Ekscytujący koncert

R

Każdy przyjazd Basi do Polski przynosi wielkie emocje. Nie inaczej było w tym roku, o czym napisał Roman Soroczyński.

W 2018 roku ukazała się płyta Butterflies, która jest piątym albumem studyjnym Basi Trzetrzelewskiej, powszechnie znanej jako Basia. Jesienią tegoż roku znakomita piosenkarka wyruszyła w trasę koncertową, podczas której dotarła również do Polski. Kolejne występy miały być organizowane w 2020. (później w 2022.) roku, ale wszyscy wiemy, co się w tym czasie działo na świecie.

Basia - pierwszy utwór/ fot. Roman Soroczyński
Basia – pierwszy utwór/ fot. Roman Soroczyński

I wreszcie 20 stycznia 2023 roku Basia i towarzyszący Jej muzycy stanęli na scenie Klubu Politechniki Warszawskiej STODOŁA, gdzie zorganizowano również poprzedni koncert. Widocznie ów występ utkwił Basi mocno w pamięci, bo podkreśliła, że był to jeden z najpiękniejszych koncertów w Jej życiu – przede wszystkim ze względu na znakomite przyjęcie ze strony publiczności.

Byłem na tamtym koncercie i sądzę, że jednak wypełniona po brzegi Stodoły widownia przerosła samą siebie. W pierwszych rzędach siedzieli młodzi ludzie (co ciekawe, faceci!), którzy co chwila unosili ręce do góry, śpiewali razem z artystką. Kiedy Basia poprosiła o wspólny śpiew, można było przekonać się, jak świetnie byli przygotowani. Już podczas jednego z pierwszych utworów Basia otrzymała od nich piękną różę, która towarzyszyła Jej do końca koncertu.

Basia atakuje - fot. Roman Soroczyński
Basia atakuje – fot. Roman Soroczyński

Nic dziwnego zatem, że Basia świetnie czuła się na scenie. Jej piękny, trzyoktawowy głos brzmiał niezwykle czysto i młodzieńczo. Każdy utwór był przyjmowany z radością. Tym bardziej, że przebywająca poza naszym krajem od ponad dwudziestu lat Basia piękną polszczyzną [no, może poza jednym błędem, pojawiającym się często również wśród osób mieszkających na co dzień w Polsce – RS] opowiadała historię powstania każdego z nich.

Basia - kolejny utwór/ fot. Roman Soroczyński
Basia – kolejny utwór/ fot. Roman Soroczyński

Artystka określiła, że nowa płyta jest albumem o miłości do życia, muzyki i ludzi. Koncert był okazją do prezentacji wybranych utworów z nowej płyty. Znalazły się wśród nich między innymi Bubble, No Heartache, Butterfly czy Liang & Zhou. Większość utworów została napisana przez Basię i towarzyszącego jej klawiszowca Danny’ego White’a. Wielki aplauz wywołała piosenka promująca album, czyli Matteo, która została skomponowana przez obecnego na scenie znakomitego gitarzystę, Giorgio Serci.

Basia i Giorgio - fot. Roman Soroczyński
Basia i Giorgio – fot. Roman Soroczyński

Okazuje się, że tym utworem uczczono narodziny syna kompozytora.  Do tego grona dołączyli inni znakomici muzycy: Urugwajczyk Andres Lafone (bas), Marc Parnell (perkusja), Ian Kirkham (saksofon) i Kevin Robinson (trąbka). Co ciekawe, Kirkham grał w zespole Simply Red, zaś Robinson współpracował z tym zespołem oraz z wieloma innymi artystami, wśród których można wymienić: Raya Charlesa, Lisę Stansfield czy Annie Lennox.

Od lewej: Danny White, Ian Kirkham i Kevin Robinson - fot. Roman Soroczyński
Od lewej: Danny White, Ian Kirkham i Kevin Robinson – fot. Roman Soroczyński

Basia postawiła swoim muzykom trudne zadanie: mieli powiedzieć coś po polsku. Połowa z nich znakomicie wywiązała się z tego zadania, pozostali „na razie” odmówili. Sądzę, że przy takiej świetnej lektorce szybko nauczą się.

Basia i widownia - fot. Roman Soroczyński
Basia i widownia – fot. Roman Soroczyński

Najważniejsza jednak była muzyka. Oprócz utworów z ostatniej płyty pojawiły się również największe przeboje Basi z Jej poprzednich albumów, a wśród nich: Cruising For Bruising, Time and Tide, Promises czy New Day for You. Całość podziałała na słuchaczy niczym balsam, a jednocześnie dała widowni duży zastrzyk energii. Nic dziwnego zatem, że artyści musieli bisować, zaś bezpośrednio po koncercie pojawiło się pytanie: „Kiedy następny występ Basi?”. A ja zastanawiam się, czym jeszcze Basia nas zaskoczy.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *