Targi Książki Historycznej

R

Rozpoczęła się kolejna edycja Targów Książki Historycznej. Roman Soroczyński zaprasza na spacer i spotkania.

30 listopada 2023 roku rozpoczęły się w Warszawie XXXI Targi Książki Historycznej. Spotkania w Arkadach Kubickiego potrwają do niedzieli, 3 grudnia.

W programie Targów znalazły się spotkania z autorami, premiery książek i dyskusje panelowe. Nie sposób w jednym artykule zaprezentować cały program, dlatego wybrałem kilka sobotnich propozycji. Tego dnia będzie mnóstwo równoległych spotkań i obawiam się, że nie wszędzie uda się dotrzeć. Cóż: bogactwo wyboru!

W południe Skarpa Warszawska organizuje spotkanie z Rafałem Bielskim – założycielem wydawnictwa, autorem wielokrotnie wznawianego albumu Było takie miasto. Warszawa na starej karcie pocztowej, którego nowe wydanie ukazało się w listopadzie.

Było takie miasto - okładka albumu/ fot. Roman Soroczyński
Było takie miasto – okładka albumu/ fot. Roman Soroczyński

Równolegle Wydawnictwo Lira zaprasza na spotkanie z Iwoną Kienzler – autorką ponad osiemdziesięciu książek non-fiction z zakresu historii, z których część prezentowaliśmy na naszej stronie. Chwilę później ta sama autorka zawiedzie nas do stoiska Księgarnie Świat Książki, gdzie spotkania organizuje m.in. Wydawnictwo Bellona. W tym samym stoisku inna autorka, Nina Majewska-Brown, będzie podpisywać swoją najnowszą książkę Z Powstania do Auschwitz – również prezentowaną na naszej stronie. Pojawi się tam również Jarosław Molenda – tym razem jako autor książki Rośliny uzależniające, której jeszcze nie poznałem.

Mam nadzieję, że nie pogubię się, bo szybko będę chciał dotrzeć do stoiska Wydawnictwa Replika, gdzie Tomasz Specyał będzie podpisywać swoje najnowsze książki: Katastrofy II Rzeczpospolitej. Tragedie, wypadki i klęski żywiołowe, które wstrząsnęły przedwojenną Polską oraz Czarownica i czarnoksiężnik. Bajki, legendy, podania ludowe.

Katastrofy II Rzeczpospolitej - okładka książki/ fot. Roman Soroczyński
Katastrofy II Rzeczpospolitej – okładka książki/ fot. Roman Soroczyński

Z kolei w Sali Forum Wydawnictwo Bellona organizuje spotkanie ze znanym z naszej strony Remigiuszem Grzelą – autorem książki Trzy życia Ireny Gelblum.

Remigiusz Grzela i Bellona zapraszają - materiał Wydawnictwa
Remigiusz Grzela i Bellona zapraszają – materiał Wydawnictwa

Zwieńczeniem tego dnia będzie nietypowe spotkanie – również w Sali Forum. Otóż Wydawnictwo Świat Książki zaprasza na rozmowę z Anną Augustyniak, autorką książki Na targu niewolników III Rzeszy oraz Janem Śliwińskim, jej bohaterem. Spotkanie poprowadzi dziennikarz i publicysta – Tomasz Zapert. W tym miejscu pozwolę sobie na skrócony opis tej książki. Jest to wnikliwa historia rodzinna, która przeplata się z tragicznym losem tysięcy robotników przymusowych wywiezionych w głąb III Rzeszy. Opierając się na wspomnieniach swojego ojca oraz autentycznych dokumentach, w tym z Obozu na Przemysłowej w Łodzi, autorka odtworzyła wstrząsającą rzeczywistość tamtych dni. Książka jest głęboko poruszającym przypomnieniem o ofiarach wojny, o tych, którzy byli zmuszeni do walki o przetrwanie. Śmiało i bez upiększeń, ale jednocześnie z szacunkiem autorka opowiada o cierpieniu, nadziei i ludzkiej determinacji, aby ocalić od zapomnienia losy bohaterów tej opowieści.

Anna Augustyniak i Świat Książki zapraszają - materiał Wydawnictwa
Anna Augustyniak i Świat Książki zapraszają – materiał Wydawnictwa

Dodajmy, że organizatorami Targów są: Fundacja Historia i Kultura, Narodowy Instytut Muzeów, Instytut Pamięci Narodowej oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej.

Czy oprócz mnie ktoś się wybiera? To dobrze! Zatem do zobaczenia!


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *