Nowy sezon w TR Warszawa

R

Początek sezonu teatralnego 2023/2024 w TR Warszawa przynosi duże zmiany. Na konferencji prasowej był Roman Soroczyński.

JESTEŚMY U SIEBIE, JESTEŚCIE U SIEBIE – to hasło TR Warszawa, które zaprezentowano 12 września 2023 roku, podczas konferencji prasowej. Bardzo ważne było miejsce zorganizowania konferencji: Plac Defilad, na którym trwa budowa nowej siedziby TR Warszawa. Przypomnę, że obecna siedziba mieści się przy ulicy Marszałkowskiej 8 w Warszawie.

Część uczestników konferencji prasowej TR Warszawa/ fot. materiał Organizatora
Część uczestników konferencji prasowej TR Warszawa/ fot. materiał Organizatora

Oprócz informacji o aktualnym stanie budowy, ogłoszono założenia programowe i plany repertuarowe na sezon 2023/2024. Nowa Dyrektorka Teatru, Anna Rochowska, powiedziała między innymi:

Ważnie jest nie tylko to, co pokazujemy publiczności, ale i to jak do tego dochodzimy. Marszałkowska 8 jest bardzo dobrą lokalizacją, naszą macierzą. Wszystkim przysługuje idea ZESPOŁOWOŚCI.

Anna Rochowska podczas konferencji/ fot. Monika Zielińska
Anna Rochowska podczas konferencji/ fot. Monika Zielińska

Bowiem TR Warszawa to ZESPOŁOWY TEATR ARTYSTYCZNY, który chce rozwijać nowe sposoby współpracy oraz nowe modele prowadzenia instytucji artystycznych. Zespół przechodzi dziś zmiany w strukturach władzy, hierarchii i międzyludzkich relacji. To znak szerszego zjawiska, dostrzeganego nie tylko w teatrze. Jednocześnie to właśnie teatr jest miejscem, w którym spotykają się zawsze konkretne osoby – ponad ideami i przekonaniami, w swojej ludzkiej kruchości. I dlatego to teatr stwarza realną szansę na wyznaczenie nowych standardów troski i wzajemnego szacunku.

TR Warszawa to ZESPÓŁ, który od trzech dekad konsekwentnie rozwija wyjątkowy język artystyczny. To ZESPÓŁ, który wychował całe pokolenia tworzące dzisiejsze środowisko teatralne, wpłynął na estetykę, wrażliwość, wybory artystyczne osób, które nadają dziś kształt polskiemu teatrowi i budują jego międzynarodową renomę. Spektakle, które powstawały w TR Warszawa, wyznaczają punkty zwrotne i składają się na legendę miejsca przypieczętowaną ważnymi nazwiskami osób twórczych, które debiutowały na naszej scenie. Teatr natomiast był otwarty na ich język i wrażliwość.

Koordynator zespołu programowego, Paweł Kulka, poinformował, że w tym sezonie na scenie TR Warszawa zostaną zaprezentowane premierowo cztery spektakle. Miasto kobiet w reżyserii Emmy Hütt będzie miało premierę 20 października, natomiast pozostałe spektakle pojawią się w 2024 roku: Kiedy stopnieje śnieg w reżyserii Katarzyny Minkowskiej – 9 lutego, Czarodziejska Góra reżyserowana przez Michała Borczucha – 26 kwietnia i Za dużo wszystkiego w reżyserii Michała Buszewicza – 28 czerwca.

Twórcy poszczególnych spektakli opowiedzieli o pochodzeniu i idei przygotowywanych widowisk. Nie będę rozwijał tego tematu, liczę bowiem, że – zgodnie z obietnicą – będę miał okazję obejrzeć i opisać je osobiście.

Ciekawostką jest, że każdy sezon TR Warszawa ma swojego kuratora i przyświecające mu hasło. W sezonie 2023/2024 nad realizacją hasła Gospodarze będzie czuwać reżyserka teatralna Anna Smolar:

Między 14 lutego a 7 czerwca 2023 roku odbyłam spotkania z 54 osobami tworzącymi zespół TR. Program działań kuratorskich, jaki powstał na przestrzeni tych kilku miesięcy, to różnorodna narracja dająca wyraz potrzebom, pragnieniom, fantazjom i marzeniom ZESPOŁU oraz jego ogromnemu potencjałowi twórczemu. Potencjał ten widzę także w łączeniu sił między poszczególnymi działami, w którym rozpoznaję otwartość zarówno na siebie nawzajem, jak i na niestandardowe, ożywcze działania.

W nadchodzącym sezonie TR Warszawa kilka razy zorganizuje Domówki, w ramach których teatr będzie otwarty od rana do późnej nocy. Każda z nich będzie miała swój tytuł, a cykl został otwarty 1 września Parapetówką. Pojawią się również zaproszenia na wystawy, instalacje, warsztaty, performanse, bale, do pracowni rzemieślniczych.

Czymże byłaby konferencja prasowa zespołu teatralnego, gdyby nie wystąpił w niej reprezentant grupy aktorów? W tej roli wystąpił Rafał Maćkowiak, który między innymi podkreślił:

Jesteśmy ZESPOŁEM.

Część Zespołu TR Warszawa na konferencji/ fot. Monika Zielińska
Część Zespołu TR Warszawa na konferencji/ fot. Monika Zielińska

Wszyscy występujący podkreślali, że tym, co chcą zmieniać i nad czym będą pracować, jest kultura pracy. Ważna jest odbudowa wewnętrznego zaufania w zespole, uczciwość i transparentność. Zdrowe relacje i poczucie bezpieczeństwa są gwarantem harmonijnej pracy twórczej. Zespół chce przywrócić znaczenie słów takich jak “wspólnota twórcza”. Kluczem do zespołowego sukcesu powinna być możliwość rozmowy o problemach, otwartość na wspólne szukanie rozwiązań, porozumienie bez przemocy.

Będziemy bacznie przyglądać się realizacji tej niezwykle ciekawej wizji, a całemu Zespołowi TR Warszawa – na czele z Anną Rochowską – życzymy wielu sukcesów.


    Leave a comment
    Your email address will not be published. Required fields are marked *