Wystawy w teatrze

R

Teatr Druga Strefa, który mieści się na warszawskim Mokotowie, nie ogranicza się li tylko do projektów teatralnych. Dzieło autorskie życia Dyrektora Teatru, Sylwestra Biragi, jest nazywane Przestrzenią wolności, która od ponad trzech dekad promuje wolną sztukę i twórczość wyzwoloną.

W sierpniu 2021 roku otwarto wystawę malarstwa Piotra Młodożeńca, a jednocześnie odsłonięto przy teatrze mural jego autorstwa.

Co ciekawe, w Teatrze wygospodarowano dwa miejsca na wystawy, którymi są: #galerianapietrze i #scenawpiwnicy. Piwnica została zaadaptowana do działalności teatralnej i wystawienniczej stosunkowo niedawno, bo w lipcu ubiegłego roku. Dzięki temu wystawy mogą „nakładać” się na siebie.

Zatem w październiku 2021 roku zostaną zorganizowane aż dwa wernisaże. Pierwszy z nich – zatytułowany Polski Plakat Cyrkowy z PRL – odbędzie się 5 października, o godz. 20.00, na piętrze.

Polski Plakat Cyrkowy z PRL - materiał Organizatora
Polski Plakat Cyrkowy z PRL – materiał Organizatora

Plakat cyrkowy w Polsce pojawił się po raz pierwszy na początku lat 60. XX wieku na zamówienie ZPR (Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe) i jest jednym z najciekawszych zjawisk w ramach polskiej szkoły plakatu. Plakaty cyrkowe nie miały za zadanie reklamowania konkretnych przedstawień. Nie były też dosłowną ilustracją cyrku. Ich celem było oddanie cyrkowej atmosfery poprzez metaforę i symbol. Humor, dowcip, ekspresja, a równocześnie wdzięk, to ich najistotniejsze cechy. Niezależność od funkcji reklamowej spowodowała, że plakat cyrkowy stał się swoistym gatunkiem sztuki. Tworzony w latach 60. i 70. uzyskał wielką popularność i międzynarodowe uznanie – zwłaszcza w USA.

Wczesne realizacje, czyli plakaty z początku lat 60., należą do rzadkości. Niskie nakłady, a z drugiej strony szerokie grono odbiorców oraz uroda i wyjątkowość projektów sprawiają, że plakaty te zawsze wzbudzają zainteresowanie i podziw. Wśród najciekawszych realizacji z połowy lat sześćdziesiątych znajdują się projekty takich artystów jak Henryk Tomaszewski, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec, Maciej Urbaniec, Hubert Hilscher, Liliana Baczewska, Rosław Szaybo.

  • Pomysł wystawy: Sylwester Biraga
  • Kurator wystawy: Małgorzata Dyoniziak
  • Produkcja: Teatr Druga Strefa – Społeczna Instytucja Kultury (c)2021
  • Wystawa zorganizowana we współpracy z Galerią Grafiteria.pl

O ile pierwsza z wystaw dotyczy plakatów, o tyle druga wiąże się z fotografią. Bowiem 13 października, o godz. 20.00, w piwnicy odbędzie się wernisaż wystawy COCON #zapisfotograficzny.

COCON #zapisfotograficzny - materiał Organizatora
COCON #zapisfotograficzny – materiał Organizatora

Tytuł powinno się pisać „CoCoN”, czyli Co? Co? N: On pyta co uczynić, by czuć się wolnym… Ona odpowiada co robi, by czuć się wolną… Życie podpowiada, że jest N sposobów na obronę swej wolności…

Wystawa CoCoN – to zapis fotograficzny rozmowy dwojga artystów wizualnych o wolności własnej, wolności tworzenia, wolności myślenia… O nas wszystkich, o naszych pragnieniach wolności której utraty tak bardzo się obawiamy…

Ona – Katarzyna „Katka” Markowska – aktorka, performerka, animatorka i promotorka sztuki ciała i ruchu, współtwórczyni Fundacji Sztuka Ciała.

On – Eligiusz „Elek” Baranowski – fotografik, twórca i producent teatralny, animator kultury, współtwórca projektu Fabryka Pięknych Planów

  • Kurator wystawy: Sylwester Biraga
  • Produkcja: Teatr Druga Strefa – Społeczna Instytucja Kultury (c)2021

Obie wystawy potrwają do 30 października 2021 roku, zaś wstęp na nie jest wolny.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *