory nigdzie niepublikowane, nieznane, nigdy szerzej nieprezentowane, napisane z myślą o poprzednich płytach oraz kowery – czyli nasze nowe, uaktualnione wersje starych, znanych songów. Nie wyobrażamy sobie także, aby na tej trasie zabrakło materiału przekrojowego i jakichś rarytasów.

Krytycy muzyczni mają kłopot z klasyfikacją ich stylu. Ekspert wydawniczy Daniel Zielaskiewicz napisał:

Członkowie zespołu skutecznie odcięli się od kategoryzacji kapeli jak punkrockowej, podkreślając, że za ich muzyką nie stoją buntownicze idee. Kuba Kawalec z wywiadzie dla „Teraz Rock” przyznał, że muzycy preferują raczej pojęcie rocka regresywnego.

Osobiście mam inny problem. Otóż, w niektórych miejscach akcentuje się, że nazwę zespołu należy pisać małą literą. Na stronie grupy stosowana jest wielka litera. Ze względu na szacunek do języka polskiego i do tego, co o sobie piszą sami członkowie grupy, zostanę przy Happysad.

Happysad - plakat
Happysad – plakat

Czy to jest teraz ważne? Chyba nie do końca! Ważne jest bowiem, że pandemia dała chociaż trochę odetchnąć, a zespół Happysad zagra między innymi w Klubie Stodoła. I to już niedługo: 14 października 2021 roku. Bilety są dostępne w sprzedaży.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *