Mistrz i inni artyści

R

Znakomity malarz holenderski i siedmiu innych wielkich artystów zapraszają na wystawę, na której był Roman Soroczyński.

Cenię wydarzenia kulturalne, których autorzy patrzą na jakąś kwestię w sposób kompleksowy, wręcz holistyczny. Tak właśnie zrobili Organizatorzy wystawy VAN GOGH & Friends – The Immersive Experience, którą od 14 października 2023 można oglądać w Warszawie, w nowym obiekcie Soho Art Center przy ulicy Mińskiej 63. Jest to największa immersyjna wystawa, jaka kiedykolwiek odwiedziła Polskę – nie tylko pod względem powierzchni, ale również treści artystyczno-merytorycznych.

Vincent van Gogh - Pont de Langlois - Kröller-Müller/ fot. Roman Soroczyński
Vincent van Gogh – Pont de Langlois – Kröller-Müller/ fot. Roman Soroczyński

Wyjaśnijmy dwie kwestie. Dlaczego zaznaczyłem kompleksowe podejście? Otóż to wyjątkowe i spektakularne wydarzenie zabiera widzów w niezapomnianą podróż po świecie impresjonizmu i postimpresjonizmu, korzystając z najnowocześniejszych technologii. Choć dzieła Vincenta van Gogha stanowią jeden z głównych punktów tej niezwykłej wystawy, znajdziemy tu znacznie więcej. Mamy okazję zobaczyć kultowe obrazy siedmiu innych wielkich artystów tego okresu, takich jak: Édouard Manet, Edgar Degas, Paul Gauguin, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Henri de Toulouse-Lautrec i Paul Signac.

Auguste Renoir - Bal w Moulin de la Galette/ fot. Roman Soroczyński
Auguste Renoir – Bal w Moulin de la Galette/ fot. Roman Soroczyński

Dlaczego określono wystawę jako immersyjną? Widzowie są „pochłaniani” między innymi przez rzeczywistość wirtualną. Jest to zjawisko immersyjności, które w tym przypadku jest ujęte w kontekście elektronicznej sztuki interaktywnej. Dzięki najnowocześniejszej technologii, ikoniczne obrazy ożywają na oczach widzów, a ich piękne kompozycje i kolorystyka zapewnią niezapomniane emocje i wrażenia na najwyższym poziomie. Dodatkowym wyjątkowym elementem tej wystawy jest strefa wirtualnej rzeczywistości (VR), która pozwala odwiedzającym odbyć podróż w czasie, w głąb najbardziej znanych obrazów van Gogha. Przyznam, że po raz pierwszy w życiu korzystałem z gogli VR i odniosłem niesamowite wrażenie: masz wszystko na wyciągnięcie ręki, możesz rozglądać się na boki, dzięki czemu więcej widzisz!

Vincent van Gogh o sztywności palety/ fot. Roman Soroczyński
Vincent van Gogh o sztywności palety/ fot. Roman Soroczyński

Wystawa została zorganizowana w specjalnie zaadaptowanej immersyjnej przestrzeni 360 w Soho Art Center, w Warszawie. Głównym celem VAN GOGH & Friends jest nie tylko prezentacja dzieł wielkich artystów, ale także zapewnienie szerokiej publiczności jedynego w swoim rodzaju, niepowtarzalnego doświadczenia immersji, które wręcz przeniesie ich w czasie. Zaraz po wejściu lektor zaprasza nas do wejścia w głąb pomieszczeń. Mamy okazję do zapoznania się z ciekawszymi wydarzeniami z życia wspomnianych wyżej malarzy oraz zobaczenia reprodukcji ich najważniejszych dzieł.

Édouard Manet - Bar w Folies-Bergere/ fot. Roman Soroczyński
Édouard Manet – Bar w Folies-Bergere/ fot. Roman Soroczyński

Organizatorzy pieczołowicie zrekonstruowali słynną, uwiecznioną przez van Gogha, sypialnię z Arles.

Rekonstrukcja sypialni w Arles - fot. Roman Soroczyński
Rekonstrukcja sypialni w Arles – fot. Roman Soroczyński

W oddzielnej Sali, na ogromnych ekranach, podłodze oraz kolumnach przedstawiono przenikającą moc licznych arcydzieł. W dynamicznym i bogatym w światło, kolor i dźwięk spektaklu, zwiedzający są otoczeni wspaniałymi wielkoformatowymi obrazami, przepiękną muzyką z epoki oraz głosem narratora (znanego aktora Arkadiusza Jakubika). Zanurzają się w barwnych pejzażach, słonecznych polach kwiatów i wyjątkowych efektach, które wypełnią przestrzeń i odtworzą atmosferę, w której artyści kiedyś żyli i pracowali. Dzięki zaawansowanej technologii miłośnicy impresjonizmu mają okazję zgłębić tajemnice największych malarzy, ich inspiracje, motywacje oraz ukryte w ich dziełach szczegóły.

Edgar Degas - Próba baletu na scenie/ fot. Roman Soroczyński
Edgar Degas – Próba baletu na scenie/ fot. Roman Soroczyński

Od czasu do czasu pojawiały się informacje lektora i na(d)pisy wyjaśniające, czym kierował się Vincent van Gogh, zmieniając kierunki swojej twórczości.

Vincenta van Gogha pomysł na słoneczniki - fot. Roman Soroczyński
Vincenta van Gogha pomysł na słoneczniki – fot. Roman Soroczyński

W młodości chciał zostać misjonarzem, ale ostatecznie wybrał malarstwo jako swoje powołanie. W ślad za Leonardo da Vinci mawiał on: „Coś takiego jak kontur w naturze nie istnieje”. Za najbardziej efektywny uznawał on swój pobyt w Arles, gdzie między lutym 1888 roku a majem1889 roku (a więc przez niespełna 1,5 roku) stworzył ponad trzysta prac. Tam powstały słynne Słoneczniki oraz obrazy z cyklu Gwiaździsta noc.

Vincent van Gogh - Gwiaździsta noc/ fot. Roman Soroczyński
Vincent van Gogh – Gwiaździsta noc/ fot. Roman Soroczyński

Widać, że służyły mu słońce Prowansji oraz przebogata kolorystycznie sceneria otoczenia. W Arles rozwijał swoją fascynację sztuką japońską, którą zainteresował się we wcześniejszym okresie.

Kwitnący migdałowiec na wielkim ekranie/ fot. materiał Organizatora
Kwitnący migdałowiec na wielkim ekranie/ fot. materiał Organizatora

Wystawa VAN GOGH & Friends przenosi widzów w świat pełen piękna, pozytywnych emocji i wielu źródeł inspiracji. Jest ona również doskonałą okazją dla osób zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy i zrozumienia technik malarskich oraz artystycznego kontekstu tamtego okresu. Otwiera ona drzwi do fascynującego świata sztuki, który nadal wpływa na naszą kulturę i estetykę. Dzięki niej możemy przenieść się w czasie i przestrzeni, by odkryć najbardziej znane obrazy, historię oraz geniusz wielkich artystów.

Spacer wśród słoneczników - fot. materiał Organizatora
Spacer wśród słoneczników – fot. materiał Organizatora

Największa immersyjna wystawa, jaka kiedykolwiek gościła w Polsce, będzie czynna tylko przez 3 miesiące – do 14 lutego 2024 roku, każdego dnia od godz. 10:00 do godz. 20:00. Warto wziąć pod uwagę, że orientacyjny czas zwiedzania wystawy obejmuje 1,5 godziny. Bilety można nabyć na miejscu. Więcej szczegółów na stronie vangoghfriends.pl.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *