Koncertowe bilety

R

Ktoś nie lubi czytać? Może sprezentować takiej osobie bilet na koncert? Kilka propozycji przedstawia Roman Soroczyński.

Dotarło do mnie, że nie wszyscy lubią książki i czytanie. Trochę się dziwię, ale – jako facet elastyczny i (chyba) kulturalny – mogę zaproponować pod choinkę… bilety na koncerty. Oczywiście, już na przyszły rok! Zacznijmy od kilku propozycji, które nadeszły z Klubu Politechniki Warszawskiej STODOŁA i dotyczą polskich wykonawców.

Już w styczniu 2024 roku Stodoła będzie gościć między innymi zespół Świetliki oraz trio Waglewski Fisz Emade.

Świetliki wystąpią 14 stycznia i zaprezentują materiał z nagrodzonego Fryderykiem albumu Wake me up before you fuck me. Młodzieżowy (kiedyś) zespół o profilu słowno-muzycznym został założony przez Marcina Świetlickiego i członków zespołu TRUPA WERTERA UTRATA w 1992 roku w Krakowie. Zadebiutował spektakularnie na ostatniej edycji pisma mówionego ‘’Na Głos’’. W nobliwym wnętrzu zespół wykonał cztery piosenki dla nobliwej publiczności, wśród której byli nobliści: ówcześni (Czesław Miłosz) jak i przyszli (Wisława Szymborska), oraz wielu artystów mniejszej rangi i nieco snobistyczna krakowska publiczność. Dla jednych ten występ nosił znamiona skandalu i prowokacji, dla innych (Cz. Miłosz) był zjawiskiem znanym, o wieloletniej i światowej tradycji. Od czasu debiutu zespół koncertuje jednak głównie dla audytorium o szerszym przekroju społecznym. Do tej pory Świetliki wydały sześć płyt długogrających: Ogród koncentracyjny (1995), Cacy cacy Fleischmaschine (1996), Perły przed wieprze (1999), Złe misie (2001), Las putas melancolicas (2005) oraz Sromota (2013). Debiutancki album stał się dla wielu słuchaczy tzw. dziełem kultowym, a wśród gości następnych albumów słychać Katarzyną Nosowską czy Bogusława Lindę.

Świetliki - fot. materiał Organizatora
Świetliki – fot. materiał Organizatora

Członkowie zespołu zapowiadają swoje najbliższe występy, mówiąc m.in.:

Obywatelki i Obywatele! Czciciele Matki Ziemi oraz Wy, którzy segregujecie śmieci tylko od święta! Abstynenci i pieczeniarze! Wyznawcy i sceptycy! Poczęci in vivo, in vitro lub in absentia! Wy którzy jesteście Za i Wy, którzy Przeciw! Psofile i kotkoluby! Pora przyznać, że  pieje kur i zwiastunem wielkiej jest katastrofy. / Dlatego pokażemy na co nas stać jeszcze. // Obnażymy ciut  nawet,  bo z mgły i galarety, śródziemnomorskiej trochę, nowe się tu rzeczy powoli wyłaniają. Powoli ale stanowczo. Muzyka ze świata, którego już nie ma.  Dlatego przyjdźcie i zobaczcie. Zażyjemy stosowne medykamenta i damy z siebie na scenie wiele. Będziemy piękni, dostojni ale i  przystępni. Krotochwilni ale i poważni.  Otworzymy na chwilę drzwiczki ciasnych chatek serc naszych. Przyjdźcie, przyjedźcie, przylećcie nie po to aby coś nam dać albo coś od nas otrzymać. Przybądźcie żeby  z nami, zusammen, together,  insieme  zrobić coś dla Polski i świata….

Trio Waglewski Fisz Emade, które wystąpi w Stodole 28 stycznia 2024, zaistniało w 2008 roku płytą Męska muzyka, nagraną z udziałem Marcina Maseckiego. Artystycznie jest to zespół młodszy od wspomnianych Świetlików, ale panowie znają się znacznie dłużej. Bowiem w skład grupy wchodzą: Wojciech Waglewski – ojciec oraz Bartosz i Piotr Waglewscy – synowie. W 2013 roku w sprzedaży pojawił się album Matka, Syn, Bóg, który szybko zyskał status Złotej Płyty. Wojciech Waglewski mówił o tej płycie:

Tym razem jest to płyta wymyślona wspólnie… zespołowo ponieważ od czasu poprzedniej płyty będącej jednorazowych projektem, powstał zespół Waglewski, Fisz, Emade… W związku z tym większa dojrzałość i większa spójność materiału. Po ukończeniu i przesłuchaniu całości, nie mogliśmy oprzeć się wrażeniu, że to najbardziej osobisty, najgłębszy i jednocześnie najprawdziwszy materiał biorąc pod uwagę wszystko to, czego dokonaliśmy do tej pory…

WFE - plakat
WFE – plakat

Siedem lat później artyści nagrali płytę Duchy ludzi i zwierząt zawierającą utwory, w których poruszają się pomiędzy utworami spokojnymi i refleksyjnymi aż do dynamicznych, wręcz radosnych brzmień, i – jak na Waglewskich przystało – zręcznie przy tym wymykając się gatunkom muzycznym. Według zapowiedzi Trio Waglewski Fisz Emade zaprezentuje warszawskiej publiczności materiał właśnie z tej płyty, chociaż – jak znam życie – zapewne sięgną i do starszych utworów.

Z kolei następny wykonawca – grupa Raz, Dwa, Trzy – od razu zapowiada, że 3 marca 2024 roku, podczas koncertu Ważne Piosenki, zaprezentuje w Stodole wybrane piosenki ze wszystkich dotychczas wydanych albumów studyjnych. A ma ich na swoim koncie siedem – nie wspominając o albumach koncertowych i singlach.

Zespół powstał w lutym 1990 roku, a w następnym roku ukazała się ich pierwsza płyta, zatytułowana Jestem Polakiem. Kilka albumów otrzymało status Złotej i Platynowej Płyty, zaś płyta Młynarski (z 2007 roku) dwukrotnie dostąpiła tego miana.

Zespół Raz, Dwa, Trzy - materiał Organizatora
Zespół Raz, Dwa, Trzy – materiał Organizatora

Koncert jest zapowiadany jako muzyczna podróż po muzycznym świecie zespołu. Adam Nowak na tle ważnych piosenek snuje opowieść o życiu, miłości, zakamarkach ludzkiej duszy – przygląda się naszym przywarom, zadaje pytania o sens życia, mocuje się z wiarą i niewiarą. Zespół, który od lat udowadnia, że można podążać własną drogą, trzymać się własnych pomysłów i estetyki a przy tym osiągnąć popularność, cieszy się ogromną atencją fanów i nieustającą życzliwością krytyków. Sympatycy, fani i wielbiciele Raz, Dwa, Trzy kochają zespół za senne bosanowy, kojące rytmy reggaeowe, miękko otulające dźwięki gitar, akordeonu i kontrabasu. Bogactwo instrumentów, technicznie doskonałe aranżacje, pełna pasja tworzenia i grania to znaki firmowe zespołu. Teksty Adama Nowaka są kunsztownie skonstruowanymi opowieściami z głębokim przesłaniem. Filozoficzne kapsułki, które chce się połknąć, by poszerzyć świadomość. Lider zespołu nie boi się pytań o rzeczy trudne i ostateczne. Jego liryka porusza i pozostaje w słuchaczu. Raz, Dwa, Trzy to zjawisko. Fenomen.

Tydzień później, 9 marca 2024 roku, w Klubie Stodoła wystąpi zespół Sorry Boys. Wydarzenie odbędzie się w ramach trasy koncertowej Dzień Dobry, Moje Kochanie. Założona w 2006 roku grupa udanie łączy popowe kompozycje z alternatywnymi wpływami. Od początku działalności trzon zespołu stanowią: Bela Komoszyńska oraz Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Zespół wydał sześć płyt i kilkanaście singli, zagrał kilka tras koncertowych oraz wystąpił również na najważniejszych polskich festiwalach muzycznych. 21 lipca bieżącego roku miałem przyjemność uczestnictwa w koncercie zespołu w Muzeum Postania Warszawskiego, gdzie miała swoją premierę płyta Moje serce w Warszawie, upamiętniająca 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Ten album, połączony z utworami z albumu Renesans, będzie osnową programu koncertu w Stodole, ale Absolutnie, absolutnie nie zabraknie także największych przebojów Sorry Boys. Mam nadzieję, że będzie mi dane jeszcze napisać o utworach zespołu, kiedy będzie się zbliżać termin marcowego koncertu.

Zespół Sorry Boys - fot. materiał Organizatora
Zespół Sorry Boys – fot. materiał Organizatora

Z kolei 21 kwietnia 2024 roku w Stodole wystąpi Edyta Geppert wraz z zespołem Vasie. W trakcie recitalu, według scenariusza i w reżyserii Piotra Loretza, warszawska publiczność usłyszy starannie dobrane utwory z bogatego repertuaru Artystki.

Edyta Geppert znana jest z tego,  że z wielką starannością buduje swój repertuar. Jej precyzyjnie wyreżyserowane recitale są rzadką okazją usłyszenia prawdziwych perełek polskiej piosenki literackiej. Wśród autorów tekstów odnajdujemy: Magdę Czapińską, Agnieszkę Osiecką, Jacka Cygana, Marka Dagnana, Jerzego Ficowskiego, Jonasza Koftę, Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Kazimierza Siwka, a wśród kompozytorów: Henryka Albera, Włodzimierza Korcza, Seweryna Krajewskiego, Andrzeja Rybińskiego.

W 2014 roku Edyta Geppert nawiązała współpracę z zespołem Vasie  (Marcin Maroszek,  Bartosz Pydynkowski, Maciej Regulski). Jego skład (akordeon i dwie gitary) pozwala artystce wykonywać na estradzie piosenki, które cieszą się wielką popularnością wśród słuchaczy, a do tej pory były znane jedynie z nagrań płytowych.

Recital Edyty Geppert to znakomita okazją do spotkania z Jej niezwykłym kunsztem interpretatorskim i z tak rzadką już dziś umiejętnością budowania ostro skontrastowanych nastrojów: piosenki liryczne zderzone z dramatycznymi, a dramatyczne z zabawnymi, tzw. Kabaretowymi, reprezentowanymi przez teksty klasyka gatunku – Mariana Hemara. To niezwykła okazja przeżycia emocji, jakich mogą dostarczyć publiczności tylko nieliczni, obdarzeni prawdziwą  charyzmą artyści.

Warto nadmienić, że Edyta Geppert wydała kilkanaście albumów i – jako jedyna artystka polskiej estrady muzycznej – jest zdobywczynią 4 nagród Grad Prix Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Edyta Geppert - plakat
Edyta Geppert – plakat

Bilety na wszystkie przedstawione koncerty są dostępne w sprzedaży w kasie Klubu Stodoła oraz za pośrednictwem strony ticketclub.pl.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *