Kultura

Niesparowane skarpetki

Niesamowite przygody skarpetek jedna ze scen

Niesparowane skarpetki – to jedna z tych zagadek codzienności, której nikt nie umie w pełni rozwiązać. Warto więc wybrać się do warszawskiego Teatru BAJ i tam poszukać odpowiedzi. Rozwiązanie przynosi spektakl Niesamowite przygody Skarpetek, który powstał na podstawie serii książek Justyny Bednarek, zatytułowanej Nowe przygody dziesięciu skarpetek. Bestsellerowe, ukochane przez dzieci i rodziców, opowiadania – to pełne ciepłego absurdu opowieści o Skarpetkach. Autorka zdradziła szczegóły życia, które mogą toczyć zagubione części garderoby.

Niesamowite przygody skarpetek - plakat
Niesamowite przygody skarpetek – plakat

Okazuje się, że winowajcą jest… dziura pod pralką! To stamtąd Skarpetki wyruszają w świat. To tą drogą trafiają na statki, castingi do filmów, zostają detektywami, a nawet królewskimi doradcami. Nic dziwnego, że skoro mają takie możliwości, to wybierają pasjonujące przygody zamiast spędzania czasu w naszych ciasnych butach.

Niesamowite przygody skarpetek - gdzie jest dziura?/ fot. Albert Roca Macià
Gdzie jest dziura? – fot. Albert Roca Macià

Nie inaczej bywa w domu Małej Be. Jednak jej przenikliwość powoduje, że zaczynamy zauważać, iż Skarpetki nie zagubiły się, a rozpoczęły nowe życie pełne przygód.

Niesamowite przygody Skarpetek - Mała Be i Skarpetki/ fot. Albert Roca Macià
Mała Be i Skarpetki – fot. Albert Roca Macià

Jedna z nich została pomocnikiem Henryka – sprzedawcy lemoniady, po czym – za wspólnie zarobione pieniądze – wyruszyła z nim w podróż dookoła świata. Inna uratowała chomika z pożaru, zaś następna wyruszyła w kosmos.

Podróż morska - fot. Albert Roca Macià
Podróż morska – fot. Albert Roca Macià

Jak na spektakl adresowany do dzieci przystało, toczy się on w szybkim tempie. Aktorzy błyskawicznie zmieniają swój image, zaś scenografia i muzyka przenoszą widzów w rozmaite miejsca: jesteśmy w domu Małej Be, a za chwilę płyniemy statkiem lub lecimy w kosmos.

Wyprawa w kosmos - fot. Albert Roca Macià
Wyprawa w kosmos – fot. Albert Roca Macià

Dużym walorem spektaklu jest w miarę wierne odtworzenie treści książek. Dzięki temu już w pierwszych minutach po rozpoczęciu widowiska dowiedziałem się od wspaniałej Recenzentki – mojej Wnuczki, kto jest kim. W ten sposób uzyskałem kolejny dowód na tezę, którą stawiam od lat: najpierw przeczytaj – potem obejrzyj!

Walka ze smokiem - fot. Albert Roca Macià
Walka ze smokiem – fot. Albert Roca Macià

Czym jeszcze nas zaskoczą niezwykli bohaterowie? Nie będę tego zdradzać (czy, jak teraz modnie się mawia, spojlerować). Warto wybrać się do Teatru BAJ na Niesamowite przygody Skarpetek, a potem wspólnie z dziećmi pofantazjować w domu. Jest to bezcenne podczas kształtowania wyobraźni dzieci (dorosłych też!), budowania nieskrępowanych więzi i wzajemnego poznawania się. Gdy dzieciom uda się posiąść uwagę rodziców, to nawet prozaiczne przedmioty mogą stać się idealną scenografią do gier, zabaw i naprędce wymyślanych opowieści. Sądzę, że wówczas nikomu nie zabraknie wyobraźni. Gdyby jednak tak się stało, zawsze można sięgnąć do książek Justyny Bednarek. Nieskromnie pochwalę się, że moja Współtowarzyszka – Recenzentka otrzymała kilka, nabytych drogą kupna, książek z tej serii z… autografem Autorki.

  • Niesamowite przygody Skarpetek – premiera: 17 grudnia 2021 r., Teatr BAJ w Warszawie
  • Autorka  książek i adaptacji: Justyna Bednarek
  • Reżyseria: Robert Jarosz
  • Scenografia: Anna Chadaj
  • Muzyka: Patryk Zakrocki
  • Ruch sceniczny: Marta Bury
  • Asystent reżysera: Marta Gryko-Sokołowska
  • Obsada: Elżbieta Bielińska/ Marta Gryko-Sokołowska/ Malwina Kajetańczyk (gościnnie)/ Małgorzata Suzuki/ Andrzej Bocian/ Marcin Marcinowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.